rozwińzwiń

Simon van Slingelandt (1664–1736). Ostatnia szansa Holandii

Okładka książki Simon van Slingelandt (1664–1736). Ostatnia szansa Holandii Piotr Napierała
Okładka książki Simon van Slingelandt (1664–1736). Ostatnia szansa Holandii
Piotr Napierała Wydawnictwo: Libron historia
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Libron
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362196371
Tagi:
Holandia Niderlandy Republika siedmiu zjednoczonych prowincji historia Holandii
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
716
113

Na półkach: , ,

Na wstępie warto powiedzieć, że tytuł książki nie do końca wydaje się być trafny. Wiadomości o tytułowej postaci nie wydają się być głównym tematem pracy. Tematem pracy jest bardziej kształtowanie się polityki, przede wszystkim zagranicznej, Niderlandów w latach 1688-1736.
Autor analizując korespondencję Simona van Slingelandta, opisuje dyplomację zachodnioeuropejską, ze szczególnym uwzględnieniem spraw holenderskich i brytyjskich (będących w dość ścisłym sojuszu w analizowanym okresie). Skupia się także na polityce zagranicznej Francji, Hiszpanii i nieco mniej na Sabaudii, Szwecji, Danii, Austrii i Prus.

Książka jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla książek „Wojny Ludwika XIV 1667-1714” i „Wojna o sukcesję polską 1733-1735” (wypełnia lukę między wojną o sukcesję hiszpańską, a wojną o sukcesję polską). Po opisie Niderlandów przełomu XVII i XVIII wieku, autor opisuje polityczną stronę współpracy koalicji antyfrancuskich. Można sobie uświadomić rozmiar spraw, które dzieliły Austrię, Holandię i Wielką Brytanię podczas wojny o sukcesję hiszpańską. Autor opisując wojnę Burbonów i Habsburgów o Hiszpanię, uwzględnia również sprawy związane z wojną północną ( a więc wpływ Szwecji, Rosji i Danii na poczynania na zachodzie np. blokada handlu angielskiego i holenderskiego na Bałtyku przez Szwecję).

Kolejna część książki, najwartościowsza z mojego punktu widzenia, to rozdziały dotyczące rodzącego się czwórprzymierza (Wielka Brytania, Holandia, Francja, Austria i jako mini dodatek Sabaudia przeciwko próbującej odzyskać włoskie posiadłości Hiszpanii),a potem systemu dwóch aliansów, które podzieliły Europę na dwa obozy (zachodni – Hanowerski i wschodni – wiedeński łączący Austrię, Rosję i Prusy). Myślę, że w kolejnym etapie zapoznawania się z aliansami hanowerskim i wiedeńskim, warto sięgnąć po książkę „August II w poszukiwaniu sojusznika” (Rzeczpospolita i Saksonia lawirowały w tym czasie pomiędzy tymi dwoma sojuszami).
Można powiedzieć, że głównym celem czwórprzymierza (1718-1720),była chęć zachowania pokoju, gdyż Europa Zachodnia była bardzo zadłużona konfliktami wywołanymi przez Ludwika XIV oraz powstrzymanie Hiszpanii przed jej agresywną polityką (próby zmontowania sojuszu hiszpańsko-jakobicko-szwedzkiego, czy wojna o Włochy z Karolem VI austriackim).
Jednocześnie jednak rosły animozje między Austrią a krajami zachodnimi (kampania Ostendzka, która godziła w interesy holenderskie i brytyjskie; nie uregulowana sprawa bariery – czyli obsadzania przez Holendrów Niderlandów austriackich; ciągły spór Francji z Habsburgami o dominację w Europie).
Kolejnym ciekawym zagadnieniem, któremu autor poświęca nieco miejsca są krachy giełdowe 1722 roku, wynikłe ze spekulacji Johna Lawa (Francja),bańka mydlana (Wielka Brytania) i handel powietrzny (Niderlandy).
Autor ciągnie dość wnikliwą analizę i ciekawie przedstawia powolne formowanie się dwóch obozów hanowerskiego i wiedeńskiego. Różnice w interesach z krajami Europy zachodniej skłoniły Austrię do utworzenia sojuszu z Rosją, przeciągnięcia Prus od Hanoweru i zbliżenia z Hiszpanią. Na co Francja, Wielka Brytania i Holendrzy odpowiedzieli traktatem hanowerskim (przyciągając do niego później Szwecję i Danię zagrożone siłą Rosji). Na stronie 165 książki można znaleźć potencjalne zestawienie sił tych dwóch sojuszów. Ponieważ Europa podzieliła się niemal na wschód i zachód, tylko Hiszpanie „wystrzelali się” pod brytyjskim Gibraltarem i do dużej wojny nie doszło. Bardzo dobrze, że autor porusza wiele kwestii, które różniły członków sojuszu (np. duńskie plany handlowe na Bałtyku, które godziły w interesy holenderskie),w związku z tym czytelnik uświadamia sobie dlaczego XVIII wiek był wiekiem tak wielu zmian sojuszów.
Kongres w Soissons był kolejnym stadium negocjacji w celu utrzymania pokoju w Europie przez dwa duże obozy (próby kupienia likwidacji Kampanii Ostendzkiej, liga Wirtemberska jako straszak przeciwko Austrii).
W 1729 znów narastał spór hiszpańsko-austriacki o Italię (co mogło posunąć Europę do wojny),został jednak w wyniku II traktatu wiedeńskiego (1731) rozwiązany poprzez zwrot Parmy Hiszpanii i likwidację austriackiej Kampanii Ostendzkiej. Tym samym zniknęły źródła konfliktów między Austrią, a Wielką Brytanią i Niderlandami. Od początku lat 30tych XVIII wieku Francja powoli zmieniała swą politykę zagraniczną na kurs kolizyjny z Austrią i próby uzyskania wpływów w Polsce poprzez kandydaturę Leszczyńskiego. Udało się jej zmontować sojusz z Hiszpanią i Sabaudią przeciw Austrii i utrzymać w neutralności Wielką Brytanię i Holandię (mimo, że skłaniały się już one ku Austrii, liczyły na dalsze utrzymanie się pokoju). Dopiero zyski jakie osiągnęła Francja w wyniku wojny o sukcesję polską, skłoniły Wielką Brytanię do wspierania, głównie finansowo, Austrii w czasie kolejnej wojny o sukcesję austriacką (a więc i do ogólnoeuropejskiej zmiany sojuszy).

