Oliwkowy labirynt

Eduardo Mendoza Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Damski fryzjer (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
El laberinto de las aceitunas
kryminał, sensacja, thriller
2013-05-06
Marzena Chrobak
Marzena Chrobak damski fryzjer

Dalsze przygody fryzjera damskiego nie utrzymują poziomu pierwszego tomu. Cała historia nie tworzy logicznej całości i w sumie rozczarowuje. Naprawdę szkoda, ale mam nadzieję, że następna część będzie lepsza niż dwie poprzednie.

To kolejny pastisz kryminału, w którym głównym bohaterem jest pensjonariusz domu wariatów - damski fryzjer. Zostaje porwany, dostarczony do ministra, który wręcza mu walizkę pełną pieniędzy oraz poleca dostarczyć ją w konkretne miejsce. Niestety plan się nie udaje, a bohater przeżywa prawdziwe koszmary, aby odzyskać pieniądze. ABSURD goni ABSURD.
Ma to być książka, która ma...

Ciąg dalszy literackiego chuligaństwa.
Nie powala, ale dobrze przeczytać dla poszerzenia literackich horyzontów.

Dowcipna powieść kryminalna z Barceloną w tle. Kwiecisty język narratora dodaje książce swoistego uroku, przywołując na myśl postać Fermina z tetralogii Zafona.
Jeśli chodzi o polskie analogie, to podobny humor postaci, języka i akcji można znaleźć w kryminałach Joanny Chmielewskiej.

Ta książka była moim pierwszym spotkaniem z owym autorem.

Bohaterem jest mężczyzna, pensjonariusz domu wariatów, który zostaje porwany. Staje on przed obliczem ministra, który wręcza mu walizkę pełną pieniędzy, którą ma dostarczyć na wyznaczone miejsce. Ma mieć ona charakter okupu.

Niebawem okazuje się, że pieniądze trafiły do niewłaściwej osoby. Co zrobi mężczyzna...

To bylo moje drugie spotkanie z bezimiennym Fryzjerem, ktory poki co zajmuje sie bardziej wiklaniem w afery kryminalne, niz strzyzeniem.

Walizeczka pelna pieniedzy to bardzo wyswiechtany motyw, zeby nie powiedziec - klisza. Ale nie z seniorem Mendoza te numery; on z odgrzewanego kotleta potrafi zrobic takie cudo, ze czlowiek zapomina, jak sie nazywa.

To nie jest podroz w...

Autor swoją twórczość określa mianem literackiego pijaństwa bądź powieściowego chuligaństwa. Tutaj zgadzam się całkowicie. Bohaterem jest …. w sumie trudno określić, bo nawet nie poznajemy jego imienia, za to poznajemy całą jego rodzinę, pełną różnic. On sam jest lumpem, wypuszczonym dopiero co z zakładu dla obłąkanych. I ten bohater rozpoczyna śledztwo. Fabuła kryminalna...

Od pierwszego zdania po prostu można utonąć w zalewie słów. I tak się płynie - mniej więcej do końca - jest przyjemnie, ciekawie, zabawnie, tajemniczo, zaskakująco.... A tu z nienacka przydaża się mi, czytelnikowi, huligaństwo w postaci dość bezsensownego zakończenia. Dość zrażające.
No cóż... Ale ponieważ prawie przez całą powieść autor zabawiał mnie setnie, więc daję mu...

Uśmiałam się przy niektórych fragmentach. Gdyby to była pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam, dużo bardziej bym go lubiła :)

Trzecia część cyklu przygód bohatera znanego z powieści pt.: „Przygody fryzjera damskiego” i „Sekretu hiszpańskiej pensjonarki”. Recenzja okładkowa głosi, iż jest to część najbardziej brawurowa, co moim zdaniem jest lekką przesadą. Uważam, że książka nie odbiega stylem ani jakością od swoich poprzedniczek, jednocześnie nie wyróżniając się specjalnie. Narrator nadal jest...

Dyskusje

1 016