The Perks of Being a Wallflower

Okładka książki The Perks of Being a Wallflower Stephen Chbosky
Okładka książki The Perks of Being a Wallflower
Stephen Chbosky Wydawnictwo: MTV Books Ekranizacje: Charlie (2012) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
MTV Books
2012-08-14
2012-08-14
Ekranizacje:
Charlie (2012)
Stephen Chbosky literatura młodzieżowa depresja samobójstwo introwertyzm

🌼 „Zalety bycia niewidzialny” to historia zasługująca na to by została dostrzeżona, nagłośniona i by po prostu ją poczuć całym sobą. Stephen Chbosky daje światło w tunelu osobom, które miały złe chwile, momenty słabości i zwątpienia w siebie. To światło ma pokazać, że nie jesteśmy sami, że uda nam się przezwyciężyć ból czy strach. Książka dająca siłę to książka za którą stoi autor znający na własnym doświadczeniu emocje, które każdy z nas doświadczył.

🌼 Pozycja napisana w formie listów jako terapii to dobre rozwiązanie by dać młodzieży (nie tylko!) wyraźny sygnał NIE KAŻDY JEST SAM. Charlie wchodzący w okres dojrzałości, zmagający się z własnymi problemami i emocjami potrafiącymi przytłoczyć nawet najsilniejszego.
„Zalety bycie niewidzialnym” to krzyk w eter mówiący, że damy rady z tym z czym się zmagamy i by nie pozwolić spać nam w przepaść. Książka idealna dla każdego niezależnie od wieku, płci. Dla każdego kto zmaga lub zmagał się z tymi samymi uczuciami i chwilami słabości. Jestem pełna nadziei, że osoby potrzebujące otuchy sięgną po tę pozycję.

"Zalety bycia niewidzialnym" to książka, która opowiada historię Charliego poprzez jego listy. W tych listach chłopak porusza tematy swoich pierwszych doświadczeń miłosnych, relacji rodzinnych, używania narkotyków oraz poszukiwania akceptacji. Charlie wyróżnia się spośród innych. Jego głęboka wrażliwość, nieśmiałość oraz dystans wobec otoczenia naprawdę mnie zaskoczyły. Książka dotyka trudnych tematów, takich jak nieodwzajemniona miłość, dezorientacja, brak akceptacji ze strony rówieśników, poczucie osamotnienia. To poruszająca opowieść o przyjaźni, okresie młodości, podejmowaniu decyzji, popełnianiu błędów, relacjach rodzinnych, dążeniu do szczęścia i miłości. Gorąco zachęcam do przeczytania. Mimo początkowego, dla mnie, monotonnego tempa, fabuła nabiera tempa i przynosi wiele refleksji.

Do książki Stephena Chbosky'ego wróciłam po prawie 10 latach. Jeszcze wtedy czytałam ją po tytułem "Charlie", teraz sięgnęłam po najnowsze wydanie już jako "Zalety bycia niewidzialnym".
Pierwsze rzuciło mi się w oczy to, jaka jest piękna. Nie tylko barwione brzegi, ale także sama okładka i środek. Po prostu musiałam ją mieć!
Charlie jest nastolatkiem, który jak większość w tym wieku, poszukuje własnego ja oraz akceptacji rówieśników. Jego perypetie poznajemy w formie listów bohatera do nieznanego przyjaciela. Zwierza mu się z każdej porażki, nowych znajomości, miłości. Bardzo lubię tą formę narracji i na szczęście lubiłam również te prawie 10 lat temu.
A jak mi się ją czytało po tylu latach i już jako dorosła osoba? Z przyjemnością wróciłam do jednej z kiedyś moich ulubionych powieści. Tak samo jak wtedy bardzo się wciągnęłam w historię Charliego, chociaż tym razem nie z poczuciem utożsamiania, ale z nutką nostalgii za tymi nastoletnimi czasami. Poczułam jakbym odwiedzała dawno nie widzianego przyjaciela. Jestem pewna, że spodoba się ona również osobom zbliżonym wiekiem do Charliego. Na tle niektórych obecnych topowych książek młodzieżowych ta zdecydowanie się wybija.

Charlie jest nastolatkiem, który jak większość w...

"Zalety bycia niewidzialnym" to książka przedstawiająca historię Charliego za pomocą listów, które pisze główny bohater. Dzieli się z czytelnikiem tylko tym, czym chce.
Między innymi sprawami nastolatków, pierwszym zauroczeniem, problemami.
Listy pisane przez głównego bohatera są ciekawe, zawierają dużo przemyśleń. Autor całkiem nieźle wczuł się w rolę nastolatka, niemniej wydaje mi się, że w pewnych momentach zrobił z głównego bohatera infantylnego chłopca. Czasem po prostu myślałam, że bohater ma nie lat szesnaście, a maksymalnie dwanaście.
Książka bardzo przypadła mi do gustu. Pozwoliła na chwilę refleksji i przypomnienia sobie o nastoletnich czasach, dylematach. Motyw pisania listów do czytelnika uważam za rewelacyjny pomysł. Lubię taką formę prowadzenia narracji.
Mysle,ze "Zalety bycia niewidzialnym" to wciągająca lektura, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
Przyjemnie spędziłam czas czytając o perypetiach Charliego. Książka mnie zrelaksowała, bardzo wciągnęła i zauroczyła przepiękną szatą graficzną, barwionymi brzegami i dopasowaną wyklejką.

