Krzywa gęba

Janusz Nagiecki Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
2013-01-01
2013-01-01

Główny bohater jest w kwiecie wieku. Ma- jak sądzi niezwykłe szczęście, gdyż w spadku otrzymuje dom. Miejsce, które ma być jego azylem, spokojem, gdzie wypocznie. Ten przybytek jednak wymaga ogromu pracy. Zaniedbany przez lata, usycha - jak kwiat. On wrażliwy na piękno, esteta, artystyczna dusza. Postanawia za pomocą własnych rąk zamienić to miejsce w coś niesztampowego, wyjątkowego. Niestety, potrzeba posiadania czegoś pozbawionego wad prowadzi go do szaleństwa.
"Krzywa gęba" obnaża ludzkie ułomności, potrzebę kontrolowania tego, co jest w naszym najbliższym otoczeniu. To także stadium upadku człowieka z pozornie błahych powodów. Opisy zawarte są z pietyzmem. Dobitne. Metafory jakie autor stosuje- wyjątkowe. Mimo, że cierpkie, to zabawne. Okazuje się, że dążenie do perfekcji bywa destrukcyjne. Emocje jakie towarzyszą lekturze są wręcz namacalne. Przeszywają, poruszają, zasmucają.Akcja powieści dzieje się w domu i jego okolicach. To pozwala nam na wiwisekcję umysłu głównego bohatera, spojrzenie jego oczami na otaczający go świat.
Co ważne, ta książka powoduje ogrom refleksji nad tym, czy faktycznie, to co doskonałe jest najlepszym, co może nas spotkać. Nie bez powodu mawiają, że tylko geniusz panuje nad chaosem

Książka, mimo że poprzez swoje bujne opisy (wielki szacunek dla Autora za tak dokładne opisy detali starego domu!) sugeruje od początku czytelnikowi, że będzie "o niczym", to jednak wciąga bardzo. Czytelnik idzie strona po stronie, piętro po piętrze, słucha płyty po płycie i pije wódkę za wódką wraz z głównym bohaterem, czyniąc dom sobie poddany i ma nadzieję na (dobrą) zmianę. Że coś się stanie, że coś się ruszy...

Ta książka na długo pozostanie w mojej pamięci, ponieważ wyzwala emocje i skłania do zastanowienia. Bohaterem jest Mężczyzna (właśnie zdałam sobie sprawę, że nie znam jego imienia, nie jestem pewna, czy było w tekście),dla którego niezwykle ważny jest ładny wygląd – zarówno ludzi (szczególnie kobiet),jak i otaczających go przedmiotów. Ta potrzeba ładności przeradza się w pasję zmiany domu i ogrodu oraz do postępującego obłędu. Książka urzekła mnie pięknymi opisami oraz … męskim punktem widzenia na sprawy damsko-męskie (tego nie da się opowiedzieć, trzeba po prostu przeczytać). Jeśli chodzi o sam przekaz, to dla mnie książka jest pewną przestrogą przed tym, że poczucie spełniania misji może być destrukcyjne, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu samotność – brak bliskiej osoby, która potrafi spojrzeć na rzeczy z dystansu, podpowiedzieć coś, czy po prostu potrząsnąć drugą osobą. Choć z drugiej strony to także książka o pasji, którą warto mieć, bo bez niej życie staje się szare i traci sens.

Książka niezwykła, pełna mrocznego klimatu. Czytanie jej to niezwykła przygoda. Przeczytałam dwa razy i z pewnością jeszcze będę do niej wracała. Gorąco polecam

Świetna książka, pisana finezyjnym, ale soczystym językiem. Niełatwa, ale czyta się ją jednym tchem. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie."Krzywa Gęba" to jedna z najlepszych książek jakie czytałem ! Tak o samotności jeszcze nikt nie napisał. Niektóre opisy - wprost wstrząsające. Gorąco polecam !

