Findus się wyprowadza

Okładka książki Findus się wyprowadza Sven Nordqvist
Okładka książki Findus się wyprowadza
Sven Nordqvist Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Pettson i Findus (tom 8) Ekranizacje: Pettson i Findus - Wielka wyprowadzka (2020) literatura dziecięca
24 str. 24 min.
2013-01-01
24 min.
Magdalena Landowska
Ekranizacje:
Pettson i Findus - Wielka wyprowadzka (2020)
opowiadanie dziecięce szwedzkie pettson i findus

Okładka książki Mama Mu na rowerze i inne historie Sven Nordqvist, Jujja Wieslander, Tomas Wieslander
Mama Mu na row... Sven Nordqvist, Juj...
Okładka książki Mama Mu na drzewie i inne historie Sven Nordqvist, Jujja Wieslander
Mama Mu na drz... Sven Nordqvist, Juj...
Okładka książki Mama Mu na zjeżdżalni Sven Nordqvist, Jujja Wieslander
Mama Mu na zje... Sven Nordqvist, Juj...

Okładka książki Przepraszam, czy jesteś czarownicą? Emily Horn, Paweł Pawlak
Przepraszam, c... Emily Horn, Paweł P...
Okładka książki Jak mama została Indianką Mati Lepp, Ulf Stark
Jak mama zosta... Mati Lepp, Ulf Star...
Okładka książki Moje szczęśliwe życie Eva Eriksson, Rose Lagercrantz
Moje szczęśliw... Eva Eriksson, Rose ...
Okładka książki Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk Kristina Digman, Åsa Lind
Raz, dwa, trzy... Kristina Digman, Ås...

Kolejne niezawodne spotkanie z sympatyczną parą jaką tworzą staruszek Pettson i mały kotek Findus.
Tak jak każda część ,książeczka większego formatu, twarda lakierowana oprawa, kredowy papier.
Jedyne do czego można by się przyczepić, to mała czcionka. Reszta jednak rekompensuje tę niedogodność.
Cóż za prześliczne jak zawsze ilustracje ,wykonane pędzlem autora książki. Zawierają taką moc szczegółów , że przy kolejnym czytaniu odnajdujemy coraz to nowe drobiazgi, których wcześniej nie dostrzegliśmy. Jest naprawdę co oglądać.

Ta część jest szczególna dlatego że Sven Nordqvist napisał ją w formie pojedynczej historii wyłącznie na potrzeby teatru w 1990 roku. Stefan Moberg zaadaptował ją jako oddzielne opowiadanie i wyreżyserował pierwsze przedstawienie, które zostało wystawione na deskach sztokholmskiego Teater Resenär.
A ta książka z kolei powstała na podstawie scenariusza teatralnego.

Dla przypomnienia - Staruszek Pettson mieszkał sobie z kotkiem Findusem w małej wiejskiej zagrodzie.
Mieli niewielki czerwony domek i starą szopę z całą rupieciarnią różnych przydatnych przedmiotów. Do całości dobytku jeszcze dochodził kurnik z jego skrzydlatymi mieszkankami, drewutnia, wygódka na dworze i ogród. Wokół rozpościerały się pola, łąki i las.

Findus jest jeszcze młodym rozbrykanym kotkiem. Gdy dostaje swoje własne łóżeczko niemalże na miarę królewskiego łoża, nie posiada się z radości. A gdy odkrywa jeszcze fascynujące właściwości mebelka, nie może się powstrzymać by to wykorzystać. Otóż materac tej cudownej leżanki ma charakter sprężynujący i świetnie można po nim skakać wysoko do góry. Jak tu się oprzeć?
Stary Pettson nie miałby nic przeciwko temu , gdyby to fikanie po łóżku odbywało się w znormalizowanych godzinach ,a nie w porze jego głębokiego snu o czwartej nad ranem.
Nie mogą się w tej kwestii porozumieć i kotek postanawia się wyprowadzić razem ze swoim wspaniałym łóżeczkiem. Pettson ustępuje mu i nawet adaptuje górę - samą budkę starego nieużywanego od lat wychodka, stojącego na polu, dla potrzeb kota. Odnawia go, tapetuje , by wyglądał czysto i świeżo.
Findus wyprowadza się do własnego małego domku.

