Josel, 19 kwietnia 1943. Opowieść o powstaniu w warszawskim getcie

Okładka książki Josel, 19 kwietnia 1943. Opowieść o powstaniu w warszawskim getcie Joe Kubert
Okładka książki Josel, 19 kwietnia 1943. Opowieść o powstaniu w warszawskim getcie
Joe Kubert Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Mistrzowie Komiksu komiksy
127 str. 2 godz. 7 min.
Kategoria:
komiksy
Seria:
Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału:
Yossel. April 19, 1943. A Story of the Warsaw Ghetto Uprising
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
127
Czas czytania
2 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
8323731519
Tłumacz:
Maciej Drewnowski
Tagi:
powstanie w getcie warszawskim żydzi II wojna światowa holokaust Maciej Drewnowski
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Relax nr 43 Paweł Bartosiak, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Gardner Fox, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Jakub Kijuc, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Mariusz Moroz, Grant Morrison, Darick Robertson, Jacek Skrzydlewski, Gerard Way, Karol Weber, Freddie Williams II, Łukasz Zabdyr
Ocena 6,6
Relax nr 43 Paweł Bartosiak, Ar...
Okładka książki RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Gardner Fox, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Ocena 7,7
RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wo...
Okładka książki RELAX nr 40 Alfonso Font, Andrzej Graniak, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Andrzej Pilipiuk, Dariusz S. Rygiel, Jacek Skrzydlewski, Mirosław Sobiecki, Karol Weber, Łukasz Zabdyr, Ernö Zöràd
Ocena 7,1
RELAX nr 40 Alfonso Font, Andrz...
Okładka książki RELAX nr 39 Wojciech Cichoń, Kacper Dudek, Alfonso Font, Michał Gałek, Andrzej Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Hermann Huppen, Yves Huppen, Maciej Jasiński, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Marcin Nowakowski, Andrzej Pilipiuk, Dariusz S. Rygiel, Jacek Skrzydlewski, Mirosław Sobiecki, Karol Weber, Krzysztof Wyrzykowski, Łukasz Zabdyr
Ocena 6,8
RELAX nr 39 Wojciech Cichoń, Ka...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Krwawe gody Hermann Huppen, Jean Van Hamme
Ocena 6,8
Krwawe gody Hermann Huppen, Jea...
Okładka książki Nowożeńcy Thomas Jane, Tab Murphy, Thomas Ott
Ocena 7,0
Nowożeńcy Thomas Jane, Tab Mu...
Okładka książki Bouncer - Do piekła i z powrotem Francois Boucq, Alexandro Jodorowsky
Ocena 7,3
Bouncer - Do p... Francois Boucq, Ale...
Okładka książki Anioł przeznaczenia Max Cabanes, Doug Headline, Jean-Patrick Manchette
Ocena 6,4
Anioł przeznac... Max Cabanes, Doug H...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1934
1372

Na półkach: ,

Joe Kubert to scenarzysta i rysownik komiksowy kojarzony głównie ze współpracy z DC Comics. Ciekawostką jest, że urodził się w 1926 r. w Polsce, ale dwa miesiące później jego rodzice wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Nie doświadczył więc na własnej skórze koszmaru II wojny światowej, która odcisnęła na Polsce duże piętno. Jednakże autor ze względu ma swoje żydowskie pochodzenia czuł się bardzo związany z tamtymi zdarzeniami i stworzył opowieść przedstawiającą alternatywną wersję wydarzeń, w których to jego rodzice nie opuścili Polski.

Fabularnie komiks kojarzył mi się trochę z filmem „Pianista”. Tutaj też główny bohater razem z rodziną trafia do warszawskiego getta, gdzie udaje mu się przetrwać w głównej mierze dzięki swojemu talentowi artystycznemu. W odróżnieniu jednak od filmu Polańskiego nie ma tutaj zagrywek rodem z kina akcji, które mają urozmaicić fabułę, ale dominuje ponury realizm.

Holocaust jest przedstawiony w bardzo przejmujący sposób. Ukazana jest zarówno sytuacja w gettcie, jak i w obozie koncentracyjnym. Dzięki stałej narracji czuć tutaj niedolę tych ludzi, którzy usiłują przetrwać w ciężkich warunkach. Całość jest przedstawiona wyłącznie z punktu widzenia ofiar, a naziści nie mają tutaj żadnych pozytywnych cech. Przy tym też widać, że pośród ofiar są zarówno osoby gotowe zrobić wszystko, żeby przetrwać; jak i też tacy, którzy chcą stawić opór prześladowcom. Nie jest to oczywiście żaden nowy motyw w fikcji, ale potrafi poruszyć czytelnika.

