rozwińzwiń

Zabijanie czasu

Okładka książki Zabijanie czasu Paul Feyerabend
Okładka książki Zabijanie czasu
Paul Feyerabend Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
188 str. 3 godz. 8 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Killing Time: The Autobiography of Paul Feyerabend
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
188
Czas czytania
3 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8370064140
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
Tagi:
pamiętniki austriackie filozofowie Austria filozofowie Stany Zjednoczone
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Racjonalność i styl myślenia Macintyre Alasdair, Hans Albert, Paul Feyerabend, Clifford Geertz, Jürgen Habermas, Ernan McMullin, Edmund Mokrzycki, Peter Winch
Ocena 6,0
Racjonalność i... Macintyre Alasdair,...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 10/1983 (147): Ekspresjonizm niemiecki Gottfried Benn, Tibor Csorba, Albert Ehrenstein, Paul Feyerabend, Hans Henny Jahnn, Georg Kaiser, Else Lasker-Schüler, Sławomir Magala, Robert Musil, Franz Pfemfert, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Karol Sauerland, Ernst Toller, Georg Trakl
Ocena 0,0
Literatura na ... Gottfried Benn, Tib...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
890
226

Na półkach:

Jak to jest urodzić się geniuszem? Oczywiście nigdy się o tym nie przekonam, ale autobiografia Paula Feyerabenda rzuca na to zagadnienie niejakie światło. Ten niepokorny intelektualista, enfant terrible filozofii, zasłynął kontrowersyjnym sposobem bycia i nie mniej kontrowersyjnymi poglądami, które potrafił zresztą w toku swej kariery naukowej dość gwałtownie zmieniać.

Siłą rzeczy „Zabijanie czasu” powinno się znacząco odróżniać od innych autobiografii. I nie zawiedzie się śmiałek, który sięgnie po ten cienki tomik w poszukiwaniu świeżych doznań. Feyerabend nie uznaje tak skostniałych pojęć jak wstyd czy tabu, dogmat, a nawet paradygmat. A bezceremonialnie obchodzi się nie tylko ze światem i kolegami po fachu, ale również ze sobą.

Przewija się tu plejada gwiazd dwudziestowiecznej nauki: Popper, Bohr itd., a wszystkie te znakomitości zdołał Feyerabend brutalnie wyprowadzić z równowagi, o czym informuje nie bez dumy. Przy tym stanowi „Zabijanie czasu” studium psychologiczne wyjątkowego przypadku. I wskazówki, jak się ten przypadek formował, szczególnie w swym wczesnym okresie, mogą stanowić wartość poznawczą nie tylko dla ciekawskich, ale i dla specjalistów.

Oczywiście, narzuca się pytanie, ile jest w tym wizerunku autokreacji. Feyerabend wydaje się jednak boleśnie szczery; jego przekora jest na pokaz, owszem, ale nie jest udawana. Co zaś ciekawe i dość zabawne, jego słynne stanowisko w filozofii nauki znajduje odwzorowanie w życiorysie, którego szalonego i zależnego od przypadku biegu nie sposób ująć w ramy jakiegoś zespołu reguł.

I w końcu nawet taki wariat odnalazł sens życia dopiero dzięki miłości, która przyszła zresztą bardzo późno. „Zabijanie czasu” przynosi więc nadzieję dla wszystkich, ale stanowi też ostrzeżenie, by nie czekać zbyt długo ani nie fiksować się na rzeczach ważnych, skoro są rzeczy ważniejsze.

Jak to jest urodzić się geniuszem? Oczywiście nigdy się o tym nie przekonam, ale autobiografia Paula Feyerabenda rzuca na to zagadnienie niejakie światło. Ten niepokorny intelektualista, enfant terrible filozofii, zasłynął kontrowersyjnym sposobem bycia i nie mniej kontrowersyjnymi poglądami, które potrafił zresztą w toku swej kariery naukowej dość gwałtownie zmieniać....

więcej Pokaż mimo to

avatar
329
203

Na półkach: ,

Jako zdeklarowany miłośnik literatury pięknej, niezmiernie rzadko sięgam po autobiografie. Zdarzyło mi się to do tej pory jedynie trzykrotnie, zresztą ani razu z własnej inicjatywy. Ostatnią taką pozycją była polecona i fizycznie wmuszona mi przez koleżankę książka Lance'a Armstronga, która zdecydowanie odstręczyła mnie prostackim stylem i celowaną w amerykańskie gospodynie domowe łopatologią; wcześniej była otrzymana w prezencie "Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza, kawał dobrej pisaniny; i wreszcie debiut na tym gruncie - "Zabijanie czasu" Paula Feyerabenda, zadane na proseminarium w beztroskich i burzliwych czasach studenckich.

