Dżungla miasta

Zysk i S-ka
2013-04-29
2006-02-14
survival

Nie jest to książka przyjemna. Miałem po niej koszmary, niemniej w sposób kompleksowy przedstawia podstawowe, potencjalne zagrożenia grożące każdemu w mieście. Kawał dobrej roboty w opracowaniu materiału. Na prawdę solidna porcja praktycznej wiedzy.

Sporo...w zasadzie same praktyczne rady. Jak dla mnie mocne 6.

Sporo...w zasadzie same praktyczne rady. Jak dla mnie mocne 6.

Zło czai się wszędzie
Dziś chciałabym Wam przypomnieć o kluczowej książce doświadczonego podróżnika Jacka Pałkiewicza (odkrywcy źródła Amazonki),''Dżungla miasta. Klucz do bezpieczeństwa''. To bardzo ważna publikacja, z którą winien zapoznać się każdy z nas; jednakowoż zaznaczyć muszę, iż styl autora nie każdemu przypadnie do gustu. Na kartach pracy omawia najważniejsze kryminalne perspektywy wielkomiejskiego zgiełku: napaść, przemoc seksualna, uprowadzenia, klęski żywiołowe. Co ciekawe, swoimi ''doświadczeniami" podzielili się ''fachowcy", czyli osadzeni Aresztu Śledczego. Zatem dziennikarz czerpał wiedzę u źródeł.

Statystyki są zatrważające: większość przestępstw jest popełnianych w wielkich aglomeracjach (niemniej szokują informacje o patologiach występujących w małych społecznościach). W 2020 roku ofiarą czynów zabronionych został co 37 Polak, dokonano 74 tys. włamań. Ponadto, odnotowano 656 zabójstw. Niemal codziennie serwisy informacyjne dostarczają nam materiału na niejedną powieść kryminalną: skandale pedofilskie, ktoś kogoś pobił, oszuści znów wykorzystali bezbronną staruszkę, etc. Kiedyś pewien polityk z trybun sejmowych grzmiał, że mafia w Polsce to mit, rzeczywistość pokazała coś zupełnie innego.

Nie deprecjonując występujących zagrożeń, należy przyznać, że w mieście występuje mniejsza kontrola społeczna i anonimowość. Z czego skwapliwie korzystają kryminaliści, żerują na strachu, że mimowolni świadkowie zdarzenia zwyczajnie się boją. Zgłoszenie przestępstwa wciąż jeszcze jest negatywnie postrzegane; policja po czasach słusznie minionych wciąż nie odbudowała swojego wizerunku. Psychologowie podają, że przestępcy są sprytni: wykorzystują szereg okoliczności. Świetnie znają tzw. mowę ciała, ale też analizują media społecznościowe. Publikowanie zbyt wielu informacji na swój temat na portalach rodzi wiele niebezpieczeństw (kradzież tożsamości, włamania, itd.). I nie zawsze tym, który krzywdzi, jest obcy. Bowiem bywa i tak, że zagrożenie przychodzi od tych, po których najmniej się tego spodziewamy. Za zbytnią otwartość i ufność przychodzi nam zapłacić wysoką cenę, o czym pisze popularny publicysta.

Jacek Pałkiewicz sporo miejsca poświęca przestępstwom internetowym: cyberprzemoc, hejt, hakerzy. Kiedyś w tramwaju widziałam interesującą naklejkę: Uważaj, złodzieje i politycy lubią tłok oraz twoje pieniądze. Wszystkie informacje zaprezentowane w tym tomie są praktyczne, pożyteczne. Znakomita szata graficzna zachęca do sięgnięcia po tę właśnie pozycję.

Warto pamiętać, że... Kilka lat temu wdrożono ogólnopolski system: krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa. Dzięki temu każdy z nas anonimowo może przekazać informację o różnych, budzących niepokój zjawiskach.

Zło czai się wszędzie

Fatalna książka, napisana w stylu porad w tygodnikach dla gospodyń domowych i opatrzona ogromną ilością zdjęć "z internetu", które nic nie wnoszą.

jakby człowiek wiedział że upadnie to by nie wstawał... po tej książce można popaść w paranoję kompletną. Niemniej polecam inne książki znamienitego autora i nietuzinkowej postaci.

Nuda. Czyta się jak regulamin konta bankowego. Są to listy konkretów. Jednak spodziewałem się ujęcia w trochę bardziej obrazowy sposób, ciekawszy. A nie zbiór zasad i zaleceń.

Pożyteczna, praktyczna i przystępnie napisana. Uczy i pokazuje jak reagować w niemalże wszystkich możliwych sytuacjach. Polecam.

Opierając się na własnym, bogatym ( związanym z podróżniczym i reporterskim trybem życia) doświadczeniu Jacek Pałkiewicz prezentuje nam wiele użytecznych, potrzebnych wskazówek i rad jak w gwarnym, ludnym i wielkomiejskim gąszczu uniknąć niebezpieczeństw, zabezpieczyć się przed nimi a jeśli już naprawdę się zdarzą (czasami nie mamy na to zupełnie wpływu) wyjść z nich obronną ręką. Tym cenniejszymi iż opartymi na doświadczeniu znających określone realia policyjnych wyjadaczy i samych przestępców, którzy zgodzili się uchylić rąbka swoich tajemnic. Autor w niezwykle interesujący sposób przybliża nam szereg zagrożeń i towarzyszących temu zjawisk i zdarzeń które mogą nas dotknąć ( min: napaść, kradzież, oszustwo, przestępstwa komputerowe, gwałt , stalking, klęski żywiołowe i kataklizmy) o których oczywiście wiemy, choć świadomość tego iż mogą się przydarzyć WŁAŚNIE NAM jest raczej znikoma. Wystarczy spojrzeć na dowolne statystyki dokumentujące ilość i częstotliwość tych zjawisk by uświadomić sobie jak złudne i kruche jest poczucie naszego bezpieczeństwa. Szeroki wachlarz różnorodnych zagrożeń współczesności których ofiarami możemy paść powoduje iż owa garść cennych i konkretnych informacji (a co ważniejsze sprawdzonych w praktyce) okazać się może w którymś momencie naszego życia bardzo przydatne. Samo uświadomienie sobie tego co nam grozi to już połowa sukcesu. Publikację Jacka Pałkiewicza bardzo dobrze się czyta i co trzeba naprawdę podkreślić jest ona (duży ukłon w stronę wydawnictwa) znakomicie wydana i zilustrowana. Bardzo dobra i wysoka jakość papieru i druku, dopasowany rozmiar czcionki, mnóstwo świetnie wykonanych i znakomicie dopełniających treść zdjęć.
Ciekawa i niewątpliwie warta poznania lektura.

• Poradniki
  • Podróżnicze
  • Cały ten skarb jest MÓJ
  • Fakty
  • Do recenzji

Dodaj cytat z książki Dżungla miasta