Między innymi sprawami nastolatków, pierwszym zauroczeniem, problemami.

Ten moment, kiedy dostrzegasz książkę wśród innych. Początkowo nie wiesz, o czym opowiada. Wiesz jednak, że jest już twoja. Będzie dla ciebie ważna i odnajdziesz w niej kawałek siebie. Zaczynasz czytać i stajesz się Przyjacielem i odbiorcą listów Charliego. Zagłębiasz się w świat jego myśli i uczuć, ale również relacji między ludźmi, problemów dorastających młodych ludzi oraz niezwykłych i pięknych chwilach, które przeżywają. Czujesz, że jesteś razem z nim i trzymasz go za rękę. Idziesz z nim przez tę drogę życia, która bywa niezwykle trudna. A on idzie też razem z tobą. Kibicujesz i życzysz dobrze jemu, ale także sobie samemu.

Nie jestem w stanie wyrazić słowami, jak przepiękna jest ta powieść. Refleksyjna, wzruszająca i prawdziwa. Z pozoru zwykła, ale im bardziej się zagłębiasz, tym więcej zauważasz tego, jak dużo ma ci do zaoferowania. Historia i listy Charliego pozostaną w moim sercu i myślę, że każdego kto zdecyduje się tym odbiorcą listów zostać. Wierzę, że ta książka jest dla każdego. Zarówno dla osoby, która może się utożsamić z bohaterem i znaleźć w niej kawałek siebie, jak również dla innej, która chciałaby po prostu poznać jego perspektywę.

Wspaniała książka. Jest to faktyczna historia dojrzewania i problemów z nim związanych, a nie jakieś nastoletnie dramy.

Obawiam się, że moja opinia może nie być do końca obiektywna, bo przeczytałam tę książkę na dosłownie idealnym do tego etapie mojego życia i przez to wywołała ona we mnie duużo emocji. No, ale :)

Czyta się ją naprawdę szybko. Język nie jest zbyt bogaty, a Charlie w swoich listach często skręca w powtarzanie, upraszczanie czy skakanie z myśli na myśl, ale nie uważam, że to coś złego. Przypominało mi to trochę chęć przedstawienia tego, co dzieje się w ludzkiej głowie, a to zazwyczaj nie ma formy ładnie ułożonych zdań. Dlatego właśnie widziałam taki sposób pisania jako dziwnie autentyczny. Dodatkowo przez to, że generalnie Charlie tłumił wszystko w sobie i nie miał prawa poradzić sobie samemu ze wszystkim, co go spotkało, wychodził z tego chaos.
Lubię też to, że książka nie fundowała mi nadmuchanych morałów, bo szczerze ich nienawidzę.
+ nie ma podziału na dobrych i złych bohaterów, nic nie jest czarne albo białe, za co jestem ogromnie wdzięczna.
To nie jest książka dla wszystkich i na pewno nie będzie pasowała do każdego momentu życia. Warto spróbować, to i tak bardzo krótka powieść. Osobiście bardzo polecam, do kompletu z filmem, choć trochę się różnią :)

No cóż. Wcześniej znałem film , który oglądałem już kilka razy i naprawdę mnie poruszył. Zwłaszcza koniec , gdy okazuję się , że ciocia Charliego go molestowała. Jednak książka jakoś mnie nie przekonała. I wcale nie poruszyła. A sam Charlie był jakiś denerwujący

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

zauroczyła mnie ta książka i pomimo że zachowanie głównego bohatera wydawało się momentami aż infantylne (nawet jak na szesnastolatka),było w tym wszystkim coś urzekającego, w czym można było odnaleźć cząstkę siebie, a sama lektura przekazuje bardzo ważne treści !! i za to dziękuję autorowi, że rzeczy, które powinny zostać powiedziane, zostały powiedziane.

"[...]. jak mam żyć, żeby to miało sens? żeby to wszystko minęło i odeszło. wiem, że nie o to chodzi, bo to ja jestem odpowiedzialny za to wszystko i wiem, że zanim przyjdzie poprawa, najpierw musi być gorzej, bo tak twierdzi psychiatra. rzecz w tym, że to "gorzej" mnie przerasta."

"[...] jesteśmy tacy, jacy jesteśmy z wielu powodów. być może nigdy nie odkryjemy większości z nich. ale nawet jeśli nie mamy wpływu na to, skąd pochodzimy, do nas należy wybór, w którą pójdziemy stronę."

• Po angielsku