Kwiatki Papieża Franciszka

Okładka książki Kwiatki Papieża Franciszka Franciszek (papież)
Okładka książki Kwiatki Papieża Franciszka
Franciszek (papież) Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
religia
Wydawnictwo M
2013-01-01
2013-01-01
papież Franciszek ojciec święty Watykan

W marcu 2013 roku oczekiwałam na wybór nowego Papieża. Zastanawiałam się, z jakiego państwa będzie On pochodził. Czy będzie Włochem, a może będzie to pierwszy w historii Papież poza Europy np. Afryka, Azja, Ameryka? Media spekulowały, jaki to nowy Papież powinien być - medialny, nowoczesny, itp.

13 marca 2013 roku został wybrany nowy Papież. Okazał się nim być Kardynał z Argentyny Jorge Mario Bergoglio - Papież Franciszek. Czy spełnia on oczekiwania mediów? Nie wiem, szczerze mało mnie to obchodzi, bo moje oczekiwania spełnia.
Papież Franciszek jest człowiekiem, który ponad wszystko stawia tych najmniejszych i najbiedniejszych. Uważa, że w życiu ważna jest skromność, odrzuca od siebie bogactwa i luksusy.
Papież Franciszek, choć skromny to nie koniecznie zacofany technologicznie. Cały czas zaskakuję to nowymi zdjęciami z komórki z innymi ludźmi, to korzysta z twittera. Uśmiechnięty, otwarty na ludzi, a zarazem stanowczy takiego Go pokochali ludzi.

"Kwiatki Papieża Franciszka" nawiązują do utworu Kwiatki świętego Franciszka. Jest to zbiór kazań oraz wypowiedzi Bergoglio, jako Kardynała oraz już, jako Papieża Franciszka od czerwca 1999 roku do kwietnia 2013 roku.

W tych krótkich wypowiedziach Papież Franciszek opowiada o podstawowych rzeczach takich jak szanowanie innych ludzi, o nauczycielach, o trosce o tych najmniejszych i najbiedniejszych, ubogich, o radości i nadziei, o ludziach starszych i dzieciach, które są "przyszłością narodów" oraz o tych religijnych, czyli Bogu i wierze.

Trudno mi się wypowiadać na temat wiary, bo to dla każdego indywidualna sprawa, ale uważam, że "Kwiatki Papieża Franciszka" są bardzo uniwersalną książka. Osoby wierzące jak i ateiści znajdą tutaj podstawowe zasady życia. Zasady, o których większość zapomniała. Po przeczytaniu można spojrzeć na życie z innej perspektywy. Zapytać samego siebie czy moje życie jest wartościowe, czy coś znaczy, czy go nie marnuję.

Bardzo się cieszę z przeczytania tej książki. Uświadomiłam sobie wiele spraw, przemyślałam pewne sprawy. I teraz patrzę na życie trochę inaczej. Nie zmieniła mnie, bo do zmian potrzeba dużo wysiłku, ale na niektóre rzeczy patrzę inaczej. Potrafię się zatrzymać, pomóc, powiedzieć dobre słowo. Potrafię dostrzec to, czego inni w swoim zabieganiu nie potrafią.

Nie będę wystawiała oceny tej książce, bo jak mogę wystawić ocenę takiej osobie jak Papież.

13 marca 2013 roku został wybrany nowy Papież. Okazał się nim być Kardynał z...

13 marca 2013 roku biały dym unoszący się nad kaplicą Sykstyńską ogłosił światu że Konklawe wybrało nowego papieża - kardynała Jorge Mario Bergoglio - jezuitę, który został 266 papieżem, przyjmując imię Franciszek. Papież Franciszek chce zająć się problemami biednych na wzór św. Franciszka z Asyżu, powiedział "Chciałbym Kościoła ubogiego, dla ubogich", sam jest skromny - zamieszkał nie w Pałacu Papieskim, tylko w mieszkaniu w Domu Św. Marty, porusza się pieszo po Watykanie, a poza nim jeździ samochodem żandarmerii watykańskiej. Skromy, wprowadzający reformy, oddany ludziom i Kościołowi.

Uśmiecha się do nas i przekazuje nam swoje myśli - i o tym jest ta książka "Kwiatki Papieża Franciszka", na wzór powstałego w XIII w. utworu "Kwiatki świętego Franciszka". Książeczka zawiera wybór wypowiedzi kardynała Jorge Mario Bergoglio, oraz papieża Franciszka - od czerwca 1999 roku do kwietnia 2013 roku. Papież Franciszek swoimi wypowiedziami zaprasza nas do obcowania z Chrystusem, pokazuje nam jego dobro i jego miłość do nas, zaprasza nas do rozmowy z Chrystusem i słuchania tego co chce nam powiedzieć, zaprasza nas do ogrzania się w jego blasku, zachęca do podążania za Chrystusem, jednocześnie uzmysławia nam obecność drugiego człowieka jako osoby bliskiej, nie jako osoby obcej, a kogoś o kim należy pamiętać - osób starszych, biednych, chorych - oni tak wiele mają nam do zaoferowania.

