Chiny. Wakacje na walizkach

Okładka książki Chiny. Wakacje na walizkach Damian Harper
Okładka książki Chiny. Wakacje na walizkach
Damian Harper Wydawnictwo: G+J Seria: Wakacje na walizach turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Wakacje na walizach
G+J
2013-01-01
2013-01-01
Chiny Przewodnik podróże turystyka

Okładka książki Spain Gregor Clark, Duncan Garwood, Anthony Ham, Damian Harper, Catherine Le Nevez, Isabella Noble, John Noble, Josephine Quintero, Regis St Louis, Andy Symington
Spain Gregor Clark, Dunca...
Okładka książki France Alexis Averbuck, Oliver Berry, Jean-Bernard Carillet, Kerry Christiani, Gregor Clark, Damian Harper, Anita Isalska, Catherine Le Nevez, Hugh McNaughtan, Christopher Pitts, Daniel Robinson, Regis St Louis, Greg Ward, Nicola Williams
France Alexis Averbuck, Ol...
Okładka książki Thailand. Lonely Planet Mark Beales, Tim Bewer, Joe Bindloss, Austin Bush, David Eimer, Bruce Evans, Damian Harper, Isabella Noble
Thailand. Lone... Mark Beales, Tim Be...
Okładka książki China. Lonely Planet Piera Chen, Min Dai, Megan Eaves, David Eimer, Damian Harper, Tienlon Ho, Robert Kelly, Shawn Low, Emily Matchar, Bradley Mayhew, Daniel McCrohan, Phillip Tang, Chung Wah Chow
China. Lonely ... Piera Chen, Min Dai...

Stany Zjednoczone to nie jedyne miejsce, które koniecznie chcę odwiedzić w swoim życiu. Są jeszcze Chiny. Ten przepiękny kraj z bogatymi tradycjami i imponującym wachlarzem zabytków już od dawna stanowi przedmiot moich podróżniczych marzeń, a przecież interesują mnie nie tylko współczesne Chiny, ale i ich wspaniała historia. I jedno, i drugie, znaleźć można w najnowszym przewodniku po Chinach od National Geographic i G+J Polska. Autorem publikacji jest Damian Harper, absolwent historii sztuki, który po kilkuletniej pracy w zawodzie księgarza powrócił na studia, wyjechał do Chin, pojął Chinkę za żonę, a swoją wiedzę o tym kraju przekazał czytelnikom w aż trzech przewodnikach po Państwie Środka.

Najnowszy przewodnik Damian Harpera to istny majstersztyk - zarówno pod względem pięknego wyglądu, jak i ogromu przydatnych i ciekawych informacji o Chinach. Sięgając po przewodnika od National Geographic i G+J Polska przywykliśmy już do swoistego luksusu, a więc i do wysokiej jakości papieru, dobrych i wyrazistych zdjęć, świetnego tekstu i ciekawostek. Ta publikacja spełnia wszystkie te wymogi, a przy tym kosztuje tyle co zwykła beletrystyka wydana na szorstkim, żółtym papierze! I nie jest to cieniutka książeczka z ledwo kilkoma stronicami tekstu, lecz maksymalnie wartościowy przewodnik z mnóstwem tekstu i zdjęć, które podziwiać można na czterystu stronach!

Zapaleńcy tacy jak ja znajdą w tym przewodniku wszystkie potrzebne informacje. Oprócz cen biletów do najpopularniejszych muzeów, znajdziemy tutaj także informacje o polecanych hotelach, najciekawszych miejscach i najlepszych restauracjach, a także o cenach, na jakie się w nich natkniemy. Pozytywnie zaskoczył mnie spis chińskich potraw, dzięki któremu ktoś nieobeznany z tamtejszą kuchnią uniknie przypadkowego zamówienia psiego mięsa, które w Chinach jest przecież (i niestety) prawdziwym rarytasem. Najbardziej ucieszyły mnie jednak dokładne, barwne opisy najciekawszych zabytków i miejsc godnych zobaczenia. Dzięki nim znacząco poszerzyłam swoją wiedzę na temat Chin i spojrzałam na nie z zupełnie innej perspektywy. No i spójrzmy prawdzie w oczy: tam zdecydowanie jest co zwiedzać!

Przewodnik sprytnie podzielono na kilka tematycznych rozdziałów i tym sposobem w środku znajdziemy m.in. osobny rozdział o historii i kulturze kraju, o stolicy - wielokulturowym Pekinie, o Północy i Południu, o Wschodzie i Zachodzie, o rzece Jangcy, autonomicznym Hong Kongu, dzikiej i pięknej Mongolii, o Wyżynie Tybetańskiej i Jedwabnym Szlaku, a także rady praktyczne, czyli jak kupować, gdzie jeść i się bawić oraz co robić, gdy przydarzy nam się coś złego. Wygląda na to, że Damian Harper nie zapomniał o niczym, tworząc ten przewodnik, co bardzo mu się chwali, bo w rezultacie otrzymujemy skondensowaną dawkę wiedzy.

Dodatkowo czytelnik przy każdym ciekawszym obiekcie otrzymuje fragment mapy, dzięki czemu w razie potrzeby (i wyjazdu) może nań zerknąć i dotrzeć w co ciekawsze zakątki. Wszystko ma tutaj swój cel i jestem przekonana, że przewodnik nie zawiera w sobie ani krztyny niepotrzebnych informacji. Choć jest dość obszerny, to jednak jest na tyle poręczny, że nie widzę przeszkód, by posługiwać się nim na wyjeździe. Mało tego, polecam wszystkim osobom wybierającym się do Chin, by zaopatrzyły się w ten przewodnik. Wygląda przepięknie, jest naprawdę przydatny, a kosztuje zaledwie 34,90 zł.

Tak wartościowej i przydatnej lektury nie było w moim życiu od dawna. Dowiedziałam się z niej tylu interesujących rzeczy, że nareszcie mam poczucie, iż coś o tych Chinach wiem. Damian Harper w najprostszy z możliwych sposobów przekazał mi wiedzę, której ze zwykłej książki, pozbawionej luksusu bycia przewodnikiem spod szyldu National Geographic, pewnie nie byłabym w stanie zdobyć. Nie boję się powiedzieć, że pod względem tego przewodnika, jak i zresztą każdego innego z tej serii, zwracam uwagę nie tylko na merytorykę, ale i na jakość. "Chinom" Damiana Harpera nie brakuje ani jednego, ani drugiego.

Polecam! Nie tylko dla wiedzy, ale i samej satysfakcji, że poznaje się kolejny egzotyczny kraj!

Ocena: 6/6

Szkoda kasy.