Böser Wolf

Okładka książki Böser Wolf Nele Neuhaus
Okładka książki Böser Wolf
Nele Neuhaus Wydawnictwo: Ullstein Buchverlage GmbH Cykl: Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff (tom 6)
Ullstein Buchverlage GmbH
2012-10-12
2012-10-12
niemiecki
literatura niemiecka

Świetna książka, mimo że bardzo skomplikowana i porusza tematy tak skrajnie trudne, że aż się na nie percepcja zamyka.
Generalnie za dużo się tu działo "w jednostce czasu" i trudno mi uwierzyć, że śledczy dali radę fizycznie i psychicznie udźwignąć.
Zwłaszcza Pia, która nie dość, że wyczerpana śledztwem, to jeszcze w pewnym momencie musiała odnaleźć się w sytuacji ataku na jej dom i rodzinę.
Tym niemniej, styl Autorki gwarantuje, że bez względu na to, jak koszmarny jest temat kolejnej powieści i czy wszystkie fakty i rozwiązania w niej są wiarygodne, będzie się tę książkę czytało dobrze.
Wielki plus za kilka postaci drugoplanowych, jak np. Hanna, Meike czy Bernd - o nieoczywistej charakterystyce, mieszance cech pozytywnych i negatywnych - bardzo ludzkich. Moment, gdy Meike rozbroiła i związała zbira jest mało wiarygodny, ale czytało się świetnie - zwłaszcza, że do tej pory nie budziła zbytniej sympatii czytelnika.

Ciekawy był zabieg z grupą nastolatków, którzy znaleźli ciało, od czego zaczęła się cała akcja, a którzy potem okazali się kompletnie nieistotni dla fabuły (zanosiło się na co innego).

Sama już nie wiem co mam pisać. Czym bliżej końca serii tym tomy są coraz lepsze.
Temat na jakim jest zbudowana cała akcja tym razem dla mnie był bardzo trudny ponieważ chodziło o pedofilię dzięcięcą. Mi osobiście trudno się czyta o tym temacie ponieważ za bardzo podchodzę emocjonalnie i potem śni mi się po nocach, przeżywam, analizuję..
Momenty kiedy autorka opisywała zachowanie córki Emmy - Louisy były dla mnie katorgą. Miałam wrażenie, że siedzę obok tego bezbronnego dziecka i czuję się bezbronna...
Nie będę się tym razem rozpisywać na temat fabuły ponieważ jest bardzo zawiła a żeby móc ją dobrze nakreślić to musiałabym mam wrażenie za dużo zdradzić szczegółów.
Ogólnie powieść kolejny raz mnie zaskoczyła pozytywnie i sprawiła, że mimo trudnego tematu nie mogłam się od niej oderwać. Wątki, które się przeplatały ze sobą sprawiały, że chciało się czytać coraz szybciej i szybciej żeby poznać o co tak naprawdę w całej historii chodzi i kto tak naprawdę jest tą bestią, która krzywdzi bezbronne dzieci.
Dla mnie i tak dalej jest nie do ogarnięcia temat pedofilii. Jak można małe, bezbronne dzieci tak krzywdzić i to jeszcze często są bliscy- dziadkowie, wujkowie, tatusiowe. Ludzie, którym dziecko ufa.., którzy są jej najbliżsi, którzy wydawać by się mogło, że będą je chronić tak samo jak matka...Nic bardziej mylnego czasami...
Książkę czyta się dobrze ale na pewno nie lekko i przyjemnie bo temat jest trudny i kosztuje wiele emocji.
Teraz muszę chwilę złapać oddechu i odpocząć od tak trudnych tematów i sięgnę po coś lżejszego- tym bardziej, że zbliża się piękny czas jakim są Święta:)

Momenty kiedy autorka opisywała...

W CIEMNEJ, ZIMNEJ NORZE

Nele Neuhaus od lat należy do grona moich ulubionych autorek. Zawsze czekam na jej nowe książki i chętnie powracam do poprzednich. „Zły wilk” to szósty tom cyklu z komisarz Pią i Oliverem von Bodensteinem. Nigdy żadnej książkowej serii nie czytam chronologicznie. W seriach kryminalnych zupełnie nie interesują mnie wątki obyczajowe i rodzinne bohaterów. Lubię serie, które nie są ze sobą ściśle powiązane i każdy tom można czytać jako oddzielną całość. Taka jest właśnie seria autorstwa Neuhaus.

Z Menu zostają wyłowione zwłoki nastolatki. Ciało jest potwornie okaleczone i nosi znamiona wykorzystywania seksualnego. Mimo upublicznienia wizerunku ofiary, do policji nie zgłasza się nikt, kto rozpoznałby tożsamość dziewczyny. Niebawem ma miejsce brutalny napad na kontrowersyjną prezenterkę telewizyjną Hannę Herzmann. Czy coś łączy oba te zdarzenia? Pia Kirchhoff i Oliver von Bodenstein staną do walki z bezwzględnymi siłami zła, które nie cofną się przed niczym, by ochronić swoje mroczne tajemnice. Czy policjantom uda się rozwiązać tajemnicę śmierci „Rusałki”? Co kryje się za fasadą murów pewnego szacownego instytutu?

