The Iron King

Okładka książki The Iron King Julie Kagawa
Okładka książki The Iron King
Julie Kagawa Wydawnictwo: Inkyard Press Cykl: Żelazny Dwór (tom 1) fantasy, science fiction
Żelazny Dwór (tom 1)
Inkyard Press
2020-05-05
2020-05-05
fae fantasy ya literatura młodzieżowa

Naiwne czytadełko dla nastolatków. Ta historia nie tylko skupia się na nastolatce, ale niestety również narracja jest poprowadzona z tego punktu widzenia. Trudno przez to przebrnąć, bo czyta się to jak wypracowanie nastoletniej fanki romantasy.

Kogo nie skusiłyby te piękne okładki? Mnie prócz nich przyciągnęło do tych cudownych wydań nazwisko Autorki Julie Kagawa, której twórczość poznałam przed kilku laty za sprawą cyklu o smokach „Talon” i żałowałam, że w naszym kraju zostały wydane jedynie dwa jego tomy. Dzięki Wydawnictwu Vesper mogę ponownie posmakować jej pióra i wraz z bohaterami cyklu „Żelazny dwór” udać się w podróż do magicznej i niebezpiecznej krainy Nigdynigdy.

Życie szesnastoletniej Meghan Chase zmienia się diametralnie, gdy za sprawą zaginięcia jej młodszego brata dowiaduje się o istnieniu świata ukrytego przed ludzkim wzrokiem, ale też ściśle z nami powiązanego. Jego siłę budują bowiem nasze sny i wyobrażenia, a dotychczasowy kształt i równowagę zakłóca lawinowo rosnące zamiłowanie człowieka do technologii. Pragnąca odnaleźć brata dziewczyna zmierzy się nie tylko z zaskakującymi prawdami o sobie i swoim otoczeniu, ale też wielokrotnie stawi czoła trudnym wyzwaniom i własnym lękom.

Kraina Nigdynigdy nie należy do sielankowych i przyjaznych. Zamieszkujące ją niezwykłe stwory wykazują się krwiożerczym instynktem i tu nic nie dostaje się za darmo. Każda przysługa okupiona jest swoją ceną i trzeba nieustannie uważać, by nie stać się czyjąś „zabawką albo przekąską”. Dodatkowo temu światu zagraża wojna, tak inna od dotychczasowych konfliktów pomiędzy utrzymującymi kruchy rozejm dworami Letnim i Zimowym. Na szczęście dziewczyna ma swoich genialnych przewodników niesfornego Puka i kota Grimalkina, którzy zostali moimi zdecydowanymi ulubieńcami cyklu.

Ta fascynująca powieść drogi prowadząca nas krętymi ścieżkami pełnego magii i tajemnic niezwykłego świata traktuje nie tylko o odkrywaniu własnej tożsamości, próbie pogodzenia się z własnym dziedzictwem, ale też o rodzinnych więzach, przyjaźni i miłości. A przy tym ostatnim wątku będzie iskrzyć, bo Zimowy Książę jest oczywiście najgorszym wyborem, jakiego mogła dokonać córka jego wroga Króla Oberona. Bo wspominałam już, że Meghan okazuje się w połowie elfką i księżniczką? Nie wspomniałam i wielu innych zaskakujących rzeczy też Wam nie zdradzę, żeby nie odbierać Wam przyjemności z odkrywania tego świata. No może tylko napomknę o krwiożerczych czerwonych kapturkach, które mnie urzekły.

Znakomicie udało się Autorce połączyć oba światy, ten magiczny i realny zwracając uwagę na nurtujące je problemy i sieć wzajemnych powiązań. I choć nastoletnia bohaterka zdradzająca typowe dla swojego wieku zachowania i przemyślenia wywoływała czasem mój nieco protekcjonalny uśmiech, przewracanie oczami czy kręcenie głową, to jednak wciągała mnie w swoją niezwykłą historię. Nie da się ukryć, że patrzyłam na nią przez pryzmat mojego wieku i doświadczeń, więc dla grupy docelowej może okazać się bohaterką, z którą tak łatwo będzie się utożsamić. Mój przykład pokazuje jednak, że i dla „starszej młodzieży” ta opowieść może okazać się podróżą fascynującą na tyle, że już pochłonęłam kolejny tom „Żelazna córka”.

Meghan Chase na pozór wydaje się zwykłą, szesnastoletnią dziewczyną z ubogiej rodziny. Jej wieloletni przyjaciel Rob wydaje się jedyną osobą, która ją rozumie. Zapracowana matka i wiecznie zapominalski ojczym mają tysiące innych spraw na głowie i potrzeby nastoletniej córki nie stanowią w ich życiu priorytetów. Megan ma także czteroletniego braciszka Ethana, który zdaje się mieć swój własny świat, w którym widzi potwory w szafie i rozmawia z pluszowym królikiem Kłapciem.

W dniu szesnastych urodzin Megan, cały jej świat staje na głowie. Po powrocie do domu okazuje się, że jej matka miała wypadek, mały braciszek zaginął, a jego miejsce zajął sobowtór. W całym tym chaosie wydarzeń pojawia się Robbin i twierdzi, że istnieje baśniowy świat i to tam został porwany Ethan. Megan nie zastanawia się ani chwili, za wszelką cenę spróbuje odnaleźć braciszka.

Wow! Cóż to była za lektura ! Jak mi się to podobało ! Książka zawiera absolutnie wszystkie motywy, które uwielbiam-bohaterkę, która jest wyjątkowa i musi ocalić świat, fantastyczne stwory, motyw enemies to lovers, zakazaną miłość, bajkowy świat. No cudo ! Dodatkowo dawno nie czytałam książki, która osadzona była w tak pasjonującym świecie.

Styl autorki, od którego sporo zależy w takiej powieści, idealnie współgra z fabułą i bohaterami. Pisze ona lekkim językiem i potrafi zachęcić czytelnika do dalszego czytania. Bohaterowie są świetne wykreowani i zapadają w pamięci.

Powieść jest pełna ciekawych wątków i zwrotów akcji. Polecam każdemu, kto lubi fantastykę i wątek enemies to lovers !

Ja za chwilę zabieram się za II tom

Początek tragiczny, ale im dalej w las tym lepiej

Początek tragiczny, ale im dalej w las tym lepiej

Elfy w popkulturze - hot or not? 🧝‍♀️

Dla mnie zdecydowanie hot! I to wszelkiej maści, czy to te najbardziej klasyczne rodem ze świata Tolkiena, bardziej baśniowe ze swiata "Córki lasu" jak i te mroczne ze Skyrima. Zawsze uwielbiam ich dostojność, cudne uszka, niesamowite stroje i często zdolności magiczne czy wyjątkową technikę łuczniczą. 🧝‍♂️

Kiedy więc zobaczyłam to cudowne wznowienie od Vespera...no musiałam! I kurcze, dobre to! W historii tej poznacie Meghan, zwykłą nastolatkę naszych czasów, która pewnego dnia dowiaduje się, że jej brat został porwany do magicznego świata, a jej przyjaciel nie jest tym kim jej się wydawało. Dziewczyna wyrusza do równoległego świata, pełnego magii, dwóch rywalizujących królestw, niesamowitych istot by odnaleźć brata i...ojca! A wszystko to staje się jeszcze bardziej magiczne, gdy po przejściu do tego świata Meghan okazuje się, że jest na wpół elfką, gdzie w dodatku król jednego z królestw uważa, że jest jego córką! 🧝‍♂️

Czytając tę serię miałam dosyć dużo podobieństw w głowie do..."Okrutnego księcia", motyw dwóch światów, zaginionego członka rodziny, romans, motyw drogi, magiczny ojciec, ALE! wszystko to czego mi brakowało w tamtym tytule - jest tutaj. To co mi przeszkadzało - tu tego nie ma. Więc jeśli czytaliście a mieliście niedosyt - to pozycja dla Was! Totalnie to jest kawał fajnej fantastyki 💜

Jeśli kochacie wspomniane wątki - no musicie przeczytać! Jeśli czytaliście w poprzednim wydaniu - no chyba nie oprzecie się temu?!

Elfy w popkulturze - hot or not? 🧝‍♀️

Kiedy więc zobaczyłam to...

Hej
Lubicie poznawać światy przepełnione magią i niezwykłymi istotami? Jeśli tak, to cykl „Żelazny Dwór” jest właśnie dla Was.

Do świata Nigdynigdy wkraczamy w dniu 16 urodzin Megan. Dokładnie 10 lat wcześniej w tajemniczych okolicznościach zaginął jej ojciec, a teraz jakieś tajemnicze istoty podmieniły jej przyrodniego brata. Jedyną osobą, która choć trochę orientuje się w sytuacji, jest jej najlepszy przyjaciel Rob. Jednak i on okazuje się nie do końca tym, za kogo go uważała. Megan wyrusza na ratunek bratu do tajemniczej krainy. Co ją tam czeka?

Połączcie ze sobą „Sen nocy letniej”, „Alicję w Krainie Czarów”, „Piotrusia Pana” i jeszcze parę baśni, posypcie to niezwykłą mieszanką różnych magicznych istot, doprawcie kilkoma tajemnicami, a na koniec upieczcie na lekkim ogniu ciągłej akcji, to dostaniecie właśnie cykl „Żelazny Dwór”. Z tymi książkami nie można się nudzić. Tutaj ciągle coś się dzieje. Język w jakim napisana jest książka jest bardzo płynny, następne strony właściwie czytają się same. Nie ma tu zbyt rozbudowanych opisów, czy przemyśleń, jednocześnie jednak nie można stwierdzić, że jest ich za mało. Jest to doskonale wyważone. Świat przedstawiony jest naprawdę ciekawy. Autorka doskonale połączyła ze sobą wspomniane wyżej elementy innych historii. Rewelacyjnie się bawiłam, wyławiając postacie z innych znanych dzieł.

Muszą też wspomnieć o tym, że nowe wydanie jest cudne. Twarda oprawa, piękna okładka i barwione brzegi. Te książki mogą stanowić ozdobę każdej biblioteczki.

Nie byłabym sobą, gdyby nie wspomniała o jakiś minusach… Dla mnie takim malutkim minusikiem ( bardzo małym i nie dla każdego to będzie wada) jest target wiekowy, do którego skierowana jest seria. Jest to ewidentnie młodzieżówka. Począwszy od wieku bohaterki, poprzez jej problemy w szkole, sposób myślenia, czy pojawiający się wątek miłosny. Jest to też dość prosta lektura. Jednocześnie jednak, jak wspomniałam wyżej, czyta się ją szybko i przyjemnie. Jeśli więc jesteście w tym przedziale wiekowym ( no cóż… ja już jestem troszkę starsza…) albo po prostu lubicie takie książki, to to będzie historia właśnie dla Was. Ja osobiście gorąco Wam polecam tę serię, świetnie się przy niej bawiłam.

Hej

A gdyby tak ...

W dniu 16 urodzin dowiedzieć się że jest się elfią księżniczką? No dobra pół elf- pół człowiek? Że Bajki o śnie nocy letniej nie są bajkami? Że najlepszy przyjaciel jest Twoim opiekunem ze świata Nigdynigdy?

A gdyby tak poznać realnie Asha!?

Nie wiem jak wy, ale ja w to wchodzę! Wchodzę w świat, który jest niebezpieczny, pełen pięknych, ale okrutnych istot i niebezpieczeństw na każdym kroku.

No i ten Ash! Kto czytał ten wie - przy nim czytelnik dostaje miałkiego rozumu. To jest właśnie ta postać, która przykuwa uwagę, która się pragnie widzieć oczami i wchłaniać każdy element z jego udziałem.

Ahh ohhh!
Mogłabym tutaj wzdychać przy każdej przerwacajacej kartce. Cóż mogę powiedzieć? Bardzo tęskniłam za takim światem. Pięknie przedstawiony wizualnie, napięcie w każdym rozdziale i jeszcze to wydanie!

Jestem oczarowana tą książką! Tak bardzo się cieszę, że jest drugi tom i tak bardzo rozpaczam, że trzeci jeszcze nie został wydany.

Dla mnie ocena jest jasna ∞/10 🤩
Czytajcie koniecznie. Szczególnie fani fantastyki, elfów i delikatnego romansu.

A gdyby tak ...

A gdyby tak poznać realnie Asha!?

,,(...)nie zdradzę przyjaciół i rodziny. Jeśli to słabość, to chcę taką mieć"
*******************************

RECENZJA

,,Żelazny król" to pierwszy tom mrocznej i pełnej przygód serii ,,Żelazny dwór", w którym znajdziecie m.in.:
*elfy i inne niezwykłe istoty
*rywalizację dwóch królestw
*nawiązania do baśni i bajek
*wątek romantyczny
*motyw drogi
*świat ludzki i magiczny

Megan Chase jest zwykłą nastolatką, której ojciec dawno temu zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Wiedzie spokojne i nudnawe życie, do czasu gdy kończy szesnaście lat...
W dniu urodzin znika jej braciszek, zaczyna dostrzegać rzeczy o których nie miała pojęcia, a jej jedyny przyjaciel Robin zabiera ją do krainy Nigdynigdy...

Nowy świat pełen jest magicznych stworzeń i niebezpieczeństw. Bohaterka dowiaduje się także, że jest córką króla elfów z Dworu lata. Na domiar złego przyjdzie jej walczyć z trollami, okrutnymi stworzeniami, żelaznym królem, a przede wszystkim z zakazanymi uczuciami wobec księcia z wrogiego Dworu Zimy...

Jak daleko się posunie, by uratować ukochaną osobę?
Czy uda jej się powstrzymać rozprzestrzeniające się zło?

Przyznaję, że to bardzo przyjemna młodzieżówka, a to wydanie mnie kupiło...
Świat stworzony przez autorkę wciąga i intryguje, a barwne opisy sprawiają, że czujemy jakbyśmy tam byli.
Bardzo przypadły mi do gusty wplecione w fabułę nawiązania do różnych bajek. Nie brakuje też wielu czyhających niebezpieczeństw.
Autorka wplotła w baśniową krainę żądne krwi potwory.
Mamy tu przyjaźń, lojalność, odwagę, poświęcenie i przebaczenie...

