The Book of Death

Okładka książki The Book of Death Bourbon Kid
Okładka książki The Book of Death
Bourbon Kid Wydawnictwo: Nabu Press Cykl: Bourbon Kid (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Bourbon Kid (tom 4)
The Book of Death
Nabu Press
2011-06-17
2011-06-17
bourbon kid księga bez tytułu zombie

Miły koniec wspaniałej serii. Gorsza niż Księga bez tytułu, trochę słabsza niż Oko księżyca, ale lepsza niż Diabelski cmentarz.

Miałam przyjemność przeczytać ten tom w języku polskim, książkę przetłumaczyła moja córka specjalnie dla mnie, bo nie mogłam się doczekać polskiego wydania i jak się okazało nie została wydana w Polsce. Polecam przeczytać wszystkim fanom tej serii, warto.

No i mamy! Ostatnia część przygód Burbon Kid'a i spółki. Książka, sprawnie zamyka wszystkie wątki ale pozostawia drobną furtkę dla następnych części. Tak na wszelki wypadek ;)Pojawiają się tu wszystkie postacie z "dwójki" (te, które przeżyły ;),powraca mroczny Burbon Kid i masa, cała masa wampirów do zabicia. Książka posiada najwięcej akcji z całej serii, właściwie cały czas coś się dzieje. Rozdziały po raz kolejny kończą się cliffhangerami wprowadzając iście filmową narrację. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i wyda Księgę Śmierci oficjalnie. I niech ktoś zrobi ekranizację, do licha ciężkiego! Podsumowując: idealne zakończenie serii. Nic, tylko czytać! Dycha

Cóż dodać, z pewnością wierni fani przeczytali i tę część przygód Bourbon Kida. Nieco ubolewam, że książka nie doczekała się polskiego tłumaczenia, które w mojej opinii było po prostu fenomenalne. Tutaj ukłon w stronę tłumacza:) Za tę swobodę i zabawę słowem, bogactwo języka i rodzime przekleństwa, które sprawiły że niejednokrotnie śmiałam się do łez. Do dziś często przypominam sobie najlepsze dialogi i zastanawiam się jak tu nie kochać Bourbon Kida, Sancheza, a nawet te słodko-groźne wampiry:)
Nie wiem jak inni czytelnicy, ale mając porównanie, uważam że oryginał nie oddał klimatu powieści na tyle, na ile uczynił to przekład. Odnosiłam wrażenie, że to już nie to, brakowało mi tej różnorodności i czarnego poczucia humoru.
Co myślę o zakończeniu? Niektórzy być może będą rozczarowani, ale ja jestem usatysfakcjonowana, bo po prostu takie lubię:) Należy pamiętać, że jest to czarna komedia i jeżeli ktoś szuka literatury wysokich lotów, to trafił na zły dział.

Można powiedzieć, że to ostatnia część przygód Bourbon Kida. Można, bo to jedynie przypuszczenia. Autor jak zwykle pozostawia sobie wolne zakończenie, by móc w każdej chwili kontynuować serię i opisywać dalsze losy JD. W końcu nie wiemy, co się z nim tak naprawdę dzieje (i stanie).

Myślę, że w tej opinii warto podsumować cały cykl. Krótko i treściwie.

"Księga bez tytułu" zaciekawiła mnie dopiero od drugiej połowy, ale nie było to jakieś arcydzieło. Tak właściwie wzięłam się za drugi tom tylko dlatego, że kupiłam go razem z pierwszym. Mimo to z każdym następnym tomem człowiek coraz mocniej przywiązuje się do głównych bohaterów i zadaje sobie pytania - czy Dante i Kacy przeżyją? Co tym razem zrobi Bourbon Kid? Co stanie się z Beth? Czy ten zasrany tchórz Sanchez kiedykolwiek się zmieni? Albo raczej - kogo tym razem poczęstuje własnymi szczynami?