Dla każdego z nas piękno objawia się w czymś innym. Dla niektórych w rzeczach przyziemnych, a dla innych w sferze duchowej. A dla mnie? Pięknem nazywam naturę, która mnie otacza oraz niektóre pozostałości z minionych epok – pałace, muzea, rzeźby, obrazy… - czyli wszystko, co sprawia, że słowa zamierają na ustach i pozostaje tylko niemy zachwyt. Z głównym bohaterem jest podobnie.
Kim jest ów bohater? Autor Krzywej gęby nie zdradza czytelnikowi za wiele. Z tego, co się dowiadujemy, postacią jest mężczyzna w kwiecie wieku, który w niespodziewanym spadku otrzymuje dom. Oprócz tego, jest on osobą, można powiedzieć, wrażliwą na piękno i brzydotę, które go otaczają. I ta „ułomność” kieruje głównego bohatera do tragicznego finału. Jednakże, zanim ta wrażliwość go zniszczy, czeka go wiele pracy, potu, krwi, łez i nerwów, by otrzymany spadek z brzydkiego kaczątka przemienił się w pięknego łabędzia, czyli przybrał formę piękna, którą wykreował w swojej wyobraźni mężczyzna.
Dlaczego napisałam „ułomność”, na nie przykładowo „dar” czy wyczucie piękna, ładności? Ponieważ ta cecha stała się dla bohatera czymś więcej niż powinna i w konsekwencji to zapanowało nad całym jego życiem. Wszystko podporządkował pięknu, wszystko co robił, musiało być w taki sposób wykonane, by w trakcie nic nie zostało zniszczone. Każda rzecz w jego odczuciu posiadała określone miejsce – w taki sposób, by nie burzyć zbudowanego piękna. I w momencie, gdy coś nie wychodziło, nie szło według zamysłu głównego bohatera, ten zmieniał się w osobę niebezpieczną, wręcz nieobliczalną i szaloną. Mogę nawet stwierdzić, że postać ta cierpiała na ciężką formę pedanterii.
Jak wspomniałam wcześniej, akcja kręci się wokół domu i okolicy. Niestety nie spełniał on wymogów piękna mężczyzny i stopniowo pracował nad, nie tyle, co nad renowacją mieszkania, ale nad kreowaniem piękna wokół siebie.

Piękno - podstawowa wartość estetyczna określana jako to, co przyjemne; to wszystko, co się podoba .

Inaczej, piękno to coś idealnego. W swojej manii bohater zaczął dostrzegać szpecące skazy w swojej pracy, które okupił poświęconym czasem, swoją krwią i potem. Nic dziwnego, że zaczął popadać w pewną fazę szaleństwa. Bo większość, jeśli nad czymś pracuje, szczególnie dla siebie, chce to wykonać najlepiej jak potrafi – perfekcyjnie. I nie przyjmuje do wiadomości, że finał wykreowanego piękna może ulec zniszczeniu. A jeśli wszystko nagle zmawia się i nie widać wyników, to nic dziwnego, że człowieka ogarnia złość. A te emocje, w różnym stopniu nasilenia przybierają różne formy i konsekwencje. Dla bohatera, ta walka z brzydotą skończyła się tragicznie.
Krzywa gęba napisana jest dość plastycznym językiem. Ciężko i trudno się ją czyta, co sprawia, że nie jest to przysłowiowe czytadło dla zabicia czasu. Treść zawarta w książce – tak jak kreowanie piękna – wymaga skupienia, cierpliwości, uwagi i czasu. Sama w sobie jest ciekawą lekturą i zdecydowanie nieprzeciętną. Nie polecam jej osobom, które nie przepadają za publikacjami, w których przeważają opisy. Wymęczycie się i nie dostrzeżecie ukrytego w niej piękna. Jednakże dla innych może się okazać wspaniałą ucztą dla zmysłów – jak dla mnie.

I na koniec garść cytatów:

[…] tubka pasty do zębów przypominała anorektyczną modelkę w drodze do szpitala*

Nie! Butelka, nie kombinuj […] I mnie butelka nie wkurwiaj, bo cię nie dopiję**

I co ci nagle moje bracie przeszkadza? Wiem butelka, że jesteś kobitka, ale z tym bracie jakoś mi raźniej, więc nie bierz tego tak do siebie**

___
*s. 78
**s. 152

[http://dzosefinn.blogspot.com/2013/07/nagiecki-janusz-krzywa-geba.html]

Fantastyczna książka. Wybitna, wrażliwa. Dla wprawionych, wymagających czytelników. Pozdrawiam. Krzysztofory

• Nieprzebrnąłęm / Męczarnia
  • Powieść