Taniec na linie, nad przepaścią

Okładka książki Taniec na linie, nad przepaścią Jan Żaryn
Okładka książki Taniec na linie, nad przepaścią
Jan Żaryn Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376292847
Tagi:
historia Polski historia ruchu narodowego
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Roman Dmowski. Nauczyciel wiary w Polskę Jan Rembieliński, Jan Żaryn
Ocena 6,0
Roman Dmowski.... Jan Rembieliński, J...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Ocena 7,3
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...
Okładka książki II wojna światowa ukrywane strony strategie przetrwania Sławomir Dawidowski, Adam Wielomski, Lech Wyszczelski, Jan Żaryn, Rafał A. Ziemkiewicz
Ocena 4,8
II wojna świat... Sławomir Dawidowski...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1173
1149

Na półkach: , ,

Autor udowodnił, że hagiografia (gr. ἅγιος „święty”, γράφειν „pisać”) jako gatunek nie zna żadnych barier, nawet tych wyznaczonych przez groteskę, skoro uznał Brygadę Świętokrzyską za swoisty pierwszy polski oddział w NATO - nazwał ją bowiem pierwszą, przed przyjęciem Polski do NATO, polską formacją współdziałającą z amerykańskim wywiadem wojskowym.

Pomijając już nawet ten anachronizm, Żaryn opiera swój wniosek na tym, że Amerykanie wykorzystali „brygadzistów” do pilnowania różnych obiektów w okupowanej przez siebie części Niemiec – w charakterze tanich najemników. Co to ma wspólnego z "byciem w NATO" może pojąć tylko umysł tej klasy...

I jeszcze przypis do kreowanego w tej książce na jednego z największych „bohaterów” niesławnej Brygady Jerzego Iłłakowicza (brata Kazimiery),jednego z liderów politycznego kierownictwa nad nią z grupy ONR Szaniec. Załatwił on, że Amerykanie wzięli pod swą protekcję Brygadę - której wszak groziło internowanie - dzięki znajomości sprzed wojny z ambasadorem USA w Polsce przed 1939 r., a teraz szychą w U.S. Army.

Otóż moja Babcia wiele razy opowiadała mi, jak wyrzuciła ze swojego domu w Konstancinie znanego jej na gruncie towarzyskim Iłłakowicza, gdy w początkach sierpnia 1944 r., powiedział Jej : "Bandyci z AK zrobili w Warszawie powstanie". Nic dziwnego, że ktoś taki dołączył do Brygady, której w zwycięskim, chałwy pełnym „marszu do NATO” ramie w ramie z wycofującymi się z Polski Panami Niemcami, patronował i ochronę zapewniał SS-hauptsturmfuehrer Paul Fuchs z Sicherheitpolizei Kds Radom.

Było to jeden z najniebezpieczniejszych gestapowców zwalczających, niestety dość skutecznie, Armię Krajową. Jego dziełem było np. pozyskanie agentów w słynnym oddziale „Ponurego” w Górach Świętokrzyskich, którzy doprowadzili do jego rozbicia. A potem Fuchs „opiekował” się NSZ, licząc na wykorzystanie polskich nacjonalistów z dawnego ONR do zwalczania lewicowej partyzantki w Kieleckim. I nie doznał zawodu: chłopaki miały trochę polskiej krwi na rękach… A że przy okazji ubili też komendanta głównego NSZ ppłk. Stanisława Nakoniecznikoff-Klukowskiego to trudno - widocznie on też był komunistą, jaki i paru zastrzelonych oficerów jego sztabu ….

Według Autora wejście w kontakty z Niemcami miało na celu tylko "nieprzeszkadzanie sobie wzajemnie w walce z wrogiem nr 1 - komunizmem". NSZ-owcy post factum pisali o "grupie niemieckiej antyhitlerowskiej" pod dowództwem Fuchsa. Żaryn pisze, że ekipa Fuchsa, "zanim być może przeszła na pozycje antyhitlerowskie", dokonała wielu zbrodni na Polakach. Dodaje zarazem, że "w różne relacje z Niemcami" wchodziły też wywiady AK i komunistyczny.

Nb. wielu kolegów Fuchsa z Gestapo naprawdę potem było potem w NATO, służąc na wysokich stanowiskach w Bundesnachrichtendienst (BND – wywiad Republiki Fedralnej Niemiec)...

I jak tu nie kochać pana prof. Żaryna, głównego historyka – którego nigdy nie nazwę wszak propagandystą – „Polski wstającej z kolan"....

Autor udowodnił, że hagiografia (gr. ἅγιος „święty”, γράφειν „pisać”) jako gatunek nie zna żadnych barier, nawet tych wyznaczonych przez groteskę, skoro uznał Brygadę Świętokrzyską za swoisty pierwszy polski oddział w NATO - nazwał ją bowiem pierwszą, przed przyjęciem Polski do NATO, polską formacją współdziałającą z amerykańskim wywiadem wojskowym.

Pomijając już nawet...

więcej Pokaż mimo to

avatar
113
106

Na półkach: , , ,

Opracowanie Jana Żaryna omawia dzieje zakłamanej w czasach Polski Ludowej i PRL Tajnej Organizacji Polskiej i losy żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych na uchodźstwie. Bardzo rzetelna praca w oparciu o wiarygodne źródła naukowe i napisana bardzo przystępnym językiem. Czyta się jak dobrą powieść. Bardzo cenny jest Aneks, w którym umieszczone są m.in. fragmenty dzienników i wspomnień żołnierzy Brygady, skany dokumentów, mapy, zdjęcia odznak, oznak i naszywek. Publikacja o bardzo wysokiej wartości poznawczej.

Opracowanie Jana Żaryna omawia dzieje zakłamanej w czasach Polski Ludowej i PRL Tajnej Organizacji Polskiej i losy żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych na uchodźstwie. Bardzo rzetelna praca w oparciu o wiarygodne źródła naukowe i napisana bardzo przystępnym językiem. Czyta się jak dobrą powieść. Bardzo cenny jest Aneks, w którym umieszczone są m.in....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Posiadam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Przeczytane
    2
  • Nieulubione
    1
  • Chcę przeczytać książki recenzjowane
    1
  • Trudno dostępne ale warto
    1
  • Poczekalnia wirtualna
    1
  • Chcę kupić
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Taniec na linie, nad przepaścią


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne