Nieznane Oblicze Pontyfikatu

Wydawnictwo M
2012-01-01
2012-01-01
Jan Paweł II papież

8 kwietnia 2005 roku podczas pogrzebu Papieża Jana Pawła II wśród zgromadzonych na placu Św. Piotra padły słowa "Santo Subito" (święty natychmiast),jego następca Benedykt XVI - 13 maja 2005 roku zezwolił na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, a 14 stycznia 2011 roku podpisał dekret o cudzie i wyznaczył na dzień beatyfikacji 1 maja 2011 roku - w Święto Bożego Miłosierdzia, a 22 października dniem wspomnienia liturgicznego bł. Jana Pawła II. Papież Franciszek 5 lipca 2013 roku wydał dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, a 27 kwietnia 2014 - Niedziela Bożego Miłosierdzia, wyznaczył na dzień kanonizacji. Już niedługo słowa "Santo subito" nabiorą swojej mocy - dosłownie, cały "proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci."[1]

Biografia bł. Jana Pawła II jest nam wszystkim dobrze znana, licznie wydane książki i filmy przybliżyły i pokazały nam jego życie i dążenie do świętości, znamy jego poczucie humoru i pielgrzymki które odbył, znamy jego twórczość i publikacje oraz dokumenty papieskie. Czy jest jeszcze coś czego nie wiemy o bł. Janie Pawle II?

Autor książki "Nieznane oblicze pontyfikatu. Okruchy z papieskiego stołu" Grzegorz Polak, znawca pontyfikatu bł. Jana Pawła II postanowił przedstawić nam mało znane jego fakty i wydarzenia. Znajdziemy tu min:

- proroctwa przepowiadające Papieża polaka - jak choćby wiersz Słowackiego
- o zamachach planowanych na Papieża podczas jego pielgrzymek do Polski, oraz nieznane z nimi zdarzenia
- dowiemy się także jak ważne były dla Papieża spotkania z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich, o kilku wpadkach z nimi związanych oraz o tym jak spotkania ekumeniczne miały wpływ na dialog z innymi wyznaniami chrześcijańskimi i religiami monoteistycznymi
- relacje Papieża ze starokatolikami, jest ich w Europie i Ameryce zaledwie 200 tyś.
- Jan Paweł II i grekokatolicy - bliskie ich relacje, spotkania, skandal w Przemyślu i jego zażegnanie, licznego gesty Papieża w stronę grekokatolików
- Papież a Kuria Rzymska, czy Jan Paweł II miał tam wsparcie? a może czuł się przez nią osaczony?
- wsparcie Papieża dla Indian i jego działania na rzecz poprawy ich bytu
- orędownik zniesienia kary śmierci
- przyjaźń z żydem z Brooklinu - Gilbertem Levine, łączyła ich muzyka

Zaczynając lekturę tej książki trochę się bałam że będzie to trudna lektura (chodziło mi o język) jednak gdy zaczęłam czytać wszelkie obiekcje minęły, książkę czyta się bardzo dobrze, język prosty i nie ma żadnych zbędnych opisów. Historie w niej opisane są mało znanymi faktami i wydarzeniami, pokazują jak dla Papieża Jana Pawła II ważni byli ludzie, nie patrzył na ich kolor skóry, wyznanie, narodowość, patrzył na ich serca, pokazuje jego determinację i poświęcenie, jego walkę. Książka na pewno jest pewnym uzupełnieniem dotychczas czytanych książek o Papieżu, na pewno jest jeszcze wiele faktów o których nie wiemy, a które z czasem odkryje przed nami historia, bo jak sam autor pisze "(...) są jeszcze tematy opisane niedostatecznie, a nawet zupełnie nie poruszone."[2], zostaje nam tylko czekać na następne odkrycia z życia bł. Jana Pawła II oraz jego drogi do Boga. Jeżeli jesteście ciekawi poznania tych nieznanych faktów, to zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę, będzie wspaniałym uzupełnieniem wcześniejszych lektur.

• Jan Paweł II (1920-2005)
  • Historia i kultura chrześcijaństwa
  • Historia papiestwa