Trzy opowieści

Okładka książki Trzy opowieści
Gustave Flaubert Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Klasyka Krótkiej Prozy klasyka
klasyka
Klasyka Krótkiej Prozy
Trois Contes
Prószyński i S-ka
1998-01-01
1998-01-01
Julian Rogoziński
nowela opowiadanie literatura francuska literatura XIX wieku

Okładka książki Salambo Philippe Druillet, Gustave Flaubert
Ocena 6,6
Salambo Philippe Druillet, ...
Okładka książki Herodiada. Salome Gustave Flaubert, Antoni Libera, Richard Strauss, Oscar Wilde
Ocena 10,0
Herodiada. Salome Gustave Flaubert, A...
Okładka książki Korespondencja Gustave Flaubert, George Sand
Ocena 6,8
Korespondencja Gustave Flaubert, G...

więcej Więcej

"Trzy opowieści" to tak naprawdę ćwiczenia z techniki pisarskiej i łączy je tylko nieokiełznane zamiłowanie Flauberta do nader szczegółowych opisów. Pierwsze opowiadanie, wzorowy pomnik naturalizmu, znudziło mnie okrutnie. Drugie, ujęte w formę legendy czy przypowieści, niesie ze sobą znacznie więcej, ale na tym polu nie jest autor w stanie dotrzymać kroku mistrzom. Tym...

1935

Na półkach: , , , ,

Proza Flauberta cechuje się bardzo charakterystycznym stylem, który doskonale widać w omawianych trzech opowieściach. Przez to ich tekst bywa czasem trudny do odczytania, ale zarazem zawarty w nim klimat jest mocno wyczuwalny i bardzo wyrazisty.

Spodobały mi się dwa ostatnie opowiadania - o św. Julianie Szpitalniku i o Herodzie Antypasie. Przede wszystkim zwraca uwagę...

Literackie miniaturki, a każda z nich jest cackiem dopracowanym w najmniejszym szczególe. Opowieści Flauberta przykuwają uwagę i budzą zachwyt, choć wymagają skupienia. W zasadzie czytając je czułam się tak, jakbym stała przed obrazem, na którym co chwila znajduję kolejny niezwykły detal. I sama nie wiem, która opowieść urzekła mnie najbardziej.

"Prostota serca" to opis...

wysmakowana proza, klasyka literatury pięknej. Flaubert at his best!

Flaubert wybitnym pisarzem był ;)

Jest to moje drugie spotkanie z tym autorem i powiem szczerze, że "Trzy opowieści" podobały mi się bardziej niż "Pani Bovary". Historie zawarte w tychże nowelach odznaczają się pewną prostotą intrygi, a mimo to wszystkie trzy urzekają swym nastrojem i zwyczajnie wciągają. Ba, każdą z nich byłam zachwycona, choć są tak różne w swej treści i atmosferze!

Muszę powiedzieć, że...

• Klasyka
  • 2014
  • Literatura francuska
  • 2011
  • 2013
  • Literatura "dorosła"

Dodaj cytat z książki Trzy opowieści