Śmiertelność

Okładka książki Śmiertelność
Christopher Hitchens Wydawnictwo: Sonia Draga biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Mortality
Sonia Draga
2013-05-15
2013-05-15
Radosław Madejski
choroba rak

Oficjalne recenzje i

Człowiek, który nie przestawał myśleć

Link do recenzji

435 9 63

Nie zmusiła mnie do głębokich przemyśleń, ale zawsze dobrze przeczytać coś kogoś błyskotliwego. Było tam parę trafnych uwag, nie zabrakło humoru. Polecam.

Urzekło mnie zakończenie żony na końcu.

Wszyscy umrzemy - ot, jedna z prawd, które swoją banalnością irytowały Christophera Hitchensa. Nic dziwnego - jego błyskotliwy umysł musiał się wzdrygać na takie oczywistości. A ja i tak pozwolę sobie na co najmniej jeszcze jeden banał. Hitchensa to już nie poruszy, bo nie żyje. A gdyby nawet żył, to kimże ja jestem, aby taka postać zwróciła na mnie uwagę?

Są ludzie,...

Hitchens umiera i do końca pozostaje bystrym, wnikliwym, pełnym pasji myślicielem.

Wstrząsająca mała książka. Gorzko ale prawdziwie. O chorobie, o codzienności, o ciele i o ludziach. Autor, który zawsze nazywał rzeczy po imieniu tu zdaje się być jeszcze bardziej prawdziwy. Ważna lektura.

Nie zgadzałem się z Hitchensem na wielu płaszczyznach, ale ta książka jest przejmująca. Jednocześnie, mamy to co w Hitchensie najlepsze - zadziorność, mistrzostwo pióra i erudycję, a nie elaboratów ideologicznych. Przy tym wzór tego, jak każdy niewierzący powinien się mierzyć ze śmiertelną...

Ciekawa, choć smutna książka. Stadium zmagań z rakiem okiem intelektualisty i ateisty.

Za najciekawsze uznaję fragmenty o "uszlachetniającym cierpieniu". Hitchens pokazuje zarówno na sobie, jak i na przykładach, że cierpienie niszczy. Oprócz tego mocne i nakazujące czytelnikowi zatrzymać się są fragmenty o "byciu ciałem", a nie "swoim ciele".

Konsekwentny do końca.

Odchodzenia Christophera Hitchensa nie przebiegało w spokojnej atmosferze. Nie mogło, gdyż takie było jego całe życie polegające na myśleniu, nie uleganiu wpływom i ciągłemu poddawaniu w wątpliwość. Do końca swych dni spisywał (lub dyktował) swoje myśli. „Śmiertelność” to zapis jego ostatnich słów. Intelektualnie ostrze filozofa nie stępiło się. Nie...

Po "Listach do młodego kontestatora" przyszedł czas na "Śmiertelność". Hitchens z właściwym sobie stoicyzmem oznajmia o swojej śmiertelnej chorobie i opisuje w niezbyt drobiazgowy sposób kolejne jej etapy, wplatając w treść ważne przemyślenia, nie tylko filozoficzne.
"Pobożne osoby umierają młodo i w cierpieniach. Bertrand Russel i Wolter dla kontrastu do samego końca byli...

Osinskipoludzku.blogspot.com

Macie tak czasem, że poznajecie twórczość jakiegoś autora i czujecie swego rodzaju braterstwo dusz? Ja w każdym razie coś takiego czuję odkąd przeczytałem pierwsze wersy "Listów do młodego kontestatora". Od tamtego czasu ilekroć sięgam po pozycje, które wyszły z pod ręki Christophera Hitchensa, mam wrażenie iż czyta on w moich myślach i daje po...

Hitchens jak zawsze ... krótko i na temat. Bez ceregieli.
Książka zrobiła olbrzymie wrażenie na mnie. I pozostawiła wielki smutek, że taki umysł odszedł. Szkoda.

• 2013
  • 2018