Odczarować adopcję

Okładka książki Odczarować adopcję Magdalena Modlibowska
Okładka książki Odczarować adopcję
Magdalena Modlibowska Wydawnictwo: CoJaNaTo poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
CoJaNaTo
2012-10-01
2012-10-01
adopcja macierzyństwo rodzicielstwo

Takie książki jak "Odczarować adopcję" są potrzebne, ponieważ nawet w tych czasach adopcja nadal stanowi temat tabu.

Autorka bardzo rzetelnie przedstawia krok po kroku jak wygląda procedura adopcyjna i jednocześnie wykazuje się maksymalnym zrozumieniem dla wątpliwości i obaw osób starających się przebrnąć przez ten proces lub dopiero rozważających taki krok. Pani Magda w empatyczny sposób zwraca się do wszystkich rodziców, przyszłych i teraźniejszych. Sama jest matką dwóch adoptowanych córek i biologicznego syna.

Książka napisana jest w ciekawy sposób i mimo momentów typowo "administracyjnych" nie nuży. Czytelnik wręcz może poczuć się jak na kawie z przyjaciółką, która opowiada o swoim życiu i jednocześnie informuje go o wszystkich zagadnieniach i wyzwaniach, które wiążą się z adopcją dziecka. Interesującym tematem np. była choroba sieroca, o której osobiście prawie nic nie wiedziałam.

Polecam książkę Pani Magdy osobom, które zastanawiają się nad takim rozwiązaniem, już starającym się o dziecko, a nawet tym, którzy mają to już za sobą, ale również wszystkim, których po prostu interesuje adopcja jako proces lub jako szansa na zostanie rodzicem.

Generalnie uważam, że jest to bardzo potrzebna pozycja, jednak ocena 'dobra' wynika tylko z faktu iż jest napisana jakimś takim ciężkim językiem. O ile inne adopcyjne pozycje wchłaniane były niezwykle szybko, przez tą przebrnęłam po kilkunastu dniach.

ZAPRASZAM

ZAPRASZAM

Czy „swoje” dziecko może być urodzone tylko przez matkę biologiczną? Rodzice adopcyjni mają „nieswoje” dzieci? A jak ludzie biorą ślub, to mówią „mój mąż”, „moja żona” i nikt nie ma wątpliwości co do ich „swojości”, a jednak więzy krwi ich nie łączą. W sposób dość satysfakcjonujący odpowiada na te pytania Magdalena Modlibowska, matka trójki dzieci, w książce Odczarować adopcję. Poradnik rodzica dla rodziców. Pierwsze rozdziały dotyczą procedury adopcyjnej i formalności. Nie jest to natomiast cytowanie przepisów prawnych (bo o nich można przeczytać w Internecie),a omówienie, jak z nimi poradzili sobie przyszli adopcyjni rodzice. Należy wziąć pod uwagę, że ksiązka została napisana w 2010 roku, zatem niektóre procedury i przepisy są nieaktualne. Obecnie obowiązuje Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. 2011 nr 149 poz. 887 z późn. zm.). Szczególnie cenna dla mnie jest część dotycząca radzenia sobie z chorobą sierocą, której doświadczały dwie córki Autorki. Rozdział ważny, ponieważ burzący mity o tej trudnej chorobie (któż z nas nie ma przed oczami kiwającego się w przód i w tył kilkulatka siedzącego na łóżku w domu dziecka?). Otóż pierwsze symptomy choroby sierocej czujny lekarz zauważył, kiedy pierwsza córka miała niecałe trzy miesiące. Terapia polega na głaskaniu, masażach, przytulaniu, na… okazywaniu miłości. W wypadku starszego dziecka jest to terapia bardzo trudna (dziecko opluwa, odsuwa się, nie chce być przytulane, bije, a ty myślisz, że zwariujesz).

Po więcej o adopcji zapraszam do Notatnika Terapeuty: www.karolinaplichta.pl

Książka bardzo ciekawa, ciepła, pełna kobiecości. Polecam

Książka bardzo ciekawa, ciepła, pełna kobiecości. Polecam

Książka to typowy Polski poradnik, napisany przez polkę, która wraz z mężem adoptowała dwie córki. Książki o podobnej tematyce ( in vitro, adopcja ),które dotychczas czytałam były pisane przez polki, które proces adopcyjny bądź też in vitro miały robione za granicą. Obowiązywały je inne procedury niż te działające w naszym kraju.
" Odczarować adopcję" ukazuje krok po kroku działania i procedury z jakimi musiała się zmierzyć para, która zdecydowała się na adopcję. Począwszy od wyboru ośrodka adopcyjnego, po skompletowanie dokumentów potrzebnych do wszczęcia procedury adopcyjnej, kursów psychologicznych..... aż do otrzymania dziecka. Książka obala wiele mitów oraz uświadamia jak wiele jeszcze czeka parę, która na adopcje się zdecydowała...
Prawie 2,5 miliona Polaków bezskutecznie stara się o dziecko. Oznacza to, że problem niepłodności dotyczy ok. 10-15 % par. To z pewnością problem coraz powszechniejszy. Dlatego takie książki jak " Odczarować adopcję" są bardzo potrzebne na polskim rynku w polskich księgarniach.

" Odczarować adopcję" ukazuje krok po kroku...

• Adopcja
  • 2 0 2 4
  • Przeczytane w 2014
  • @na raz - e

Dodaj cytat z książki Odczarować adopcję