Seria przedstawia głównie przygody Bourbon Kida, Sancheza, Kacy i Dantego, okraszane ogromną ilością krwi i czarnym humorem. Ktoś, kto wytrwa do samego końca, zobaczy, jak bardzo każdy z nich się zmienił w trakcie cyklu. Poznajemy "ludzkie oblicze" sławietnego psychopaty Bourbon Kida, obserwujemy niesamowitą miłość Kacy i Dantego, a nawet ten cwaniak Sanchez nie okazuje się być tak egoistyczną i cwaną osobą, jaką był na początku...

A humor? Na początku budzi zdziwienie. Ale z każdą częścią jest coraz bardziej krwawy i czarny!

Podsumowując:
Gdy idziecie do nieznanego baru (a nawet i znanego),uważajcie na dwie rzeczy:
1) Na barmana, a konkretnie na to, co leje Wam do szklanki (bo może uraczyć Was porannymi szczynami)
2) Na gości pijących hektolitrami bourbona; nigdy nie wiadomo, co im strzeli do głowy (dosłownie i w przenośni)...

Pragnę jeszcze dodać serdeczne podziękowania dla użytkownika Dusia za przetłumaczenie ostatnich tomów!

A teraz...

"Barman, lej do pełna..."

Myślę, że w tej opinii warto podsumować cały cykl. Krótko i treściwie.

"Księga bez tytułu"...

Teoretycznie ostatnia część, w której wszystko się wyjaśnia, a przynajmniej wątki rozpoczęte w poprzednich częściach mają swoje zakończenie. Chyba najlepsza część bo, pomimo, że ciągle wampiry i krew to jednak czyta się bez wytchnienia,a jak trzeba przerwać to wyczekuje się chwili, kiedy będzie można wrócić do czytania.

Chyba będzie dalszy ciąg bo gdzieś widziałem, że powstaje kolejna część ... której oczywiście nie mogę się doczekać.

Chyba będzie dalszy ciąg bo gdzieś widziałem, że...

Książka bardzo wciągająca tj jej poprzedniczki. Ostatnia część która rozwiązuje wszystkie tematy i ukazuje czytelnikom prawie "happy end".

Szkoda, że nie ma polskiego wydania...

Szkoda, że nie ma polskiego wydania...

Jeszcze raz dziękuję Dusi za jej tłumaczenie. :)

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to już ostatni epizod serii o Bourbon Kidzie. Książka tradycyjnie skończyła się słowami "KONIEC... chociaż kto wie?", ale wszystkie wątki rozpoczęte w "Księdze bez tytułu", "Oku Księżyca" i "Diabelskim Cmentarzu" znalazły tu swoje definitywne zakończenie. Fabuła rozpoczyna się dokładnie w momencie, w którym zakończyło się "Oko Księżyca". Sanchez Garcia bezmyślnie wpisał do "Księgi Śmierci" imiona i nazwiska trzech osób, skazując ich tym samym na śmierć w przeciągu najbliższych 24 godzin. Od tego momentu dzieje się bardzo wiele i bardzo szybko. Wampiry przejmują władzę nad miastem, nad którym nie ma już światła słonecznego. Sanchez zostaje policjantem i niczym Frank Drebin z "Nagiej broni" kretyńskimi działaniami osiąga zdumiewające efekty. Świeżo upieczone wampiry Dante i Kacy ukrywają małe harcerki w kościele przed innymi krwiopijcami a konfesjonał ojca Papshmira po raz kolejny zostaje zasyfiony nieczystościami. Natomiast Kid wraca do opętańczego zabijania. Chociaż powieść momentami zaskakuje, to jednak nie jest to ten poziom zaskoczenia co w pierwszych dwóch tomach. W "Księdze bez tytułu" była dużo bardziej rozbudowana, wielowątkowa fabuła. "Oko Księżyca" trzymało w napięciu do samego końca. Natomiast "Księga Śmierci", choć oferuje ciekawe rozwiązania fabularne, nie dostarcza dostatecznie dużej dawki adrenaliny. Z góry wiadomo, jak wszystko się skończy, ponieważ został wykorzystany podobny schemat co w "Oku Księżyca". Mimo wszystko książka mi się podobała, jak zawsze było dużo czarnego humoru.

Jeszcze raz dziękuję Dusi za jej tłumaczenie. :)

• Horror
  • Thriller/sensacja/kryminał