Zamiana

Sonia Draga
2013-05-09
2013-05-09
Wojciech Łygaś

Wiecie jak to jest, gdy uprzecie się na jakaś książkę a kiedy okazuje się, że nigdzie nie jest dostępna robicie wszystko by ją zdobyć? A kiedy jesteście w końcu w jej posiadaniu nie możecie się doczekać, aż ja przeczytacie?

No właśnie taką długa przygodę w poszukiwaniu miałam z „Zamiana” Zoe Beck. Thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Mamy tutaj dwie historie i dwie główne bohaterki Carle oraz Fione.
Carla prowadzi odziedziczony po rodzicach dom akcyjny, jest żoną znanego pianisty i matką dwójki dzieci. Gdy zapada na zakaźną chorobę, synem opiekują się dziadkowie, a córka wraz z nią trafia do szpitala, jest jednak od niej izolowana. Po jakimś, kiedy Carla dochodzi do siebie i pielęgniarka przynosi jej dziecko. Kobieta odrazu zauważa, ze jest to obce dziecko. Na nic maja się zapewnienia lekarzy, pielęgniarek i męża. Tęsknota za zaginioną córką sprawia, że Carla traci pracę, pozycję, rodzinę, a z czasem także rozum.
Fiona z kolei jest młodą kobietą, którą poznajemy, gdy budzi się w wannie z podciętymi żyłami. Jak sama twierdzi, nie miała powodu, by odbierać sobie życie. Uważa, ze ktoś chciał jej w tył pomóc. W szpitalu odkryje niepokojący fakt, który skłoni ją do poszukiwania własnej tożsamości.

"Zamiana" Zoë Beck nie była łatwą lekturą przez samą formę jej napisania. Nie wiem na ile wynika to z tłumaczenia, albo stylu napisania książki w języku oryginalnym. Według mnie coś tutaj było zdecydowanie nie tak. Gubiłam się w całym wątku zbyt często, irytowały mnie główne bohaterki, a pomieszanie z poplątaniem pchało mnie do odłożenia książki na bok. Historia jest tutaj opowiedziana z kilku perspektyw narracyjnych i czasowych i może przez to czułam się zagubiona, przeskakując nagle z jednego wydarzenia do drugiego. Mamy tutaj jak mogłoby się wydawać dwie niezależne od siebie historie i wszystko byłoby dobrze, gdyby czytelnik od prawie połowy nie zaczął domyślać się, jakie będzie zakończenie i co łączy ze sobą obie kobiety. Zabrakło tutaj momentu zaskoczenia.
Droga do zdobycia tej książki była bardzo utrudniona i choć sama fabuła w sobie jest interesująca, uważam że z jej wykonaniem, bądź tłumaczeniem coś zdecydowanie poszło nie tak…

Mamy tutaj dwie historie i...

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Zawsze mam pewien kłopot, gdy czytam powieść opartą na faktach i szczerze mówiąc, wolę, gdy autor zamieszcza taką informację w posłowiu a nie na okładce. W tym drugim przypadku informacja tkwi mi z tyłu głowy i czytając, ciągle zastanawiam się, co zdarzyło się naprawdę a co jest tylko fikcją literacką.

"Zamiana" Zoë Beck nie była łatwą lekturą i nie mam teraz na myśli bolesnej historii w niej opisanej, a samą tylko formę. Nie wiem na ile wynika to z tłumaczenia, może po prostu została już tak napisana w oryginale i wynika to ze specyfiki języka niemieckiego, ale nie czyta się tego dobrze. Zerknęłam na portal @lubimyczytac.pl i mogę Wam powiedzieć, że nie jest to tylko moja opinia.

Skupiając się już ściśle na treści... od początku poznajemy dwie niezależne historie, które dzieli trzydzieści lat, ale bez trudu szybko zaczniecie łączyć fakty.

Carla prowadzi odziedziczony po rodzicach dom akcyjny, jest żoną znanego pianisty i matką dwójki dzieci. Gdy zapada na zakaźną chorobę, synem opiekują się dziadkowie, a córka wraz z nią trafia do szpitala, jest jednak od niej izolowana. Po jakimś czasie dochodzi do siebie i nie może się doczekać aż zobaczy swoją śliczną córeczkę. Jeden rzut oka wystarcza, by uznała, że przyniesiono jej obce dziecko. Zapewnienia lekarzy, pielęgniarek, a później męża, nie są w stanie jej przekonać. Tęsknota za zaginioną córką sprawia, że traci pracę, pozycję, rodzinę, a zdaniem wielu także i zmysły.

Fiona jest młodą kobietą, którą poznajemy, gdy budzi się w wannie z podciętymi żyłami. Jest jednak przekonana, że nie miała powodu, by odbierać sobie życie. W szpitalu odkryje niepokojący fakt, który skłoni ją do poszukiwania własnej tożsamości.

Ta książka przypomina raczej reportaż niż powieść. Do mnie nie trafiła, choć momentami wzbudzała zainteresowanie. Spodoba się fanom obyczajówek z elementami psychologicznymi, bo thrillerem bym jej na pewno nie nazwała.

Moje (naciągane) 6/10.

"Zamiana" Zoë Beck nie była łatwą lekturą i nie mam teraz na myśli...

