Wysokie okno

Okładka książki Wysokie okno
Raymond Chandler Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Philip Marlowe (tom 3) Seria: Kocur kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
1999-01-01
Wacław Niepokólczycki
Marlowe czarny kryminał Wacław Niepokólczycki

więcej Więcej

Od początku ciekawa fabuła - jedna moneta, trzy trupy... Dobrze było powrócić do klasycznego wizerunku detektywa - dialogi są rewelacyjne! Powracam ponownie do lektur Chandlera!

Nie ogarniam, jak kryminał Chandlera można nazwać nudnym. To zagadka dla idealna Marlowe'a. Wynająłbym go do wyjaśnienia sprawy, gdyby nie był bohaterem literackim.

Od momentu, gdy trafiłem na "Głęboki sen" to już cięgiem trzecia "pełnometrażowa" (i czwarta jak policzyć zbiór opowiadań "Szantażyści nie strzelają") pozycja spod pióra mistrza czarnego kryminału, jaką...

O matko jak się umęczyłam. Tylko 190 stron a trwało wieki. Bardzo nudna książka, zero akcji, przegadana. Nie wiem skąd tytuł tej książki. Może z powodu wieku jest taka nudna. Jeśli nie musisz nie czytaj.

Kolejny fajny Chandler, pierwszy którego czytałem. Bardzo fajny, ciekawy, polecam gorąco!

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

o jaa... pierwszy raz w życiu trafiłam na kryminał, który mi się podobał. Pierwszy raz fabuła była dla mnie interesująca, w dodatku od samego początku! Postacie wyraziste, wiarygodne, unikalne. Nawet mimo tego, że charakter głównego bohatera nie przypadł mi do gustu historia była dla mnie tak wciągająca, że zdawało się tego nie zauważać. Tak samo żenujące metafory i riposty...

Czytając książki Chandlera trzeba mieć na uwadze lata w jakich były pisane i założyć gruby filtr na rasizm, seksizm, bodyshaming i inne tego typu paskudztwa. Kobiety i ludzie o kolorze skóry innym niż biały są traktowani w najlepszym wypadku jak niezbyt mądre zwierzątka domowe. Chandler pisał o tych postaciach z sympatią, czasem nawet z czułością, ale nie do końca jak o...

Talent narracyjny, świetne pióro, kilka wybitnych momentów, dobra fabuła, choć wygodnych przypadków jakby odrobinę za dużo, za to klimatu noir jakby odrobinę mniej niż wcześniej. No i oczywiście główny bohater plus humor. Wszystko niby wiadome, niby znane, ale wciąż bardzo przyjemne.

7/10

Tym razem Chandler stworzył rzecz bardziej psychologiczną z ciekawymi postaciami: wrażliwej dziewczyny, która obwinia się za wszystko, bezwzględnej pani Murdock czy młodego nicponia, który tylko chce być lubiany, nie jest to poziom 'Żegnaj laleczko', ale to wciąż stary dobry Chandler; słuchałem audiobooka w dobrym wykonaniu Henryka Pijanowskiego.

Ponieważ nie mogę najpierw podmienić wydania, a potem dodać oceny, jestem zmuszona spoglądać na kolejną obrzydliwą okładkę nowszego wydania. Czasami zastanawiam się - kto to zatwierdza?
Tu EDIT: Jak na miłość boską, w sekundę zniknęło wydanie z 1986? Czarna okładka, jak zbiór opowiadań. Aż żałuję, że nie zrobiłam prt screena na dowód. Czuję się oszukana.
Jako że o gustach...

Po raz kolejny z przyjemnością posłuchałem opowieści o przygodach detektywa Marlowe'a, rozwiązującego wybitnie skomplikowany problem kradzieży rzadkiej monety i kilku morderstw będących konsekwencją tego czynu. Stara dobra szkoła kryminału z precyzyjnie realizowanymi wątkami i sporą dozą suspensu. Podróż po dawno minionej Ameryce, w czasach gdy panowie nosili kapelusze do...

• Kryminał
  • Kryminały