rozwińzwiń

The Philosopher and the Wolf

Okładka książki The Philosopher and the Wolf Mark Rowlands
Okładka książki The Philosopher and the Wolf
Mark Rowlands Wydawnictwo: Granta Books filozofia, etyka
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Granta Books
Data wydania:
2009-05-04
Data 1. wydania:
2009-05-04
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
angielski
ISBN:
9781847081025
Tagi:
Phylosophy
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
815
135

Na półkach:

Na pewno ciekawa książka o relacji człowiek i kupiony nielegalnie wilk - to tak jakby ktoś się zastanawiał czy fajnie by miał w domu jakby zaopatrzył się w dzikie zwierzę. Możecie sobie to przełożyć tak na prawdę na wszystkie te istoty, które nigdy nie były specjalnie "uczłowieczone" - szynszyle, myszoskoczki itp.

Moja niska ocena wynika z samego Marka Rowlandsa, który z tego co można przeczytać jest bardzo średnim filozofem. Bardziej chłopczykiem, który ma dwustronne kompleksy - chciałby być lepszy od innych więc cały intelektualizm jest dla niego taką próbą dystynktywnego wydzielenia się. Z drugiej w sumie nie chce specjalnie kumać tych wszystkich sztuk i filozofii, które zbija jako takie błahostki (bo wiecie to by uderzało w jego Wielką M(i)ęskość). Zresztą czego się spodziewać po człowieku, który woli boksować niż spróbować sensownie odczytać filozofię w kontekście tego co pisze. Jego odczytanie Nietzschego i wielu innych jest tak wikipedyjne, że chyba bardziej z niego nauczyciel filozofii i to też średnio kompetentny.

Na pewno ciekawa książka o relacji człowiek i kupiony nielegalnie wilk - to tak jakby ktoś się zastanawiał czy fajnie by miał w domu jakby zaopatrzył się w dzikie zwierzę. Możecie sobie to przełożyć tak na prawdę na wszystkie te istoty, które nigdy nie były specjalnie "uczłowieczone" - szynszyle, myszoskoczki itp.

Moja niska ocena wynika z samego Marka Rowlandsa, który z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
5
2

Na półkach:

Jesto jedna z tych pozycji, która zostaje z człowiekiem na dłużej.

Jesto jedna z tych pozycji, która zostaje z człowiekiem na dłużej.

Pokaż mimo to

avatar
932
752

Na półkach: , ,

Dziwne napisane, ale naprawdę ma swój nietypowy urok. Przede wszystkim jest to autobiografia autora, który ciągle się przeprowadza - w poszukiwaniu zgubionego szczęścia, a wraz z nim przeprowadzają się jego psy. Bo zaczyna od jednego psa ( zgodnie z książką zaczyna od wilka, ale w sumie czy to był wilk czy po prostu naprawdę duży mix wilka z psem to wcale nie jest oczywiste),a potem ma jeszcze jednego dużego psa i jeszcze jednego dużego psa. Introwertyk ( z czasem coraz większy) i jego 3 wielkie psy buszujące w jęczmieniu. Chodzące luzem. Polujące na gryzonie. Spacerujące po plaży. Biegające po lesie.

Naprawdę przyjemnie było to sobie wyobrażać. Świetne życie i dla człowieka i dla psów, chociaż jednak niespokojne -bo autor ciągle się przeprowadza. I to na duże odległości. Cały czas go nosi z miejsca na miejsce.

To taka trochę bajka o wykładowcy filozofii, który przychodził na zajęcia z własnym wilkiem (a wilk sprawdzał co studenci mają przygotowane na drugie śniadanie ) a trochę traktat filozoficzny o znaczeniu czasu, przywiązania, różnicach miedzy psami, wilkami i ludźmi, oraz wielu innych sprawach. Traktat o wyborach , o tym co jemy, co robimy, z kim spędzamy czas , i jak ten czas postrzegamy.

I jednocześnie taka przyjemna wizja świata, w którym wilk chodzi sobie po prostu luzem (bo w sumie jest posłuszny i nikogo istotnego nie pożarł) - a w ludziach budzi to raczej zachwyt niż przerażenie. Nie we wszystkich -co też zmusza autora do przeprowadzek.
Ale, że krowy się go nie bały -to mnie zaskoczyło.

Z drugiej strony nie jest to jednak książka zachęcająca do posiadania własnego wilka - szczególnie jeśli nie jest się filozofem żyjącym głownie z pisania i bardzo tolerancyjnym wobec codziennych zniszczeń ( a ludzie raczej nie są zbyt tolerancyjni w tym zakresie).

Ciekawe są też fragmenty o karmieniu psów -bo autor nie je mięsa i wolałby, żeby jego psy tez nie jadły -ostatecznie decyduje się na ryby dla psów (co tez nie jest proste, z uwagi na rożne zagrożenia jakie stwarza połów ryb dla środowiska naturalnego). Ale czy pragnienie posiadania, jako towarzysza, drapieżnika ( 3 wielkich drapieżników w tym przypadku) przez wegetarianina nie jest jakoś sprzeczne samo w sobie? Czy wegetarianin nie powinien posiadać raczej królika czy konia? I wtedy byłaby książka "Filozof i zając". O dzikim zającu przygarniętym przez pewnego filozofa.

Dziwne napisane, ale naprawdę ma swój nietypowy urok. Przede wszystkim jest to autobiografia autora, który ciągle się przeprowadza - w poszukiwaniu zgubionego szczęścia, a wraz z nim przeprowadzają się jego psy. Bo zaczyna od jednego psa ( zgodnie z książką zaczyna od wilka, ale w sumie czy to był wilk czy po prostu naprawdę duży mix wilka z psem to wcale nie jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
659
367

Na półkach:

O matulu, wymęczyłam tę książkę. Start super... gdybyż było tu więcej biologii, więcej o wilku a mniej rozważań o sobie, byłoby ciekawiej

O matulu, wymęczyłam tę książkę. Start super... gdybyż było tu więcej biologii, więcej o wilku a mniej rozważań o sobie, byłoby ciekawiej

Pokaż mimo to

avatar
809
284

Na półkach: ,

"Filozof i wilk" - bardzo wartościowa lektura, właśnie niedawno skończyłam czytać. To opowieść o miłości człowieka i zwierzęcia, o miłości bezgranicznej, w której obydwaj bohaterowie - zarówno filozof jak i jego przyjaciel wilk nawzajem uczą się tolerować i kochać bezgranicznie i bezinteresownie siebie, swoje słabości, nawyki. To także niezwykle pouczająca powieść pełna rozważań o życiu, o takim, w którym jest wszystko poukładane i takim, które zaskakuje, które potrafi być okrutne, a także o godnym pożegnaniu wtedy, kiedy jest to nieuniknione.

"Filozof i wilk" - bardzo wartościowa lektura, właśnie niedawno skończyłam czytać. To opowieść o miłości człowieka i zwierzęcia, o miłości bezgranicznej, w której obydwaj bohaterowie - zarówno filozof jak i jego przyjaciel wilk nawzajem uczą się tolerować i kochać bezgranicznie i bezinteresownie siebie, swoje słabości, nawyki. To także niezwykle pouczająca powieść pełna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
12
6

Na półkach:

Czytając tą książkę miałem deja-vu z mojej relacji z moim psem, ktry wilkiem nie jest... Bardzo dobra książka otwierająca oczy. Miejscami nudnawa, ale jednak dobra.

Czytając tą książkę miałem deja-vu z mojej relacji z moim psem, ktry wilkiem nie jest... Bardzo dobra książka otwierająca oczy. Miejscami nudnawa, ale jednak dobra.

