Pamiętniki

Marguerite de Valois Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Pamiętniki Kobiet biografia, autobiografia, pamiętnik
Mémoires
biografia, autobiografia, pamiętnik
Irena Dewitz
Pamiętniki Kobiet
pamiętniki Francja

Książka bardzo przeciętna. Zaczęłam ją czytać z nudów, ale nie pomogło nudziłam się dalej.

Jest to bardzo trudne źródło historyczne dla naukowców gdyż autorka więcej przeinacza niż mówi prawdy. Pamiętniki są bardzo ciekawe, czyta się je niczym powieść typu płaszcza i szpady. Ponadto zawarty jest w nich opis Nocy św. Bartłomieja- jeden z lepszych jakie czytałem.

Małgorzata de Valois była kobietą, której zachowanie było wyjątkowo skandaliczne jak na owe czasy, a i dzisiaj pewnie znalazłoby się wielu ludzi piętnujących jej postępowanie.
Córka króla Francji Henryka II, siostra kolejnych królów Franciszka II, Karola IX i Henryka III oraz żona późniejszego króla Henryka IV Burbona. Samo pochodzenie sprawia, że postać ta wydaje się być...

• Francja
  • Renesans