Śmiertelna klątwa. I Inne opowiadania

Okładka książki Śmiertelna klątwa. I Inne opowiadania Agatha Christie
Okładka książki Śmiertelna klątwa. I Inne opowiadania
Agatha Christie Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: Agatha Christie kryminał, sensacja, thriller
Kolekcja Hachette: Agatha Christie
Miss Marple's Final Cases
Hachette Polska
2003-01-01
2003-01-01
Agnieszka Bihl

Krótkie, ciekawe opowiadania. Moją szczególną uwagę zwróciły dwa ostatnie opowiadania, które pasują bardziej do kategorii horroru niż kryminału.

"Śmiertelna klątwa " Agata Christie

Rozwiązywanie zagadek to ulubione zajęcie panny Marple.
Jej bystre oko i inteligencja doprowadzają do rozwiązania niejednej kryminalnej sprawy.

W książce znajdziemy zbiór krótkich 8 opowiadań. Każda na swój sposób wyjątkowa. Krótka i lekka forma książki poleca się do przeczytania w jeden zimowy wieczór.
Nie znajdziecie tutaj krwawych rzeźi, ale efekty logicznego myślenia głównej bohaterki.

"Śmiertelna klątwa " Agata Christie

Rozwiązywanie zagadek to ulubione zajęcie panny Marple.

Nie znajdziecie tutaj krwawych...

Mamy tu 6 opowiadań , w których niezawodna panna Marple rozwiązuje zagadki kryminalne. To zalecenie mądrego lekarza - kiedy starsza dama nie ma niczego do odkrycia, podupada na zdrowiu. Opowiadanie tytułowe " Śmiertelna klatwa " zostało rozwinięte w książkę - " Noc i mrok" . Moim ulubionym jest " Dziwny żart" , w którym panna Marple odkrywa w jak niezwykłej formie przekazano młodym ludziom spadek.
2 ostatnie opowiadania nie mają nic wspólnego z bohaterką poprzednich i dotyczą spraw nadprzyrodzonych . Moim zdaniem , są " ciałem obcym" w tym zbiorku.
Być może nieco zawyżam ocenę tej książeczki , ale niedawno przeczytałam " Takemnicę Wawrzynów" Agathy Christie - obie te rzeczy zostały napisane mniej wiecej w tym samym czasie , ale mam wrażenie , że pisały je różne osoby. Opowiadania zamieszczone w " Śmiertelnej klątwie" są klarowne , logiczne , czego nie da się powiedzieć o "Wawrzynach" . Wszystko co czytam po "Wawrzynach" przez kontrast wydaje mi się świetne. No ale spuśćmy już na to zasłonę milczenia - proponuję kontakt z panną Marple jako odtrutkę po mniej udanych kryminałach.

A to takie tam czytadełka:) Na rozluźnienie, na długi zimowy wieczór. Nic specjalnego, ale też nie kniot.

Początek znajomości z piórem Pani Christie zapowiada się obiecująco :)

Początek znajomości z piórem Pani Christie zapowiada się obiecująco :)

Najsłabsza ze znanych mi książek Agathy Christie. Może dlatego, że to nie powieść, lecz opowiadania, a zatem krótkie formy - przez co zagadki rozwiązują się zbyt szybko, zbyt nagle, zbyt prosto i zbyt nieprawdopodobnie.

Niestety. Autorka chyba nie jest dobra w krótkiej formie.

Niestety. Autorka chyba nie jest dobra w krótkiej formie.

z panną marple mam do czynienia po raz pierwszy. co prawda nie miałam żadnych oczekiwań, ale mimo wszystko, nie było aż tak źle. chociaż dwie ostatnie historie to nie wiem co robią w tej książce.

pierwsza historia podobała mi się najbardziej, a reszty praktycznie nie pamiętam, mimo że całą książkę czytałam wczoraj... i to chyba nie świadczy o niej jakoś dobrze.

czy polecam? dla zabicia czasu może, bo czyta się ją naprawdę szybko, ale jeśli szukacie czegoś wielce intrygującego to ta książka tym nie jest.

czy...

Fajne, krótkie opowiadania. W sam raz na jeden wieczór.

Fajne, krótkie opowiadania. W sam raz na jeden wieczór.

Ciekawe opowiadania!
Dwa ostatnie naprawdę super