Moje Rajdy

Moto-Press
1996-01-01
1996-01-01
rajdy samochodowe

Duże zaskoczenie na plus. Spodziewałem się, że będzie powtarzalnie i nudno. Coś w stylu: "nawierzchnia szutrowa, poślizg, coś się popsuło, padał deszcz i było ślisko, przyśpieszyłem i wyprzedziłem" itp, itd. Faktycznie było powtarzalnie, ale dzięki barwnej i żywej formie opowieści jaką snuje autor nawet laik może się wkręcić w opisywane wydarzenia.
Dodatkowym atutem tej xiążki jest opis jak się ścigano 50, 60 lat temu. Nie tylko sprzęt się zmienił, ale przede wszystkim realia rajdów i wyścigów. Jazda w nocy, po drogach publicznych przy otwartym ruchu dzisiaj brzmią jak abstrakcja a tak się wówczas ścigano.
Mimo wszystko uważam, że i wówczas i teraz najwięcej zależy od posiadanego sprzętu (auta) a nie kierowcy. Automobilizm to nie jest egalitarny sport, ale Zasada pięknie o nim opowiada. Warto przeczytać.

Dodatkowym atutem tej...

Okazało się, że Sobiesław Zasada to człowiek renesansu. Nie tylko wyśmienity kierowca rajdowy, biznesmen odnajdujący się zarówno w przaśnej rzeczywistości PRL-u, jak i III RP, ale również znakomity gawędziarz.

I nie jest to tylko gawęda dla fanów motoryzacji, bo oprócz fascynujących opisów wyczynów na rajdowych trasach, znajdziemy również wiele ciekawych obserwacji społecznych i kulturowych praktycznie z całego świata. Można pozazdrościć przeżyć, zmysłu obserwacji i umiejętności opowiadania. Zaskakująco wciągająca i zapadająca w pamięć pozycja.

Mimo, że Pan Sobiesław startował w rajdach w czasach których nie mam prawa pamiętać, przy tej lekturze przeżywałem każdy zakręt, odcinek czy rajd jakbym sam brał w nich udział. Książka trzyma w napięciu od początku do końca, a przemyślenia autora można zastosować nie tylko do sportu motorowego.

Historia startów rajdowych Pana Sobiesława Zasady, który w mojej opinii jest najwybitniejszym polskim sportowcem. Książka bardzo wciąga, ale zdarzają się zbyt szegółowe opisy, jak np. co Pan Sobiesław kupił swojej córce w prezencie podczas swojego wyjazdu. Te zbyt dokładne opisy trochę nudzą, jednak kiedy dochodzi do opisów rajdów, to lekturze towarzyszy ekscytacja, jakbyśmy byli w kokpicie rajdówki.

"Moje rajdy". Czy warto przeczytać?

Warto, po stokroć warto, ale niestety najpierw trzeba się trochę przemęczyć. Po pierwszych kilku rozdziałach książka najzwyczajniej w świecie mi się nie podobała ze względu na dość specyficzny sposób narracji, do którego jednak z biegiem stron się przyzwyczaiłem. Pan Sobiesław swoje perypetie opisuje w sposób godny rasowego… pilota rajdowego. Nie rozwodzi się nad detalami i skupia się na tzw. „mięsku”. Ja jestem przyzwyczajony do bardziej opisowego stylu narracji, dlatego na początku przeżyłem szok, który ustąpił dopiero w trakcie lektury rozdziału poświęconego Gran Premio w Argentynie i spotkaniu z Juanem Manuelem Fangio. Akcja kolejnych rozdziałów w głównej mierze również toczy się poza Europą, więc zapewne w tym należy upatrywać przyczyny takiego stanu rzeczy. W końcu w XX wieku Polacy niewiele podróżowali, a poza Stary Kontynent jeszcze rzadziej, więc Zasada najwięcej starał się opowiadać o tym, co powszechnie nieznane (pierwsze wydanie pochodzi z 1996 roku). Niestety w książce znajduje się też trochę błędów, np. „Anglik Colin McRae".

Dla kogo jest książka "Moje rajdy"?

