Życie Sergiusza Jesienina

Okładka książki Życie Sergiusza Jesienina
Elwira WatałaWiktor Woroszylski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Ludzie Żywi biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Ludzie Żywi
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
Jesienin poezja Rosja losy

więcej Więcej

Sergiusza Jesienina poznałam jeszcze w szkole podstawowej i zauroczyła mnie prostota jego tekstów. Mimo że był lubiany przez komunistów, to trudno było znaleźć nawet w bibliotekach tomiki jego poezji. Polowałam na nie w empikach w oryginale.

Na poczatku lat 80-tych ukazała się biografia poety autorstwa Wiktora Woroszylskiego i Elwiry Watały. Bardzo solidna praca, ale...

Bardzo ciekawa pozycja z unikatowymi faktami z epoki i życiorysu Jesienina, minusem natomiast jest fakt, iż biografia jest zdecydowanie entuzjastyczna, by nie rzec: przesłodzona. Jest to minus tej samej kategorii, co w krytycznych czy "ostrych" biografiach wywlekanie niewygodnych szczegółów.
Ogólnie jednak zdecydowanie warto po nią sięgnąć, nie ma mowy o nudzie.

Życie Sergiusza Jesienina jest niezwykle ciekawe i nie można się dziwić, że książka niekiedy wciąga. Niestety tylko niekiedy. Praca jest niezwykle rzetelna, każdy fakt jest potwierdzony, przytoczono wiele listów, wspomnień, opinii... Problem polega na tym, że życie Jesienina zostało podzielone na poszczególne "wątki", a każdy "wątek" ma oddzielny rozdział. Gdy akcja kończy...

• Biografie
  • Historia