"Starość jest siedzibą mądrości życia
Być może połowa z nas jest ludźmi w podeszłym wieku. Starość - lubię tak to określać - jest siedzibą mądrości. Starcy posiadają mądrość zdobytą w ciągu całego życia, jak starzec Symeon czy prorokini Anna w Świątyni Jerozolimskiej, i to właśnie ta mądrość pozwoliła im rozpoznać Jezusa. Dawajmy tę mądrość ludziom młodym, jak dobre wino, które z biegiem lat staje się lepsze! Dawajmy młodym mądrość życia! Przychodzi mi na myśl to, co pewien niemiecki poeta mówił o starości: "Es ist ruhig, das Alter, und fromm": starość jest czasem spokoju i modlitwy. Trzeba młodym dawać tę mądrość." [1]

Mała książeczka a jakże dająca ciepło na sercu, dająca do myślenia, do popatrzenia: na siebie i swoje życie, na otaczający nas świat. Wiele wypowiedzi jest z okresu Wielkiego Postu i Zmartwychwstania, to czas na wyciszenie i zadumę, będzie to idealna książeczka żeby do niej zajrzeć, poczytać, ale nie tylko w tym czasie, w każdym. Warto ją mieć w domu i zaglądać do niej.

"Jezus cię kocha!
Nikt nie ma Większej miłości, niż ten, kto oddaje swoje życie za swych przyjaciół i On je za nas oddał. Za ciebie. Za mnie. Odzyskał je i towarzyszy nam pełnią swego życia. Pozwól, by ci towarzyszył. On cię kocha. Wielkanoc to Jezus żywy." [2]

"Kwiatki papieża Franciszka" to książka zawierająca zbiór wypowiedzi Jorge Mario Bergoglio, zarówno tych przed, jak i po wybraniu go na Ojca Świętego. Pamiętamy, jak wielkim zdziwieniem był wybór papieża z końca świata. Tytuł publikacji nawiązuje do utworu z opowieściami o świętym Franciszku, którego imię nosi obecny papież.

Z wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka jasno wynika, że powinniśmy nieść pomoc ubogim, wykluczonym, nieszczęśliwym, powinniśmy zapomnieć o zemście i pragnąć prawdy, dobra i piękna. Pragnąć Boga. Papież Franciszek dużo uwagi skupia również na ludziach starszych, których należy darzyć szacunkiem i nie zapominać o ich potrzebach, oraz dzieciach - to one przecież są "przyszłością narodów".

Mimo że trudno jest czasem w pełni zawierzyć się Bogu, wybaczyć innym, wspierać słabszych, to warto spróbować. Nie ze wszystkimi kwestiami i poglądami papieża się zgadzam, ale większość z nich jest naprawdę mądra i niewątpliwie lektura tej książki zmieni coś w naszym życiu. Zaznaczyłam w niej bardzo piękny cytat, wiele obrazujący, który pozwolę sobie przytoczyć:

"Otwarte serce
Jeśli nasze serce jest zamknięte, to możemy mieć w rękach kamienie, aby rzucać je na innych. Jeśli natomiast mamy wiarę w sercu otwartym, możemy wraz z innymi budować miłość."
22.03.2013a, tłum. S.T., K.G.*

Mam jednak zastrzeżenie co do korekty: tu i ówdzie pojawiały się literówki. Szkoda, ale wiadomo, że w tym względzie rzadko zdarza się, by książka była idealna... A może nawet wcale? :-)

* Cytat pochodzi z książki: "Kwiatki papieża Franciszka", kard. Jorge Mario Bergoglio, Wydawnictwo M, 2013, str. 113.

Z wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka jasno...

"Jeżeli nasze serce jest zamknięte,
to możemy mieć w rękach kamienie,
aby rzucać je na innych.
Jeśli natomiast mamy wiarę w sercu otwartym,
możemy wraz z innymi budować miłość.

Zaraz po wyborze nowego następcy św. Piotra, kardynała Jorge Mario Bergogolio z Argentyny, świat pierw zaskoczył się jego postawą, a później zachwycił. Skromny, pokorny, a przede wszystkim prawdziwy kapłan wzbudził sympatię nie tylko wśród wierzących.
Zewsząd napływały do nas nowe informacje na temat papieża Franciszka - o jego ubogim życiu, otwartym sercu nie tylko na katolików. Sam papież Franciszek powiedział, że chciałby Kościoła ubogiego, dla ubogich.

Niedługo po wyborze Franciszka, wydawnictwo M wydało książkę pt. "Kwiatki papieża Franciszka". Tytuł od razu nasuwa nam na myśl inną pozycję o podobnym brzmieniu - "Kwiatki świętego Franciszka". Nie jest to przypadkowy zabieg. Święty Franciszek z Asyżu i ten "nasz" Franciszek mają wiele wspólnych cech.