Pan Sobiesław tłumaczy wprawdzie, czym się różnią rajdy samochodowe od wyścigów, ale tę publikację w pełni docenią raczej tylko fani motorsportu. Dla ludzi takich jak ja, wychowanych już w tzw. wolnej Polsce, książka Zasady to również doskonała okazja do przeniesienia się w czasy, w których najważniejsze zmagania rajdowe rozgrywano na dystansach kilku tysięcy kilometrów. O zajętej pozycji nie decydowały wówczas aż tak bardzo osiągi samochodu, a liczyły się przede wszystkim kunszt kierowcy oraz dokładność opisu dyktowanego przez pilota. "Moje rajdy" to nie jest książka dla kogoś, kogo interesuje życie prywatne Sobiesława Zasady czy jego działalność biznesowa. Nie ma w niej na te tematy ani słowa i choć na początku czuć z tego powodu lekki niedosyt, to zdobyta podczas lektury wiedza o rajdach w pełni to rekompensuje. Nasz mistrz kierownicy nie jest sułtanem narracji i raczej nie funduje czytelnikowi barwnych opisów rzeczywistości, ale może to i dobrze, bo dzięki temu podczas lektury ma się wrażenie, że Pan Sobek siedzi obok. A przecież sam przyznaje, że gdy pędził na złamanie karku z prędkością 200 km/h, to jego mózg funkcjonował jak komputer.

Recenzja dotyczy wydania z 2020 roku.

Więcej na: https://legendysportu.pl/sobieslaw-zasada-moje-rajdy-recenzja-ksiazki/

"Moje rajdy". Czy warto przeczytać?

Oj szybka to była lektura. Pan Sobiesław nie leje wody i od razu zabiera nas do swoich wyścigowych samochodów. Szybciutko opisuje swoją drogę na europejskie i światowe szczyty. Na dłużej zatrzymuje się przy swoich największych sukcesach i najważniejszych rajdach, których brał udział. Narracja jest jednak prowadzona naprawdę w szybkim tempie i nie ma miejsca na nudę. Opisuje wyzwania przed jakimi stawał przed i w trakcie wyścigów, a także po krótce charakteryzuje kraje, w jakich przyszło mu się ścigać. Ciągle musiał się zmagać z problemami wizowymi i paszportowymi, nie zawsze mógł liczyć na pełne wsparcie fabrycznych zespołów, a mimo to potrafił ścigać się jak równy z równym z najlepszymi na świecie. Rajd Monte Carlo, Akropolu, Tulipanów, Puchar Alp, Rajd Polski, Rajd Londyn-Sydney, Rajd Safari i wyścigi w Ameryce Północnej i Południowej - wszędzie, gdzie startował budził podziw swoimi umiejętnościami i pokazywał, że kierowca z Polski też potrafi jeździć. Szkoda, że tak mało się dziś o jego osiągnięciach pamięta. Przecież jego udział w wyścigu Londyn-Sydney czy w rajdzie dookoła Ameryki Południowej to gotowe scenariusze na znakomite filmy. Nawet w wieku ponad 60 lat świetnie radził sobie w Rajdzie Safari. Był naprawdę wybitnym sportowcem i dla wielu przykładem do naśladowania. Książkę śmiało można polecić wszystkim fanom motoryzacji.

Ciekawa książka, opisująca karierę jednego z naszych najlepszych kierowców rajdowych - Sobiesława Zasady. Myślę, że docelowo książka jest przeznaczona dla fanatyków motoryzacji, ale żywy i barwny język, a także dużo anegdot może zainteresować nawet osoby specjalnie sportem motorowym nie zainteresowane. Ciekawie czyta się o historycznych rajdach, jakże innych od dzisiejszych ... Były to głównie rajdy na wytrzymałość nie tylko kierowcy ale te samochodu, który niewiele różnił się od fabrycznego, a jednocześnie musiał znieść kilka tysięcy kilometrów po bezdrożach, np. podczas rajdu Safari czy maratonu Londyn - Sydney. Niespodzianką mogą być nawet samochody na których ścigał się Zasada - Mercedes SLC450 z automatyczną (!) skrzynią biegów, czy na pierwszy rzut oka delikatne Porsche 911. Największą wadą jest pewien brak konsekwencji - niektóre rajdy opisane na dwie - trzy strony; inne na ponad sto. ogólnie książka sprawia wrażenie jak posklejana z kilku zupełnie nie powiązanych ze sobą tekstów.Podsumowując warto przeczytać, tym bardziej że nie ma z dużej konkurencji w temacie.

Ciekawy zbiór wspomnień rajdowca Zasady, miał facet mnóstwo perypetii na tych rajdach!

• Biografie/wspomnienia/wywiady
  • Biografia, autobiografia, pamiętnik