Choć styl jest prosty i przejrzysty, nie jest to pozycja dla każdego, a to z tego względu, że Feyerabend dysponuje specyficznym, bardzo suchym poczuciem humoru. Wrażliwym naturom może z kolei przeszkadzać absolutny dystans autora do samego siebie i konsekwentne łamanie wszelkich tabu natury obyczajowej czy fizjologicznej; wreszcie konserwatystom wadzić będzie niechybnie wyglądająca z kart książki rogata dusza Feyerabenda, którego charakteryzowała silna niezależność myśli i postępujący za nią brak poszanowania dla wszelkich świętości. Całej reszcie, o ile ktoś jeszcze pozostał, pozycję tę jednak gorąco polecam.

Autor pisze w sposób szczery, bezpośredni i bez zadęcia. A do zadęcia miałby pewne powody - przez karty książki przewija się cały tabun najsłynniejszych intelektualistów XX wieku, których Feyerabend znał osobiście, a zazwyczaj i osobiście denerwował. Pod tym względem urodził się w dobrym momencie - wielki tygiel polityczny i intelektualny, jakim był świat dwudziestowieczny, stanowił dla tak żywego i drapieżnego umysłu środowisko naturalne pełne pożywienia i potencjalnych ofiar. Dzięki temu Feyerabend pogodnie zniósł odniesione w II wojnie światowej obrażenia i stanowiące ich konsekwencję kalectwo.

Książka ma również swoją wartość jako wnikliwa analiza psychologiczna, a może raczej jako materiał do wnikliwej analizy - bo choć Feyerabend bez ogródek przytacza swe najskrytsze myśli i czyny, rozbrajająco wyznaje, iż zazwyczaj nieznaną pozostaje mu stojąca za nimi motywacja.

Swoistym paradoksem jest fakt, iż tym, co zdaje się najgłośniej przemawiać przez słynnego krytyka racjonalizmu, jest zdrowy rozsądek.

W lekturze przyda się znajomość podstawowej terminologii filozoficznej, choć nie jest ona konieczna - pozwoli jednak wychwycić więcej przejawów wspomnianego wcześniej charakterystycznego humoru Feyerabenda. Wymowa książki jest dalece bardziej uniwersalna, autor stara się z perspektywy swych niezmiernie bogatych i różnorodnych przeżyć przekazać parę uwag ogólnej natury, sugestii co najwyżej, gdyż posuwając się dalej sprzeciwiłby się własnym poglądom o indywidualności ludzkiego doświadczenia. Puenta tych rozważań bez wątpienia będzie dla większości czytelników sporym zaskoczeniem.

Zwieńczenie opinii refleksją na temat puenty zamiast własną puentą zdaje mi się jednak chwytem poniżej mej godności, więc dopiszę, iż jest to naprawdę wyjątkowa książka, którą czytało mi się przyjemnie dopóty, dopóki nie zacząłem się z autorem intelektualnie porównywać. Znowu będę pił.

Jako zdeklarowany miłośnik literatury pięknej, niezmiernie rzadko sięgam po autobiografie. Zdarzyło mi się to do tej pory jedynie trzykrotnie, zresztą ani razu z własnej inicjatywy. Ostatnią taką pozycją była polecona i fizycznie wmuszona mi przez koleżankę książka Lance'a Armstronga, która zdecydowanie odstręczyła mnie prostackim stylem i celowaną w amerykańskie gospodynie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    42
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    5
  • Filozofia
    2
  • 11111111
    1
  • Biografie i autobiografie
    1
  • L. niemiecka i austyjacka
    1
  • Biografie
    1
  • Bigrafie, autobigrafie i pamiętniki
    1
  • Filozofia, etyka, estetyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zabijanie czasu


Podobne książki

Przeczytaj także