Bajki

1983-01-01
1983-01-01
59 min.
bajki

Okładka książki Wiersze dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
Wiersze dla dz... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Ignacy Krasicki, Józef Wilkoń
Bajki o zwierz... Ignacy Krasicki, Jó...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Hans Christian Andersen, Ezop, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Ignacy Krasicki
Bajki o zwierz... Hans Christian Ande...

Bajki Krasickiego to arcydzieło. Mądre, ujmujące, z bardzo dobrym przekazem i króciutkie. Szkoda że nie takie bajki czytali mi rodzice.

Krasicki naprawdę zasłużył na tytuł księcia polskiej poezji, bo pisać umiał, zwłaszcza w satyrach, które są uszczypliwe i dobitne, ale jednocześnie napisane subtelnie i ze smakiem, jedne z lepszych utworów przeczytanych na studia.

really nice, funny and charming book

really nice, funny and charming book

Po prostu świetnie!

Po prostu świetnie!

Mi się bardzo spodobała, humorystyczne ale i prawdziwe wierszyki :-)

Mi się bardzo spodobała, humorystyczne ale i prawdziwe wierszyki :-)

Ignacy Krasicki w podobny do Jana Kochanowskiego sposób wyraża swoje racjonalistyczne poglądy, refleksyjnie spoglądając na życie. Bajki imponują genialnym doborem słów, wyczuciem dramatyzmu i mistrzowskimi puentami. Krasicki w szyderczy sposób wyśmiewa ludzką głupotę, pychę, zarozumiałość, lekkomyślność czy naiwność.

Z przyjemnością i uśmiechem na ustach ponownie po latach przeczytałam. Została.
Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;),zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…porządki zajęły mi kilka tygodni.

Z przyjemnością i uśmiechem na ustach ponownie po latach przeczytałam. Została.

Zbiór krótkich a czasem bardzo króciutkich bajek autorstwa Ignacego Krasickiego, których bohaterami są przede wszystkim zwierzęta, ale czasem również ludzie.
Trzeba zaznaczyć, że poeta nie pisał ich z myślą o dzieciach - wszystkie były kierowane do dorosłego odbiorcy. Autor pod pryzmatem zwierząt przedstawiał ludzi: ich cechy, zachowania, czyny, zalety oraz wady (takie jak: kłamstwo, obłuda, skąpstwo, dewocja, czy czcze pochlebstwo).
Przekazywał uniwersalne prawdy rządzące światem - niezmienne, takie, które można odnieść do każdej epoki.

Wydawnictwo G&P oferuje zbiór przepięknie zilustrowany przez mistrza ilustracji Jana Marcina Szancera, który według mnie był wybitnym Artystą przez duże "A". Jego prace odznaczają się wielkim kunsztem. Nie są przekoloryzowane czy też przesycone, nie przypominają karykatur, nie przerażają i nie odstraszają. Widać w nich delikatność, wyjątkową dbałość o szczegóły a także delikatny charakter i lekkość. Ponadto są realne i takie prawdziwe - one same opowiadają treść. Prawdziwe arcydzieła.

Jedna z moich ulubionych bajek. Przeczytana 2 krotnie. Bajki są ponadczasowe, a ilustracje J. M. Szancera umiliły mi tę lekturę.

CZYTANE 2 RAZY - PIERWSZY RAZ W 1994 R.

CZYTANE 2 RAZY - PIERWSZY RAZ W 1994 R.

• Lektury
  • Dzieciństwo