No nic ! Czasami zdarza się , że strzelę sobie w kolano . Tak było w przypadku tej książki . Strzeliłem i teraz boli he he .

Thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Niby historia ciekawa, niby czytało się szybko ale coś tu było nie tak. Może to przez styl autorki albo tłumaczenie. Dodatkowo jedna z głównych bohaterek koszmarnie irytująca. O losie, rozpuszczona mimoza. Taki wrzod na tyłku.
Gdyby ta książka była dłuższa to na pewno bym nie polecała, ale tak to w zasadzie całkiem niezła historia, chociaż nie niepowtarzalna, tylko że przekazana w nużący sposób. Na jeden wieczór. Na pewno nocy bym dla niej nie zarwała 😋

Fajna, ciekawie napisana książka, opowiedziana z kilku perspektyw narracyjnych i czasowych. Zabieram jedną gwiazdkę za przewidywalność. Ale mimo to, polecam - fajnie się czyta.

poplątanie z pomieszaniem, ale czyta się dobrze.

poplątanie z pomieszaniem, ale czyta się dobrze.

Na początku obserwujemy dwie jak się zdaje niezależne od siebie historie . Jedna zaczyna się w roku 1978 w Berlinie gdzie poznajemy Carlę Arnim , zadowoloną z siebie kobietę która właśnie ma zobaczyć swoją córeczkę po kilkudniowym niewidzeniu . Carla to kobieta spełniona , jest bogata , ma świetną absorbującą ją pracę , cudownego męża i dwoje dzieci . Starszego syna i obecnie półroczną Felicitas . Właśnie udało jej się wyleczyć półpasiec , czeka więc teraz na swoje dziecko i zamierza ze szpitala wrócić do domu . Niestety na pięknym życiu Carli pojawia się głęboka rysa , kiedy okazuje się że dziewczynka którą jej podaje pielęgniarka nie jest jej córką . Oczywiście tak twierdzi tylko Carla , wszyscy inni uważają że ona się myli , nawet jej mąż Frederik. W drugiej historii poznajemy Fionę która właśnie budzi się z ciężkiego snu i stwierdza z ogromnym zdziwieniem , że znajduje się w wannie pełnej wody i płatków kwiatów , a z jej podciętych żył wypływa krew . A ostatnie co pamięta to , że była na przyjęciu i super się bawiła . Fiona zostaje zabrana do szpitala i posądzona o usiłowanie samobójstwa . Dziewczyna jednak twierdzi że ktoś próbował ją zabić . Tak jak w przypadku pierwszej historii , jej też nikt nie wierzy . Aha , rozdziały o Fionie nie są oznaczone przedziałem czasowym , zabieg dla '' podkręcenia '' napięcia ? . Dopiero z późniejszej treści dowiadujemy się że historia Fiony dzieje się w Edynburgu w 2009 roku . Więc jak nie trudno się domyśleć , obie te historie w jakiś sposób za jakiś czas się ze sobą połączą . Póki co poznajemy trochę dzieje rodziny Carli i jej męża , oraz Fiony i jej ojca i środowiska w jakim się obraca . Niestety mimo bardzo ciekawych i intrygujących początków obydwóch opowieści ja wynudziłam się jak przysłowiowy mops . Uważam że pomysł samej historii opartej jak napisane jest na okładce , na prawdziwym zdarzeniu , był naprawdę dobry . Natomiast wykonanie wprost tragiczne . Dobrze '' zabity '' świetny pomysł . Nawet nie to że dalej historia jest nudna , bo fakty z życia obydwu pań i Carli i Fiony są dość ciekawe , ale przedstawione w taki sposób że ziewałam co chwilę i miałam wrażenie że oram pole w skwarze dnia , a nie czytam zajmującą książkę . Z tego co czytam w necie to jak dotąd jedyna książka tej autorki i dobrze , raczej niech więcej nie pisze . Nie każdy musi być zaraz pisarzem , prawda ? . Nie polecam , nie znalazłam w niej nic z porządnego thrillera , może trochę psychologii w granicach obsesji i niedostosowania , ale i to podane w sposób mający wiele do życzenia . To tak jakby wykwintne danie , a nawet dwa dania (dwie historie) pięknie podane , ozdobione wymyślnie , postawiono na pokrzywionym stole zasłanym poprzepalanym papierochami obrusie w podrzędnym barze - mordowni . Znowu , kolejny raz dałam się uwieść okładce i opisowi książki .

Bardzo dziwi mnie dość niska ocena "Zamiany". To jedna z lepszych powieści, jakie zdarzyło mi się ostatnio czytać. Świetnie nakreślone portrety psychologiczne głównych bohaterów, zaskakujące zwroty akcji i poruszające zakończenie. Nie jest to typowy thriller, być może stąd bierze się rozczarowanie części czytelników. To bardziej powieść psychologiczna. Pewnych faktów domyśliłam się już na samym początku, jednak pytanie: "jak to możliwe?", sprawiło, że lektura była ogromną przyjemnością. Mam nadzieję, że wkrótce ukażą się po polsku kolejne powieści autorki.

Polecam, książka na faktach prawdziwych, czyta się jednym tchem

Polecam, książka na faktach prawdziwych, czyta się jednym tchem