Książka, jak głosi fragment okładki, jest zbiorem najpiękniejszych wypowiedzi Jorge Mario Bergoglio jako kardynała (także metropolity Buenos Aires) oraz wszystkich dotychczasowych jego wystąpień jako papieża Franciszka. Podzielona jest na wiele króciutkich rozdziałów, każdy zawiera fragment jednego z jego przemówień. Mowa jest między innymi o umiejętności słuchania, radości, nadziei, a także o typowo religijnych kwestiach.

Przyznam szczerze, że "Kwiatki papieża Franciszka" nie należą do łatwych lektur. Zawarta jest w niej tak duża ilość prawdy, czasem szokującej, a czasem niesamowicie prawdziwej, że czytając, trzeba sobie ją dozować.
Zdecydowanie polecam, nie tylko osobom wierzącym, ponieważ papież Franciszek naprawdę ma do powiedzenia wiele mądrych rzeczy.

"Prawda chrześcijańska jest pociągająca i przekonująca,
ponieważ odpowiada na głęboką potrzebę ludzkiej egzystencji,
głosząc w sposób przekonujący, że Chrystus jest jedynym
Zbawicielem całego człowieka i wszystkich ludzi."

||www.im-bookworm.blogspot.com||

"Jeżeli nasze serce jest zamknięte,
to możemy mieć w rękach kamienie,
aby rzucać je na innych.
Jeśli natomiast mamy wiarę w sercu otwartym,
możemy wraz z innymi budować miłość.

Po śmierci Jana Pawła II wokół Jego osoby narosło wiele kontrowersji. Jednym z poważniejszych zarzutów było to iż – zaiste ludzie Go uwielbiali, ale nie znali Jego nauk. Patrząc na nas Polaków papieskie kremówki tak, ale kto czytał encykliki. Inaczej, kto czytał encykliki, aby zrozumieć naukę tego Wielkiego Polaka, którym tak się szczycimy, a nie dlatego, że w szkole, czy na studiach kazali. Obawiam się, że z Franciszkiem może być podobnie… Już teraz jest postacią, wybaczcie sformułowanie – kultową. W przeciwieństwie do powściągliwego Benedykta XVI, który był człowiekiem nauki, jego przemowy były naukami teologa, które nie dla każdego były przyswajalne. Franciszek, w krótkich, żołnierskich słowach mówi to co jest najważniejsze dla naszego życia w wierze.

Wydawnictwo M krótko po wyborze nowego Następcy św. Piotra wydało książkę „Kwiatki papieża Franciszka”, jest to wybór fragmentów kazań i mów które wygłosił, jeszcze jako kardynał, ale także już jako Papież. Ostatni tekst pochodzi z pierwszego kwietnia a więc z niedzieli Wielkanocnej.

Ta książka nie jest wartościowa tylko dlatego, że zawiera cytaty z homilii papieskich czyli głowy Kościoła Katolickiego, ich walorem nie jest to, że sporo z nich jest autorstwa księcia kościoła, czyli kardynała. Nie kupujcie ich dlatego, że wyszły spod pióra głowy państwa. Ich walorem jest mądrość, głęboka, piękna chwilami powalająca na kolana. Są to słowa, które bez względu na stan, zawód, sytuację osobistą trafią tam gdzie ich miejsce, do dusz.

Papież Franciszek jest niesamowicie mądrym człowiekiem. Ale jego mądrość, jego słowa nie są jak bicz boży, są wcieloną łagodnością. Z tych tekstów przebija troska dobrego ojca, który wie, że jego dzieci błądzą, upadają, mylą się i gubią drogę, ale on chce łagodnie pokazać nam, że istnieje Prawda, że zawsze można to co się robi, robić lepiej, prawdziwiej, że nieważne jak daleko zabrnęliśmy w swoich pomyłkach, zawsze jest czas na powrót na właściwy szlak.

Teksty Franciszka, a wcześniej kardynała Bergolio porażają autentycznością, chociaż mieszkał i służył na innym kontynencie, to jednak problemy, bez względu na szerokość i długość geograficzną, są aktualne. Rozważania o szacunku do starszych, o upokarzającym braku pracy, teksty o pracy nauczyciela, trafiły do mnie szczególnie mocno. Jak zobaczycie na zdjęciach, książka jest poklejona karteczkami, które znaczą teksty dla mnie ważne. Czasami jest to jedno zdanie, czasami tytuł danego tekstu, a czasami mam pozaznaczane całe stronice.
Na pewno ta książka zostanie przy mnie na dłużej. Nie odkładam jej na wysoką półkę, gdzieś daleko, chcę do niej wracać, tak jak wraca się do listów przyjaciela.

Chciałabym polecić tą książkę, aby papież Franciszek nie kojarzył się nam tylko jako sympatyczny staruszek cytowany na FB, noszący żelazny krzyż i rezygnujący z przepychu nieodłącznego stolicy piotrowej. Niech ten człowiek o sympatycznym, pełnym ciepła uśmiechu, kojarzy się jako mądry i dobry człowiek, któremu na sercu leży dobro i szczęście wszystkich ludzi.

• Chrześcijaństwo
  • Poszukuję na spokojnie