Ol-Soni Kisań

OCENA – 7/10 BARDZO DOBRA

Wacław Sieroszewski to mniej znany pisarz w naszym kraju, sam nie wiedziałbym o jego istnieniu gdyby nie fakt że interesuję się Dalekim Wschodem. Dzięki temu mam zaszczyt poznawać jego prozę, do której mam obszerny dostęp dzięki Legimi, a która wydaje się bardzo ciekawa. Z racji tego że był podróżnikiem, badaczem oraz etnografem, oraz chcąc uniknąć zesłania za działalność niepodległościową w Polsce wyjechał na Daleki Wschód, co pozwoliło mu pisać o tym regionie, głownie o Syberii, Japonii, Korei czy Chinach, które są w kręgu moich zainteresowań. Czytanie jego książek jest tym ciekawsze bowiem obejmuje czasookres XIX i XX wieku, więc można dostrzec zachodzące zmiany na tym obszarze, niemal w każdej dziedzinie w odniesieniu do teraźniejszości.

Na pierwszy ogień poszła powieść „OL – SONI KISAŃ” zarysowująca problemy ekonomiczne, społeczne i polityczne wpływające na Koreę na przełomie XIX i XX wieku. Głównymi bohaterami tej powieści jest młoda tancerka Kisaeng oraz Kim-non-czi młody jangban wywodzący się z wpływowego rodu marzący o modernizacji kraju. Melodramatyczny wątek czyli miłość tancerki do koreańskiego szlachcica jest tylko tłem dla tej historii. Głównym celem autora było ukazanie burzliwych przemian jakie zaszły w tamtym okresie na Półwyspie Koreańskim, przede wszystkim za sprawą chłopskiej rebelii donghaków. Feudalna struktura społeczna wymagała reform i głębokich zmian dlatego donghakowie domagali się ukarania skorumpowanych urzędników, umorzenia długów chłopskich, zniesienia niewolnictwa czy reformy rolnej.

Niesprawiedliwość społeczna, zacofanie, groźba zdominowania kraju przez obce mocarstwa głównie przez państwa zachodnie czy Roję i Japonię, jest głównym tematem tej opowieści, warto poznać nieco historii na tle ciekawie wykreowanych postaci przez autora. Powieść jest interesująca i przyjemnie się ją czyta przede wszystkim za sprawą specyficznej narracji, w tonie Sienkiewiczowskiej nuty. Z pewnością sięgnę po kolejne książki autora, zwłaszcza opisujące życie, zachodzące zmiany społeczne, obyczaje czy kulturę z tego regionu, bo naprawdę warto. Dla kogo więc jest ta książka?, myślę że dla każdego kto interesuje się Dalekim Wschodem nie tylko w wydaniu współczesnym ale i historycznym. Pozdrawiam. Jack_

OCENA – 7/10 BARDZO DOBRA

Rewelacyjne i pełne zaskakującego ciepła utwory opowiadające o kulturze plemienia Ajnów. Wacław Sieroszewski napisał ten zbiór zaraz po powrocie z wyprawy do Chin północnych, Mandżurii, Korei, Sachalin i na wyspy japońskie, w celach naukowo-etnograficznych.
Stryjaszek, Rudy pies, to jedne z wielu rozdziałów, które zabierają nas w świat zupełnie odmiennej, jednak niezwykle fascynującej kultury, poznanej przez autora do głębi, dzięki niezwykłemu, przyjaznemu podejściu do syberyjskiego ludu.
Serdecznie polecam każdemu, kto fascynuje się różnorodnością kultury i świata.

• 🍀2020
  • Sieroszewski_Wacław