Pokaż mimo to

avatar
198
108

Na półkach:

Tej książki /poleconej przez znajomą/ poszukiwałem od dawna. Kupiłem w antykwariacie za 120zł. I to są najlepiej wydane pieniądze. "....to czego się dowiedziałem było właściwie antytezą religii. Religia zawsze handluje NADZIEJĄ. Nadzieja jest dla ludzkiej egzystencji jak handlarz używanymi samochodami: tak przyjazna, taka przekonująca. Ale nie można na niej polegać. Najważniejsze w twoim życiu jest ja, które zostaje, kiedy nadzieja gaśnie. Czas ostatecznie wszystko nam zabierze./.../ Czas odbiera siły, pragnienia, cele, plany, przyszłość, szczęście, a nawet nadzieję."

Tej książki /poleconej przez znajomą/ poszukiwałem od dawna. Kupiłem w antykwariacie za 120zł. I to są najlepiej wydane pieniądze. "....to czego się dowiedziałem było właściwie antytezą religii. Religia zawsze handluje NADZIEJĄ. Nadzieja jest dla ludzkiej egzystencji jak handlarz używanymi samochodami: tak przyjazna, taka przekonująca. Ale nie można na niej polegać....

więcej Pokaż mimo to

avatar
644
487

Na półkach: , ,

Książka mówi mniej więcej o tym, co się dzieje kiedy ze zwierzęciem żyje ktoś tak skłonny do filozofowania jak wykładowca filozofii. Spodziewałam się z grubsza zbioru anegdotek o tym, jak nieprzewidywalne jest życie w jednym domu z wilkiem (nie wilczurem a wilkiem),a dostałam zbiór refleksji filozoficznych przefiltrowanych przez doświadczenia bohatera. Tylko w części książki, dla mnie zbyt małej, czuć było więź między człowiekiem a wilkiem Breninem i widać było jak to mieć u boku stworzenie tak inne. Oczywiście te fragmenty chwytały mnie za gardło i pozwalały docenić piękno wilczego brata.

Jednak drażniło mnie, że w swoim filozofowaniu autor był bardzo oderwany od wiedzy naukowej. Na przykład założył, że człowiek jako małpa jest z natury swojej (zwrot sam w sobie kontrowersyjny) jest istotą podstępną, spiskującą i zasadzającą funkcjonowanie w grupie na manipulacji. Jako przykłady podaje małpę naczelną (nie pamiętam, o jaki gatunek chodzi),która widząc smakowity owoc udaje przed innymi członkami stada, jakoby niczego ciekawego nie zauważyła albo budowanie sojuszy przez ambitnego samca w stadzie szympansów. Nakłada na te obserwacje negatywny filtr kombinatorstwa i voila, mamy wredną małpę i wrednego człowieka oraz czystego, szlachetnego wilka, który nie ucieka się do takich zabiegów. Słabe jest to opisywanie zachowań w ludzkich kategoriach, idealizowanie wilczego indywidualizmu, a niedocenianie inteligencji, która kryje się za wymienionymi działaniami małp. Jeśli filozofia ma być aż tak oderwana od dostępnej obecnie wiedzy, nie widzę jej wielkiego pożytku, a mam wrażenie że dla autora z założenia tak powinno być. Będziemy rozważać wielkie pytania o świadomość, różnice między człowiekiem a zwierzętami, ale obserwacje i dane nie będą nam psuć przyjemności intelektualnej.

Z punktu widzenia refleksji o zwierzętach. ludziach i ich przymiotach, dużo ciekawsze są dla mnie książki de Waala, zwłaszcza "Bystre zwierzę". Natomiast najciekawsze wydały mi się opisy wspólnego życia wilka Brenina, autora i dwóch psów, zwłaszcza w końcówce książki.