Bohaterowie są ciekawie wykreowani i charakterni. Bardzo ich polubiłam, szczególnie kota Grimalkina.
Z zapartym tchem śledziłam losy głównej bohaterki, która pomimo młodego wieku była bardzo samodzielna i rozważna oraz nie ustawała w próbach odnalezienia brata. Z pomocą przyszedł jej przyjaciel Puk(Robin) i mroczny książę Ash.
Rób okazał się wspaniałym i troskliwym przyjacielem.
Natomiast wątek romantyczny nie przypadł mi do końca do gustu, gdyż nie czułam tej chemii pomiędzy Meghan, a Ashem.

Książka skierowana raczej do młodszych czytelników, ale stanowi świetną ucieczkę od codzienności dla każdego.
,,Żelazny król" to powieść, przy której nie sposób się nudzić. Jest zaskakująca i pełna magii...daj się oczarować...

,,(...)nie zdradzę przyjaciół i rodziny. Jeśli to słabość, to chcę taką mieć"
*******************************

RECENZJA

*elfy i inne niezwykłe istoty
*rywalizację dwóch królestw
*nawiązania do baśni i bajek
*wątek romantyczny
*motyw drogi
*świat ludzki i...

Cykl Żelaznego Dworu Julie Kagawy wziął nas z zaskoczenia i zdecydowanie nie żałujemy! Część motywów może nie przypaść wszystkim do gustu, ale po kolei!

“Żelazny Król” 🩷 to początek serii, w której poznajemy Meghan - na pozór normalną nastolatkę, która w dniu swoich szesnastych urodzin odkrywa, że jest w połowie elfką i córką króla Letniego Dworu. Z dnia na dzień wplątana zostaje w potyczki między Arkadią a Dworem Zimy, nie mając dodatkowo pojęcia, że najgorsze dopiero nadchodzi! “Żelazna Córka” 💙 to równie udana kontynuacja, która w żaden sposób nie odstaje od swojej poprzedniczki, a momentami wręcz ją wyprzedza!

Zacznijmy od przepięknego wydania, ale tego przy Wydawnictwie Vesper można się zawsze spodziewać. Twarda oprawa, okładka przyciągająca uwagę oraz malowane brzegi robią robotę! 🤩

Całość czyta się dość szybko. Mariusz jako wielki fan motywu podróży w książkach z gatunku fantasy, bawił się dobrze, więc to już dobry znak. 😁 Postacie są dobrze zarysowane, chociaż główna bohaterka chyba będzie tą najmniej lubianą (czy ktoś policzył, ile razy ona mdleje na przestrzeni obu części? 😅),na szczęście mamy też Grimalkina, Puka czy Zimowego Księcia, którzy trzymają poziom. Akcja jest dość wartka, a opisy walk czy bitew na pewno robią wrażenie. Wśród najlepszych motywów warto zaznaczyć połączenie świata magicznego z tym, który znamy na co dzień. Druga część bardzo mocno wprowadza tę część niemagiczną, co jest dość ciekawym zabiegiem w tego typu powieściach. 😊

“Żelazny Król” i “Żelazna Córka” to całkiem dobre pozycje gatunkowe. Dla fanów elfów, magii, uroków, a także… sprzętu elektronicznego (dla wtajemniczonych!) będzie to duża doza rozrywki. 😍

"Żelazny król" mnie zaskoczył pozytywnie, choć z paroma minusami o których później. To lekkie fantasy, które czyta się szybko i sprawnie - nie ma tutaj bardzo uwikłanej historii, którą ciężko jest uporządkować. Świat jest świetnie zbudowany, schemat krainy, zasad panujących i historii - uporządkowany, krok po kroku czytelnik odkrywa następne tajemnice i ciekawostki. Dzięki opisom łatwo było wczuć się i wejść razem z bohaterami w ten magiczny świat.
Jeśli chodzi o bohaterów, to bardzo polubiłam Puka i Grimalkina. To postacie, które uwielbiam! z pewnością zapamiętam je z tej książki, charyzmatyczne, ciekawie stworzone.
Niestety tutaj daję minus głównej bohaterce - miejscami była zbyt naiwna i lekkomyślna?. Nie wyróżnia się na tle reszty ciekawych postaci, w porównaniu do nich nijaka.
Do tego wątek miłosny między Megan a Ashem ... Dla mnie wymuszony i na siłę. Może jakby był bardziej rozbudowany, to byłoby to bardziej ciekawe.

Podsumowując : polecam! Mam nadzieję, że druga część nadrobi minusy pierwszej, jednak nawet mimo tych minusów książka jest warta przeczytania, poznania tego magicznego świata.