Cukier dzieci nie krzepi

Okładka książki Cukier dzieci nie krzepi Deborah Kennedy, Jacon Teitelbaum
Okładka książki Cukier dzieci nie krzepi
Deborah KennedyJacon Teitelbaum Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Beat Sugar Addiction Now!
Muza
2013-05-15
2013-05-15
zdrowie odżywianie dieta cukier

Muszę przyznać, że ta pozycja mnie rozczarowała. Na plus zdecydowanie jest zwrócenie uwagi na zbyt duże spożycie cukru, co on robi z organizmem ludzkim (przede wszystkim wymienienie chorób na początku książki),jak i zwrócenie uwagi, że cukier praktycznie jest wszędzie, to jednak mam wrażenie że takich pożytecznych informacji jest niewiele jak na długość książki. Może to tak odebrałam, bo nie mam dzieci, u których musiałabym walczyć z uzależnieniem od cukru - jedynie pewne elementy mogę odebrać jako przestroga, czego nie uczyć moich przyszłych dzieci ;)
Trochę mnie "bawiło" podejście autorów książki, którzy pisali również o tym, jak walczyć z uzależnieniem u nastolatków oraz dwudziestokilkulatków (!) Aż sobie wyobraziłam, jak moi rodzice próbowaliby tych metod na mnie, gdy np. już studiowałam. To już dorośli ludzie i od nich zależy, czy chcą zmienić nawyki żywieniowe, można ich uświadomić, ale na wychowanie chyba już trochę za późno...
Prawdę mówiąc miałam nadzieję, że ta pozycja pomoże mi ogarnąć się ze spożyciem cukru, zmotywuje i da jakąś wiedzę. Jeśli chodzi o to drugie, nie było tu wiele więcej, niż wiedziałam. Natomiast podoba mi się podejście autorów książki, że nie popadają w skrajności tj. twierdzą, że deser czy coś słodkiego raz na jakiś czas jest ok, byleby nie za często i nie za dużo.

więcej moich opini na www.innaodinnych.com

Bardzo dobra pozycja i bardzo pożyteczna. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że cukier to jedna z podstawowych trucizn wszechczasów. Autorzy publikacji uzasadniają tę tezę podpierając się dowodami naukowymi. Książka zmienia spojrzenie na sposób odżywiania, trochę modyfikuje światopogląd i na pewno... skorzystają na tym dzieciaki:)

Niestety rozczarowałam się. Książka nadmuchana do granic możliwości. Całość dałoby się streścić max w jednym rozdziale. Rozbijanie procesu ograniczania cukru w diecie na eliminację wszystkich rodzajów słodkich napojów zajęło autorom pół książki. Mnóstwo irytujących powtórzeń, naiwne rady, które raczej wzbudzają śmiech niż skłaniają do zastosowania oraz typowo amerykańskie podejście huraoptymistycznej motywacji. Do tego brak szerszego spojrzenia. Koncentracja wyłącznie na cukrze w oderwaniu od kontroli spożycia tłuszczu i innych składników powoduje, że książka jest pełna bzdur i sprzeczności. Genialne pomysły na "zdrowe" przekąski w rodzaju popcorn polany masłem nie raz przyprawiły mnie o grymas irytacji. Niemniej jednak zwraca uwagę na duży problem, jakim jest wszechobecność cukru w składnikach, których nawet o to nie podejrzewamy oraz generalnie zbyt duże jego spożycie, zwłaszcza przez dzieci. Może dostarczyć pomysłów na proste schematy rozwiązań. Uwrażliwia na problem, a to już coś.

Idea słuszna, popieram całym sercem. Dzieciaki jedzą cukier w ogromnych ilościach. Ale ta książka NIC nie wnosi. Pomysły autorów - śmieszne. Zabierz nastolatkowi samochód jak wypije colę. Itp. Strata czasu i pieniędzy.

• Zdrowe odżywianie
  • Żywienie
  • Rok 2020
  • Do zdobycia
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Cukier dzieci nie krzepi