Kup teraz - 19 ofert w cenie od 26.18 zł do 100.56 zł

Kronos

Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
dziennik mężczyzna pisarz LGBT gej homoseksualizm literatura Polska emigracja
biografia, autobiografia, pamiętnik
dziennik mężczyzna pisarz LGBT gej homoseksualizm literatura Polska emigracja

Oficjalne recenzje i

Cały dla siebie interesujący

Link do recenzji

Nie wiem jak ocenić. Bo jak można oceniać czyjś specyficzny sposób patrzenia na świat? Przeszłość potraktowana hasłowo, wypunktowana. Czyta się źle i jednocześnie z zainteresowaniem. Paradoks? Gombrowicz był pełen paradoksów, to go wyróżniała spośród innych i to widać w zapiskach.

Ciekawe uzupełnienie twórczości autora dla fanów po przeczytaniu pozostałych dzieł, jako fanka polecam...

Autentyczny wgląd w świat autora. Zapiski mają formę prostych, krótkich zdań, czasem tylko samych słów, albo nawet skrótów. Przez to można trochę się zniechęcić, ale też przekonać się jak myślał Gombrowicz i co było dla niego ważne.

Książka, z którą czytelnik może mieć pewien problem. Z jednej strony daje świetny wgląd we wnętrze Autora, pozwala spojrzeć na świat jego oczyma, poznać w jaki sposób podchodził do rozmaitych spraw i wydarzeń. Z drugiej, czyta się to ciężko. Chwilami nawet bardzo. Nie umniejsza wagi tego utworu, bo trzeba oddać prawdę, że jest to książka wartościowa. Niemniej jednak trudno...

Kronos to intymny dziennik Witolda Gombrowicza,są to intymne zapiski pisarza,które zostały opublikowane po bardzo długim okresie po jego śmierci ,przed publikacją przechowywała je wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz.
Gombrowicz zaczął pisać Kronos na początku lat 50 XX wieku,tymczasem Kronos dzieli się na część polską,argentyńską i europejską.
W Kronosie zauważamy że część...

Książka trudna do oceny. Jako lektura dość słaba, jako dokument bardzo dobra. Bardziej przejrzałem niż przeczytałem.

W pełni zgadzam się z Ritą Gombrowicz, która we wstępie do tego sensacyjnego dzieła napisała, iż nie ma sensu czytanie Kronosa bez znajomości Dzienników. Żeby poznać Gombrowicza, trzeba poznać te drugie. Najpełniej oddają bowiem jego styl, charakter, są zaskakujące, inteligentne, pełne sarkazmu, z trafnymi komentarzami dotyczącymi kondycji świata i ludzi. Wspaniała lektura,...

To nie opowieść. To wspomnienia. Nie można ich poczuć, doszukując się historii. Poczuć tutaj można, jedynie ostre punkty, ludzi, słowa. Gombrowicz zapisał tutaj tylko to co wywoływało emocje. Flagi, powbijane w rzeczywistość, nadające bieg jego myślom i uczuciom. Flagi-wydarzenia, flagi-ludzi, które kierowały jego obrazem świata w Dziennikach.

Nie można tego czytać...

"Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiadomo na co się trafi". Ten słynny cytat z filmu "Forrest Gump" można odnieść, jak sądzę, do twórczości Witolda Gombrowicza. Jego teksty zawierają obraz ciągłych zmagań z formą i z kreacją "ja" w świecie, do tego stopnia wciągających, że stają się niestrawne i mdłe, gdyby wciągnąć na raz całą gombrowiczowską bombonierkę....

sens publikacji "Kronosa" jest porównywalny do sensu opublikowania czyichkolwiek wpisów do kalendarza w smartfonie

• 2013
  • Chcę w prezencie