Nad Niemnem

2002-01-01
2002-01-01
8372201390
Zielona Sowa
powstanie styczniowe mogiła powstańcza wieś miłość

Kolejna książka, której nie chciało mi się czytać w czasach, gdy uczyłem się liceum, a życie było nieco mniej skomplikowane. Choć przez co najmniej 1/4 treści obawiałem się, że tym razem klasyka mnie pokona, to ostatecznie powieść zdecydowanie przypadła mi do gustu. Lepiej późno niż wcale, więc dobrze, że przeczytałem ją te 10 lat później.

Z jednej strony można by rzec, że...

Trochę za dużo opisów przyrody.

Przykro mi, droga autorko. Doceniam starania i śliczne, szczegółowe opisy Litwy, jednak jest ich za dużo na mój gust. Pomiędzy wieloma ciekawymi wątkami pojawiają się połacia nudy pełnych złocistych pól, śpiewających ptaków, kolorów wody i miliona gatunków roślin. A ja chcę poczytać więcej o bohaterach. Bo są naprawdę cudowni.

Powieść przesiąknięta opisami natury i tradycji ludowej. Za to plus, lecz fabuła bardzo wolno się rozwija a akcja ciągnie się wolno jak ketchup, cytując klasyka. 5/10

Mój "book fatale". Zacząłem czytać w liceum jak miałem 18 lat. Minęło 20 lat, a ja nadal jestem w okolicy 40 strony. Jakie kwity i na kogo, musiała mieć Orzeszkowa, że to napisała i wydała - to gotowy materiał na Indianę Jones 5.

Jedyna książka w całym życiu, nad którą zasnąłem i to w dodatku po 1,5 strony. Nic dziwnego, że przy dalszych próbach jak i omawianiu nic nie zapamiętałem.

Dla niektórych jest przestarzałą i niewygodną lekturą. Powieść jest jednak ważnym świadectwem świadomości kulturowej Polski. Orzeszkowa była prowincjuszką stąd jej powieść przesiąknięta jest miłością do ludności wiejskiej.

Orzeszkowa była reakcją na ideały poezji i dramatu romantycznego napisane przez polskich patriotów na emigracji. Jej sugestywne i naładowane...

Właśnie skończyłem, arcydzieło, po prostu brak słów! Ocena 10/10 na tę książkę, to za mało. Jakże jestem wdzięczny losowi, że w natłoku lektur nie przeczytalem jej w liceum tylko dopiero teraz jak dobiegam czterdziestki i mogę jednak dojrzalej na nią spojrzeć. Te opisy, z których wielu się śmieje... To one spowodowały, że Orzeszkowa zatrzymała czas, robiąc swoiste zdjęcie...

Nie każdemu podobało się czytanie tych pięknych opisów przyrody, mnie one urzekły. Polska literatura jest piękna, tylko trzeba ją rozumieć.

Dla mnie - arcydzieło....

13 265
    2 393