Karłowicz w Tatrach

Okładka książki Karłowicz w Tatrach Mieczysław Karłowicz
Okładka książki Karłowicz w Tatrach
Mieczysław Karłowicz Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
1968-01-01
1968-01-01
Tatry góry Mieczysław Karłowicz wspinaczka taternictwo

Okładka książki Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza Mieczysław Karłowicz, Justyna Nowicka, Witold Siemaszkiewicz
Widok piękny b... Mieczysław Karłowic...
Okładka książki Siedem opowieści tatrzańskich Alfons Filar, Józef Kapeniak, Mieczysław Karłowicz, Jalu Kurek, Mariusz Zaruski, Stanisław Zieliński, Wawrzyniec Żuławski
Siedem opowieś... Alfons Filar, Józef...

Mieczysław Karłowicz, wybitny polski kompozytor przełomu XIX i XX wieku, tragicznie zmarły w Tatrach. Szkoda że nie jest w Polsce powszechnie znany, choć grany bardzo chętnie w salach koncertowych całego świata.
Pasją Karłowicza była nie tylko muzyka, ale i Tatry oraz fotografia. Zważywszy, że sprzęt fotograficzny w tamtych czasach nie należał do lekkich, to zdjęcia wykonane przez kompozytora są rewelacyjne. Cierpliwie nosił go górach i ddolinach o rónych porach dnia i próbował uchwycić i zatrzymać tamte chwile.
Na album należy patrzeć w kontekście tamtych czasów, tamtej także wiedzy o fotografii oraz sztuce fotografowania.
To Tatry, które nie wiedzą co to najazd turystów, Tatry dziewicze. Polecam. Uczta dla oczu.

Mieczysław Karłowicz ukochał Tatry,podziwiał je,szanował i opisywał miejsca odwiedzane podczas swoich tatrzańskich wypraw.Były to nie tylko wycieczki turystyczne ale również taternickie.Uciekał przed tłumem i hałasem pseudoturystów,którzy już wtedy nie potrafili uszanować majestatu gór.Karłowicz tatrzański świat opisuje językiem z początku XX wieku,nie jest to łatwy język,ale kompozytor robi to z pasją i miłością,które emanują z każdej kartki tej książki.

• Góry
  • Góry