Podobało mi się, że autor wplótł w fabułę swój talent rysunkowy. To właśnie dzięki niemu zyskuje sobie przychylność okupantów i parokrotnie ratuje mu to skórę. Jego rysunki stanowią też iskierkę nadziei dla innych mieszkańców getta, którzy dzięki temu mogą marzyć o zmianie swojego losu. Przy tej okazji plus dla autora, że pokazał, iż już wówczas publikowano w Polsce zagraniczne historie przygodowe czy superbohaterskie.

Rysunki w tym tomie są bardzo nietypowe. Przypominają tutaj niedokończone szkice, który mógłby rysować główny bohater komiksu przebywając w getcie. Nie oznacza to jednak, ze są proste – postacie potrafią przekazać pełnię emocji. Pomimo tego, że unika tu się scen drastycznych, to często niedopowiedzenia sprawiają, że dana scena ma jeszcze mocniejszy wydźwięk. Rysunki przedstawiające główną akcje przeplatają się z fantastycznymi ilustracjami głównego bohatera, które stanowią kontrast dla smutnej rzeczywistości. Całości bliżej do bogato ilustrowanej książki niż do komiksu, bo nie ma tutaj żadnych dymków, a wszystko jest opisywane narracją głównego bohatera.

Po lekturze aż ciężko mi było uwierzyć, że autor nie doświadczył Holocaustu na własnej skórze. Jest tutaj tyle emocji, a realia są tak dobrze oddane, że po lekturze można się czuć wstrząśniętym. Nie ma tutaj nic odkrywczego na temat dawnych zdarzeń, ale na pewno lektura pozostaje w pamięci.

Joe Kubert to scenarzysta i rysownik komiksowy kojarzony głównie ze współpracy z DC Comics. Ciekawostką jest, że urodził się w 1926 r. w Polsce, ale dwa miesiące później jego rodzice wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Nie doświadczył więc na własnej skórze koszmaru II wojny światowej, która odcisnęła na Polsce duże piętno. Jednakże autor ze względu ma swoje żydowskie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
453
373

Na półkach: , , ,

Dla mnie trochę za surowa kreska, chociaż tak miało być i jakiś urok to też ma. Co do treści, to też trochę to takie... proste, no ale takie chyba są komiksy, jednak to inny sposób opowiadania historii niż książka. Chyba nie jestem wielkim fanem komiksów ;) No ale było to coś innego, coś ciekawego, dla fanów komiksów pewnie spoko.
Można się dopatrzeć błędów, paradoksalnie to chyba więcej niż w "Tajemnicy z Auschwitz" :D ale może to i zabieg celowy, żeby w tym komiksie wszystko zmieścić - taka historyjka dla młodzieży, która pierwszy raz styka się z Auschwitz i nic nie wie ;)

Ale jest też coś, co mi się wyjątkowo podoba - mimo, że rysunki są proste, tzn wydają się proste, czasem to tylko kreski, to jednak te kreski tworzą scenę, sytuację, historię... to jest talent. Mnie też ciągnie do rysowania, dlatego tak się temu przyglądam, ale nadal trudno mi sobie wyobrazić, że można tak prosto, a jednak wyczerpująco przedstawić historię... Troszkę zazdroszczę.

(czytana: 20-23.01.2021)
4-/5

Dla mnie trochę za surowa kreska, chociaż tak miało być i jakiś urok to też ma. Co do treści, to też trochę to takie... proste, no ale takie chyba są komiksy, jednak to inny sposób opowiadania historii niż książka. Chyba nie jestem wielkim fanem komiksów ;) No ale było to coś innego, coś ciekawego, dla fanów komiksów pewnie spoko.
Można się dopatrzeć błędów, paradoksalnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
981
539

Na półkach: , , , ,

Komiks obozowy, jednak sama historia nie została aż tak dobrze nakreślona.

Komiks obozowy, jednak sama historia nie została aż tak dobrze nakreślona.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    31
  • Posiadam
    7
  • Komiksy
    4
  • Komiks
    4
  • 2. Komiksy/powieści graficzne/mangi
    2
  • 2017
    1
  • Historia - II wojna światowa
    1
  • 2.9 Dramat/okruchy życia
    1
  • Komiksy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Josel, 19 kwietnia 1943. Opowieść o powstaniu w warszawskim getcie


Podobne książki

Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,7
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Wasp. Małe światy Al Ewing, Katarzyna Niemczyk
Ocena 7,0
Wasp. Małe światy Al Ewing, Katarzyna...

Przeczytaj także