Książka mówi mniej więcej o tym, co się dzieje kiedy ze zwierzęciem żyje ktoś tak skłonny do filozofowania jak wykładowca filozofii. Spodziewałam się z grubsza zbioru anegdotek o tym, jak nieprzewidywalne jest życie w jednym domu z wilkiem (nie wilczurem a wilkiem),a dostałam zbiór refleksji filozoficznych przefiltrowanych przez doświadczenia bohatera. Tylko w części...

więcej Pokaż mimo to

avatar
93
45

Na półkach: ,

Czytanie leci jak z górki ( nie tej Syzyfowej ). Kilka nurtów myślowych wielkich filozofów opatrzone w niezwykłą historię z życia. Heidegger, Nietzsche, Leibniz itd. Mnie przypadł do gustu mit wiecznego powrotu, pewnie ze względu, że autor również czytał Nieznośną lekkość bytu Kundery. Każdy po przeczytaniu książki spojrzy inaczej na swoje tu i teraz, a na końcu książki poczuje ściskający w gardle żal i rozgoryczenie.

Czytanie leci jak z górki ( nie tej Syzyfowej ). Kilka nurtów myślowych wielkich filozofów opatrzone w niezwykłą historię z życia. Heidegger, Nietzsche, Leibniz itd. Mnie przypadł do gustu mit wiecznego powrotu, pewnie ze względu, że autor również czytał Nieznośną lekkość bytu Kundery. Każdy po przeczytaniu książki spojrzy inaczej na swoje tu i teraz, a na końcu książki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
513
321

Na półkach:

"Filozof i wilk" to książka o przyjaźni człowieka i wilka.
Pochodzący z Wielkiej Brytanii Mark Rowlands przyjeżdża do USA, by prowadzić wykłady z filozofii. Wkrótce kupuje wilka, który staje się jego najlepszym przyjacielem. Rozpoczyna się 11-letnia przygoda, która na zawsze zmienia zarówno Marka, jak i Brenina, jego wilka. Jest on zwierzakiem obdarzonym niesamowicie żywiołowym temperamentem. Już pierwszego dnia kompletnie demoluje mieszkanie Marka. Okazuje się, że wilk nie chce opuszczać go ani na chwilę - razem biegają, chodzą na wykłady i na treningi rugby. Poznają siebie nawzajem. Rowlands odkrywa, że najlepiej czuje się w samotności i towarzystwo Brenina w zupełności mu wystarcza. Wilk tak głęboko wnika w każdy aspekt jego życia, że zaczyna określać samego siebie w kategoriach swoich relacji z Breninem.
Kolejne przeprowadzki nie zmieniają ich stylu życia. Czerpią z siebie energię. Mark pisze książki, a Brenin poluje na króliki...
Książka składa się jakby z dwóch płynnie przpelatających się części.Opisom wspólnych przeżyć z Breninem towarzyszą filozoficzne rozważania autora, który zastanawia się nad kondycją człowieka, wzajemnych relacjach wilka i człowieka, koncepcji szczęścia. Autor uważa, że jesteśmy zwierzętami, które myślą, że najważniejsze w życiu jest szczęście. Według niego sens życia zawiera się w najlepszych momentach, które rozsiane są na naszej ścieżce życia. To właśnie te chwile stanowią sens naszego istnienia. Dla autora najważniejszy był czas, który spędził z Breninem.
"Filozof i wilk" to piękna i zmuszająca do refleksji książka, która na długo pozostaje w pamięci.

"Filozof i wilk" to książka o przyjaźni człowieka i wilka.
Pochodzący z Wielkiej Brytanii Mark Rowlands przyjeżdża do USA, by prowadzić wykłady z filozofii. Wkrótce kupuje wilka, który staje się jego najlepszym przyjacielem. Rozpoczyna się 11-letnia przygoda, która na zawsze zmienia zarówno Marka, jak i Brenina, jego wilka. Jest on zwierzakiem obdarzonym niesamowicie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    465
  • Przeczytane
    240
  • Posiadam
    81
  • Ulubione
    28
  • Zwierzęta
    9
  • Chcę w prezencie
    8
  • Teraz czytam
    8
  • Wilki
    6
  • 2013
    5
  • Do kupienia
    5

Cytaty

Więcej
Mark Rowlands Filozof i wilk. Czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu Zobacz więcej
Mark Rowlands Filozof i wilk. Czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu Zobacz więcej
Mark Rowlands Filozof i wilk. Czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także