Ale czy na długo?
Na ile Findusowi starczy sił witalnych do skakania w swojej samotni?
Czy staruszek Pettson bardzo tęsknił za swoim kotkiem?
Czy obydwaj panowie doszli do konsensusu?

Wszystko w swoim czasie, dowiecie się na pewno po przeczytaniu książeczki o wzajemnych przepychankach tej pary.

Książkę polecam stanowczo tak jak wszystkie z tej serii.
Przyjemnej lektury! I zawsze odkrywajcie obrazki na nowo przy wspólnym, następnym czytaniu.

Kociarze zainteresujcie się lekturą! Warta grzechu!

Cóż za prześliczne jak zawsze ilustracje ,wykonane pędzlem autora książki....

Absolutny hit w naszej rodzinie! Podobnie jak cała seria o Findusie i Pettsonie. Ten duet - zdziwaczały staruszek + młody ciekawski kotek - jest bezkonkurencyjny. Mistrzowskie ilustracje, które można oglądać po wielokroć i zawsze odkryje się w nich coś nowego. Zabawny tekst, poczucie humoru, które podoba się nie tyko dzieciom;-)

Ubawilam mnie ta czesc. Momentami bylo tez wzruszajaco bo starosc bez kota nie jest juz tak pogodna jak z nim. Nie bede nic wiecej zdradzala, ale ogromnie polecam, moje dzieci zasluchane i bedziemy nieraz jeszcze wracac do tej czesci bo jest wspaniala. Dobrze, ze mozemy poznac takze inne przygody Pettsona i Findusa:) Ilustracje sa nie tylko dopelnieniem bo przygody kur czy mukli to oddzielna radocha;)

Rewelacyjna książka dla dzieci a i dorosły może się zainteresować jej przesłaniem czytając dzieciom. Spodoba się zarówno 4-latkowi jak i 7-latkowi. Dzieci słuchają, śmieją się, i jednocześnie śledzą wspaniałe ilustracje które są tak wykonane, że pokazują całą historię z danej strony. Mamy kupioną całą serię.

Do zakupu tej książki zachęciła mnie "Złota lista" książek fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. Polecana jest cała seria, ale tylko ta część była w "mojej" księgarni. Po tę sięgnęłam, ale nie jestem pewna, czy sięgnę po następne :) chyba, że mnie dzieci umęczą o następne części :)

Uwierzcie mi - tu jest humor, tu jest morał i ogólna super historyjka dla dzieci. Wierzę, że maluchy się przy tym zaśmiewają. Ilustracje są wykonane jasno, zrozumiale i zachęcająco dla oka.

Aczkolwiek coś w tym wszystkim mi przeszkadza i nie jestem ciekawa innych części...może jest to niezrozumiała dla dzieci dwuznaczność ukryta w opowieści (np. przemiana wychodka w dom) itp? Sama nie wiem, czas okaże, czy dzieci pochłoną tę historię :) jeśli tak, to dla poznania dalszych losów umęczonego Pettsona kupię :)

Jedna ze śmieszniejszych części o oryginalnym duecie bohaterów. Lubimy i polecamy

Czasem się zdarza, że przyjaciele nie potrafią się dogadać w jakiejś kwestii... ale jak się okazuję nawet rozłąka tej przyjaźni nie zrujnuje, wręcz przeciwnie, czego dowodem są Pettson i Findus. Przezabawne sytuacje i prześmieszne ilustracje.

Findus, mały zabawny kot, wyprowadza się od swojego właściciela, ponieważ ten nie pozwala mu skakać po łóżku o 4 nad ranem. Szybko jednak okazuje się, że oboje za sobą tęsknią

Książka bardzo mi się podobała. Przygody kota Findusa są śmieszne i wesołe.Polecam.

Cudowna opowieść dla dzieci w wieku od 3-10 lat!

Cudowna opowieść dla dzieci w wieku od 3-10 lat!

• Dziecięce
  • Dla dzieci
  • Literatura skandynawska
  • Literatura dziecięca
  • Skandynawia
  • 3) Z biblioteki

Dodaj cytat z książki Findus się wyprowadza