Pamiętniki

Okładka książki Pamiętniki Marguerite de Valois
Okładka książki Pamiętniki
Marguerite de Valois Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Pamiętniki Kobiet biografia, autobiografia, pamiętnik
Pamiętniki Kobiet
Mémoires
Czytelnik
1968-01-01
1968-01-01
Irena Dewitz
pamiętniki Francja

Różni ludzie piszą pamiętniki. Czasami kompletnie mi nieznani. W dobie self-publisingu rynek zalewany jest wspomnieniami babć i dziadków, pewnie bardzo ważnych dla ich bliskich. Skoro powstają firmy specjalizujące się w przygotowywaniu takich biografii, to znaczy, że istnieje potrzeba publikowania takich wydawnictw. Pytanie, kto te książki czyta…

Pamiętników Marguerite de Valois chyba też już nikt nie czyta, a szkoda, bo to persona znacząca. Córka francuskiego króla Henryka II i z tej okazji siostra królów Franciszka II, Karola IX i Henryka III. Do tego żona Henryka IV Burbona, a co za tym idzie, królowa Francji i Nawarry. Słynna Królowa Margot. Za życia ponoć straszliwa skandalistka, która zmieniała kochanków jak rękawiczki i zadawała się z ludźmi z gminu. Uchodziła za niezwykłą piękność, jednak skończyła tragicznie. Ostatnie lata życia spędziła w biedzie, opędzając się od wierzycieli, bądź wychowując dzieci kolejnych władców…

W swoich Pamiętnikach Marguerite de Valois nie opisuje skandali. Nie zapisuje niczego, co mogłoby się położyć cieniem na jej wizerunku. Skupia się za to na dworskim życiu, zawiłościach politycznych drugiej połowy XVI wieku i najistotniejszych wydarzeniach tamtych czasów. Przytacza swoją młodość spędzoną na dworze, małżeństwo z królem Henrykiem IV, rzeź hugenotów w czasie Nocy Św. Bartłomieja, a potem nienajlepsze relacje z dworem i próbę odnalezienia swojego miejsca w ówczesnym świecie.

Dla przeciętnego człowieka nie jest to zbyt fascynująca lektura. Powinna jednak zainteresować miłośników historii, zwłaszcza tej szesnastowiecznej. Pamiętniki Marguerite de Valois dostarczają wielu ciekawych informacji o dworskim życiu w czasach Margot, spiskach, intrygach i sposobie myślenia ówczesnych nadludzi. Stąd mnie się podobały.

Więcej recenzji:

Pamiętników Marguerite de...

Książka bardzo przeciętna. Zaczęłam ją czytać z nudów, ale nie pomogło nudziłam się dalej.

Jest to bardzo trudne źródło historyczne dla naukowców gdyż autorka więcej przeinacza niż mówi prawdy. Pamiętniki są bardzo ciekawe, czyta się je niczym powieść typu płaszcza i szpady. Ponadto zawarty jest w nich opis Nocy św. Bartłomieja- jeden z lepszych jakie czytałem.

Małgorzata de Valois była kobietą, której zachowanie było wyjątkowo skandaliczne jak na owe czasy, a i dzisiaj pewnie znalazłoby się wielu ludzi piętnujących jej postępowanie.
Córka króla Francji Henryka II, siostra kolejnych królów Franciszka II, Karola IX i Henryka III oraz żona późniejszego króla Henryka IV Burbona. Samo pochodzenie sprawia, że postać ta wydaje się być bardzo interesująca.
Historię życia królowej Margot znałam już wcześniej, więc sięgając po jej pamiętniki chciałam skonfrontować posiadaną wiedzę z jej osobistą relacją. I przyznam, że bardzo się rozczarowałam. Pamiętniki jako takie stanowią przyjemną lekturę, jednak są strasznie stronnicze. Autorka spisując swoje wspomnienia stara się za wszelką cenę ukazać siebie w dobrym świetle. Niemal całkowicie przemilcza czasy swojej burzliwej młodości i pomija informacje na temat swoich licznych kochanków. Czytając jej pamiętniki poznałam zupełnie nową osobę, która prowadziła całkiem przyzwoity żywot. Niestety ów obraz całkowicie nie przystaje do powszechnie znanego wizerunku królowej Margot :(
Osobiście lekturę "Pamiętników" poleciłabym raczej komuś kto już wcześniej miał okazję poznać historię Małgorzaty de Valois z innego źródła.

• Francja
  • 1a) Posiadam: domowa biblioteczka