I Was a Teenage Grave Robber aka "In a Half-World of Terror"

Okładka książki I Was a Teenage Grave Robber aka
Okładka książki I Was a Teenage Grave Robber aka
Stephen King Wydawnictwo: Comics Review horror
horror
Comics Review
1965-01-01
1965-01-01

Byłem nastoletnim rabusiem grobów.
Mistrzostwo w wykonaniu "starego" Stephena Kinga.
Polecam

Byłem nastoletnim rabusiem grobów.
Mistrzostwo w wykonaniu "starego" Stephena Kinga.
Polecam

W PÓŁŚWIECIE TERRORU (BYŁEM NASTOLETNIĄ HIENĄ CMENTARNĄ)

Daniel Gerad nigdy nie miał łatwego życia. W wieku 13-lat stracił rodziców i choć miał za co żyć, pieniądze szybko zniknęły, a zostało marzenie o studiach. Osiągnąwszy pełnoletności sprzedał rodzinny dom, ale w wyniku oszustwa stracił wszystkie pieniądze i teraz wmieszał się w nielegalny interes. Pracując dla niejakiego Steffena Weinbauma, razem z jego człowiekiem, Rankinem, zajmuje się wykopywaniem świeżych zwłok, na których Weinbaum prowadzi jakieś dziwaczne eksperymenty…

Jedno z najwcześniejszych i najbardziej znanych dzieł Kinga. Opowiadanie opublikowane w 1965roku w prasie, obecnie ciszy się statusem tekstu kultowego. Takiego, który powinien poznać każdy fan twórczości Króla Horroru. Niestety, choć zaczyna się znakomicie, cała reszta to typowy King, który rozwiązaniami fabularnymi i wytłumaczeniami zabija cały klimat, tajemnicę i mrok. Do tego jest to King młody, lekki stylistycznie, to prawda, pozbawiony typowych dlań dłużyzn i wodolejstwa, ale jednak niedoświadczony, niewyrobiony i często naiwny.

Szczególnie naiwna jest jednak fabuła, której nieprawdopodobne zbiegi okoliczności (mam na myśli cały wątek z Viki) niszczą logikę i konstrukcję opowiadania. Brak jest w nim też oryginalności (nie oszukujmy się, że to bardzo wyraźna inspiracja Frankensteinem) czy czegoś, co przyniosłoby powiew świeżości. Co chwila King serwuje nam jakiś ograny nawet w latach 60 motyw, zlepiając fabułę z takich horrorowych klisz…

… a mimo to całość i tak czyta się przyjemnie, choć nie na tyle, by wybić jego dzieło ponad przeciętność.

Oczywiście fani Króla poznać powinni je bardziej niż koniecznie. Podobnie, jak fani horroru, ale cała reszta może sobie darować, by niesłusznie nie zrazić się do całej reszty twórczości niepozornego okularnika z Maine, w której zdarzają się dzieła absolutnie genialne.

W PÓŁŚWIECIE TERRORU (BYŁEM NASTOLETNIĄ HIENĄ CMENTARNĄ)

• S. K. - nie mam, nie zamierzam teraz kupować
  • Po angielsku
  • Czekam na tłumaczenie

Stephen King I Was a Teenage Grave Robber aka "In a Half-World of Terror" Zobacz więcej