Czterech mężczyzn na brzegu lasu

Okładka książki Czterech mężczyzn na brzegu lasu Stanisława Fleszarowa-Muskat
Okładka książki Czterech mężczyzn na brzegu lasu
Stanisława Fleszarowa-Muskat Wydawnictwo: Glob literatura piękna
Glob
1987-01-01
1987-01-01
powieść obyczajowa literatura polska

Przeczytałam i nie rozumiem dlaczego jest to najpopularniejsza książka tej autorki. Czytałam inne, lepsze. Pewno dobrze odzwierciedla atmosferę i problemy czasów powojennych, ale dla współczesnych czytelników trochę nużąca.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Stanisławy i muszę przyznać, że jestem mile zaskoczona. Nie jest to literatura wysokich lotów, jednak książka była całkiem interesująca.

Jest to opowieść o niezwykłej sile przywiązania, w tym przypadku jest to przywiązanie do ziemi, które okazuje się być cenniejsze od ludzkiego życia. Co więcej, książka w dość rzeczywisty sposób oddaje mentalność ludzi mieszkających na wsi, często bowiem wzbraniają się przed postępem i kurczowo trzymają się tego, co znane.
Nie są to jednak jedyne poruszane wątki, warto więc sięgnąć po tę pozycję i dowiedzieć się jak wyglądało życie w dwudziestowiecznym Kalińcu, przed czym wzbraniali się jego mieszkańcy i czy przyniosło to jakikolwiek rezultat.

Minęło już trochę czasu od przeczytania książki, a ciągle czuję ten niedosyt, jaki pozostawia po sobie dobry film, czy literatura. Myśli krążą jeszcze nieuporządkowane, poruszone serce i niezaspokojona ciekawość. Wydawałoby się, że treść jest na książkę żadna- przyjeżdża ekipa geologów do wsi polskiej początku lat 60-tych XX wieku w celu poszukiwania złóż węgla brunatnego i ewentualnej budowy kopalni odkrywkowej. No i tu zaczyna się kunszt prozatorski autorki. Lata sześćdziesiąte, to lata mojego dzieciństwa, którego wakacyjnych pór nigdy nie spędzałam na wsi. Jako typowy mieszczuch obydwie babcie miałam w mieście. A książka ta przenosi dokładnie w tamte miejsca i tamte czasy. Czytelnik nie tylko dostrzeże piękno krajobrazów, usłyszy pianie kogutów,, poczuje zapachy przyrody o każdej porze doby zaczynającego się lata. Poczuje też piach z suchej bitej drogi i to najbardziej fascynujące - relacje między ludźmi. Tymi stąd i przybyszami. Rosnące napięcia, pragnienia, namiętności. Smaczki dążeń tzw. awansu społecznego ze wsi do miasta, Różnorodność obaw, jakie targają pełnokrwistymi, wielowymiarowymi bohaterami wobec przemian, jakie czekają tuż za zakrętem. To nie jest proste życie, którego rytm wyznaczają pory roku. Słyszymy tu echa tak niedawnej jeszcze wojny. Ona także kształtowała ludzkie losy.
Polecam

Z jednej strony dziwna książka. Taka, której chyba do końca nie zrozumiałam. A z drugiej strony dobrze napisana, bo nie mogłam się od niej oderwać. Ciekawiło mnie, jak ta historia za chwilę się potoczy. Jak dla mnie nie do końca świetna literatura, ale przeczytać się dało.

Zawiodłam się na całej linii. Liczyłam na dobrą opowieść obyczajową, a książka okazała się zwyczajnie nudna. Streszczenie na okładce obiecywało "intrygujący wątek romansowy oraz kryminalny". Wątek romansowy ? Czyżby chodziło o Celkę i Huberta ? A co z kryminalnym ? Bo zmęczyłam książkę do końca i nic takiego w niej nie znalazłam. Nie muszę chyba dodawać, że nie polecam.

2041

Męczę się z tą książką już od dawna i wreszcie chyba sobie odpuszczę... Czytanie powinno sprawiać przyjemność, a przy czytaniu tej powieści odczuwam jedynie nudę. Szkoda, bo miało być podobnie jak w Rodziewiczówny, a jest byle jak :(

jedna z moich ulubionych

jedna z moich ulubionych

Naprawdę dobra książka obyczajowa, nie spodziewałam się takiego poziomu :) Kilka świetnych dialogów, piękny język, akcja osadzona w ciekawych czasach PRL-u. Warto przeczytać.

Zderzenie dwóch odrębnych światów, ale czy do końca zupełnie odrębnych ? Mnie ta książka wciągnęła i przeniosła do Kalińca i ich małych i dużych problemów.

Nudna bardzo, ale podobno jej książki są dobre, więc może skusze się po inną

Nudna bardzo, ale podobno jej książki są dobre, więc może skusze się po inną