Okładka książki Gerard Philipe. Wspomnienia zebrane przez Anne Philipe i przedstawione przez Claude'a Roy Claude Roy
Claude Roy Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe biografia, autobiografia, pamiętnik
Gerard Philipe
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1973-01-01
1973-01-01
Ewa Fiszer

Okładka książki Literatura na świecie nr 12/1993 (269) Jerzy Adamski, Juan José Arreola, Adam Elbanowski, Leszek Engelking, Alfred Jarry, Roberto Juarroz, Piotr Matywiecki, Octavio Paz, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Rodowska, Claude Roy, Marek Starowieyski, Jacek Wójcicki, Fernando del Paso
Literatura na ... Jerzy Adamski, Juan...
Okładka książki Literatura na świecie 7/1990 (228): Poezja francuska Michel Deguy, Guy Goffette, Edmond Jabes, Jean-Michel Maulpoix, Bernard Noël, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Claude Roy
Literatura na ... Michel Deguy, Guy G...

Wiele lat temu byłam świadkiem tego, jak światło reflektorów wydobyło z ciemności sylwetki egipskich piramid. Rozległ się głos nieżyjącego Gerarda Philipe'a. W śmierci zrównany nagle z głosem cytowanego faraona.
Książkę "Gerard Philippe. Wspomnienia" wydano we Francji zaledwie kilka miesięcy po śmierci 37-letniego aktora. Za rok, 25 listopada minie 50 lat od jego śmierci na raka. Lektura książki wydobywa z mojej pamięci czarno-białe obrazy " Pystelni parmeńskiej" i ekranizacji "Czerwone i czarne". Budząc smutek. Żałuję, że nie mogę zobaczyć Gerarda na scenie w roli Kaliguli i księcia Myszkina.
W książce (zaledwie 150 stronicowej) świeżo po stracie kogoś, o kim Luis Aragon powiedział, że pozostanie w oczach Francuzów obrazem wiosny i młodości, wspominają go ludzie filmu i teatru. Jako nieuchwytnego - to chłodnego z dystansem, to gorącego w intensywności gry. "Однолюба" w miłości. Uosobienie czystości. Różne narracje w cieniu nagłego braku go na scenach teatru. I w życiu.
Czytając odczułam też smutek nieobecności. I wdzięczność, że można to przekraczać sztuką. Skończywszy książkę powróciłam do dawno widzianych obrazów Stendhala z Gerardem Philipem przedstawiający Fabrycjo del Dongo i Juliana Sorel.
Okazuje się, że i "Idiote" Dostojewskiego też warto poszukać z nim w roli Myszkina.
W książce jego własne słowa o tej roli: "Grając Kaligule w Theatre Herbertot w ciągu dnia byłem "Idiotą", więc istniała wobec tego pewna równowaga między owym wcieleniem zła, którym był Kaligula i wcieleniem dobra, którym był Idiota. Żeby znieść zmęczenie fizyczne objadałem się, a jeśli idzie o równowagę psychiczną, pomagała mi krańcowa przeciwstawność ról. Te dwie postacie uzupełniały się: Książę Dobra i Książę Zła, którzy gdzieś tam spotykają się w poszukiwaniu absolutu czystości".

Wspomnienia o wspaniałym Aktorze francuskim - pięknym o smutnych oczach

Wspomnienia o wspaniałym Aktorze francuskim - pięknym o smutnych oczach