Nele Neuhas potrafi bardzo umiejętnie kierować swoją opowieścią. Jej książki są zawsze dopracowne i pełne tajemnic. Praca śledczych, realia niemieckiego prawa i osobowości, które tworzy niezmiennie trafiają w mój gust. U Neuhaus wszystko jest takie zwyczajne – ludzie, miejsca, sekwencje zdarzeń. To historie, które mogłyby wydarzyć się naprawdę. To sprawia, że jej powieści są tak dogłębnie przejmujące. Tym razem duet Pia – Oliver zmierzy się ze złem, które rodzi się w najmroczniejszych ludzkich umysłach. Autorka porusza trudny, kontrowersyjny i wciąż traktowany jako swego rodzaju tabu, problem wykorzystywania seksualnego dzieci. Robi to z ogromnym wyczuciem i empatią kierowaną w stronę ofiar. To bardzo delikatne zagadnienie, o którym trudno jest rozmawiać bez emocji. Nele Neuhaus umiejętnie kreuje atmosferę. Oni kontra ich ofiary. Machina zła działająca prężnie od lat. Swoisty mechanizm zbydlęcenia, który zdaje się być niezniszczalny. Stopniowo budowana atmosfera, niespieszne tempo, setki rodzących się pytań - „Zły wilk” to pełna emocji lektura. Pisarka potrafi tak zagmatwać intrygę, że czytelnik czuję się wręcz osaczony. Rozgorączkowany przerzuca kolejne kartki, a ilość pytań rośnie. I wtedy zbliża się finał, a Neuhaus zawsze potrafi pokierować fabułą tak, że na koniec wszystko idealnie do siebie pasuje i kolejne puzzle wskakują na swoje miejsca.

Osobiście uważam, że „Zły wilk” to jedna z najlepszych książek Nele Neuhaus. Od początku jest intrygująca, a tempo akcji jest świetnie wyważone. Nie za wolne i nie za szybkie. W sam raz. Imponująca cegła, którą czytałam z niesłabnącym zaangażowaniem. Nele to potrafi. Łapie czytelnika na haczyk i nie puszcza. Warto poświęcić kilka zdań Pii Kirchhoff. To chyba moja ulubiona postać kobieca literatury kryminalnej. Przypomina mi Wistinga z serii autorstwa Horsta. Jest poukładana, rozsądna, inteligentna. Nie jest żadną kobietą macho ani superbohaterką, Jej siła leży w zwyczajności. Jest kobieca i w trudnym, wciąż zdominwanym przez mężczyzn, zawodzie tej kobiecości nie traci. Do swoich wyników dochodzi rozumem i ciężką pracą. Nie pokonuje niepokonanych barier. Jest autentyczna. To kobieta taka jak ty czy ja. Wyśmienita kreacja literacka. Niezmiennie zastanawiam się ile autorki jest w Pii.

Bardzo dobry kryminał z interesującą fabułą. Wielowątkowy i dotykający ważnych problemów. Fantastycznie napisany. Przekonywujący. Dla wielbicieli autorki to pozycja obowiązkowa. Dla osób, które jeszcze Nele Neuhaus nie znają może to być pierwsze, bardzo udane, spotkanie z nią. Diabeł gorąco poleca

W CIEMNEJ, ZIMNEJ NORZE

Kolejne spotkanie z policyjnym duetem Pia i Oliver. Sprawa zaczyna się od znalezienia zwłok martwej nastolatki. Im głębiej wchodzimy w tę historię, tym ciekawsza się staje. Książka bardzo mi się podobała. Trzyma poziom.

Dawno już nie oceniłam książki tak wysoko. Ale ta książka dosłownie mnie przykuła do kanapy i zarwałam całą noc aby ją skończyć. Emocje buzowały jak w gejzerze, nóż w kieszeni sam się otwierał. Dlaczego? Fabuła oparta jest o odwieczny problem pedofili w najgorszym wydaniu. Rodzice i dziadkowie mają dzieci kochać, troszczyć się o nie i zapewniać im bezpieczeństwo a nie je krzywdzić. A zrobienie sobie z tego międzynarodowego "konsorcjum" to już po prostu bestialstwo. Organom ścigania udało się wreszcie powiązać wszelkie nici poszlak i dopaść bydlaków. Niestety nie wszystkich. Zakończenie mnie całkowicie nie zaskoczyło, miałam przebłyski takiej końcówki. Zakończenie także mnie zabolało, nie skończyło się po mojej myśli. Zło nie zostało w całości wykorzenione. Oliver von Bodensteinem i Pia Kirchhoff doskonale wykonali swoją pracę, to system jest niedoskonały. Warto czytać. Polecam.

Po trochę rozczarowującej (szczególnie w kontekście zachowania Bodensteina) poprzedniej części w "Złym wilku" autorka zdecydowanie wróciła do swojego wcześniejszego, wysokiego poziomu. Tym razem śledztwo prowadzone przez Pię i Olivera dotyczy wykorzystywania dzieci, co już samo przez się sprawia, że książkę czyta się momentami bardzo ciężko. Opisane przez autorkę wydarzenia, mimo że fikcyjne, uświadamiają nam, że takie lub podobne odrażające praktyki prawdopodobnie niestety mają też miejsce w prawdziwym życiu, natomiast oprawcami mogą być również z pozoru bardzo sympatyczni, szeroko poważani i kulturalni ludzie. Naprawdę warto przeczytać ten kryminał.

Nie można uwierzyć, że takie rzeczy się dzieją i nie można oderwać się od lektury.

Po słabszej poprzedniej książce z serii, ta wróciła do tego co zawsze.

Po słabszej poprzedniej książce z serii, ta wróciła do tego co zawsze.

Bardzo ciężki temat i koniec książki domyślny ale bardzo dobrze napisana

Bardzo ciężki temat i koniec książki domyślny ale bardzo dobrze napisana