Autor w dość wnikliwy sposób przedstawił niuanse polityki Europy zachodniej zwłaszcza okresu 1702-1733, ze szczególnym uwzględnieniem polityki Holandii. Mniej miejsca poświecił życiu i rządom pensjonariusza Slingelandta i jego koncepcjom uzdrowienia czy też usprawnienia ustroju Niderlandów. Tytułowy bohater nie osiągnął żadnych sukcesów w reformowaniu, gdyż nie brakowało w owym czasie piewców ustroju – jako najlepszego pod słońcem (można się tutaj doszukiwać pewnych analogii do spojrzenia magnaterii Rzeczpospolitej na własny ustrój i konsekwencji braku jego zmian). Za sukces rządów Slingelandta można uznać utrzymywanie pokoju w Europie i dobrych relacji z Wielką Brytanią co dawało czas wytchnienia krajowi, który uzyskiwał pomyślność dzięki handlowi, a nie wojnie. Koniec końców to jednak gospodarka brytyjska rosła szybciej, a demografia (więc i ogólna siła) sąsiedniej Francji skazała wkrótce Holandię na grę w II lidze.

PS. Ciekawe na ile opłaca się poszukiwać książki tegoż autora "Sir Robert Walpole (1676-1745) Twórca brytyjskiej potęgi" (premiera Wlk Brytanii lat 1721-1742) - na ile będzie ona powtórzeniem treści z tej książki

Na wstępie warto powiedzieć, że tytuł książki nie do końca wydaje się być trafny. Wiadomości o tytułowej postaci nie wydają się być głównym tematem pracy. Tematem pracy jest bardziej kształtowanie się polityki, przede wszystkim zagranicznej, Niderlandów w latach 1688-1736.
Autor analizując korespondencję Simona van Slingelandta, opisuje dyplomację zachodnioeuropejską, ze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    26
  • Chcę przeczytać
    9
  • Posiadam
    4
  • Biografie
    2
  • XVIII wiek
    1
  • Historia powszechna
    1
  • WspomnianePrzezNapierale
    1
  • NiderlandskiSen
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Simon van Slingelandt (1664–1736). Ostatnia szansa Holandii


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne