Gwiazdozbiór Psa

- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Tytuł oryginału:
- The Dog Stars
- Wydawnictwo:
- Insignis
- Data wydania:
- 2013-04-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-04-17
- Data 1. wydania:
- 2012-08-01
- Liczba stron:
- 368
- Czas czytania
- 6 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363944100
- Tłumacz:
- Olga Siara
- Tagi:
- postapokalipsa postapo literatura amerykańska proza współczesna
- Inne
Hig przeżył epidemię grypy, która wytrzebiła niemal całą ludzką populację. Nie żyją jego żona i przyjaciele, a on sam mieszka w hangarze na małym opuszczonym lotnisku wraz ze swoim psem i jedynym sąsiadem – mizantropem nie rozstającym się z bronią.
W swojej Cessnie 182 z 1956 roku Hig zabezpiecza strefę ochronną lotniska, a od czasu do czasu wymyka się w góry, by łowić ryby i udawać przed samym sobą, że wszystko jest jak dawniej. Ale kiedy w pokładowym radiu natrafia na transmisję z innego lotniska, budzi się tkwiąca w nim głęboko nadzieja, że gdzieś istnieje inne, lepsze życie, podobne do tego, które utracił. Ryzykując wszystko, Hig wyrusza na wyprawę tam, skąd nie będzie już mógł powrócić, nie tankując: kieruje się do źródła zaszumionego sygnału radiowego. To, co go czeka i z czym musi się zmierzyć, jest i lepsze, i gorsze od czegokolwiek, czego mógł się spodziewać.
"Gwiazdozbiór Psa" to porywająca i wzruszająca, w tym samym stopniu błyskotliwie zabawna, co przejmująco smutna opowieść o człowieku, który wiedzie życie w ziejącym pustką i przepełnionym poczuciem straty świecie; opowieść o tym, czym gotów jest zaryzykować, by wbrew wszystkiemu odzyskać kontakt z innymi, miłość i pełnię człowieczeństwa.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Sentymentalna postapokalipsa
„Gwiazdozbiór psa” autorstwa Petera Hellera to obsypany mnóstwem literackich nagród amerykański bestseller, reprezentujący popularny i (jak dowodzi Heller) wciąż niewyczerpany gatunek literatury - postapokalipsę. To, co najczęściej kojarzy się z poatomowymi pustyniami, krwiożerczymi mutantami i tajemnicami podziemnych schronów, autor „Gwiazdozbioru” podaje w zupełnie innej odsłonie - może nie do końca oryginalnej, bo nie jest tu prekursorem, ale z pewnością dla wielu czytelników będzie tym, który odmieni ich sposób patrzenia na literaturę ukazującą świat „po”.
Głównym bohaterem i narratorem opowieści, będącej de facto niejako dosłownym zapisem jego myśli, jest Hig - pilot, wędkarz, myśliwy, tropiciel - żyjący niemal samotnie na opuszczonym lotnisku. Niemal, gdyż dzieli samotność z człowiekiem, którego z pewnym trudem nazywa przyjacielem oraz psem, co do którego to określenie może zostać użyte bez żadnych wątpliwości. Ma też stary samolot, niewielką Cessnę, którym patroluje pas graniczny wokół lotniska. Otaczający go świat dziesięć lat wcześniej ogarnął chaos, większą część ludzkości wykończył zabójczy wirus, zmuszając pozostałych do ciągłej walki o przetrwanie. Lotnisko jest dla Higa domem, którego musi bronić przed bandytami oraz chorującymi ludźmi. Szczęśliwie ma towarzysza, który wyręcza go w dużej części brudnej roboty i sprowadza na ziemię, nie pozwala mu podążać za sentymentami, gasi wyrzuty sumienia i wygania z jego duszy wszelkie skrupuły. Świat po zarazie już nigdy nie będzie taki sam i mierzenie go dawną miarą nie wróży długiego życia. W końcu jednak coś zmusza Higa do porzucenia bezpiecznego domu - poszukiwanie spełnienia, odkrycie czegoś nowego. Nadzieja na lepsze jutro i wygranie z przepełniającą go samotnością.
„Gwiazdozbiór psa” to lektura raczej niewesoła i niełatwa. To opowieść o samotności, poszukiwaniu szczęścia, miłości w czystej, pierwotnej postaci, o skręcających serce tęsknocie i żalu. Z niemal każdego zdania tej opowieści biją specyficzne emocje, które przepełniają Higa, a w końcu popychają go do desperackiego kroku. Sprawiają, że stawia na jedną kartę całe swoje życie, mając nadzieję na znalezienie czegoś, co samemu trudno mu sprecyzować. Życie bohatera wydaje się przykre, ciężkie, niekiedy wręcz żałosne, bohater potrafi budzić u czytelnika skrajnie różne emocje, a jego opowieść bywa miejscami nużąca i chaotyczna. Mimo to powieść Hellera pochłania się szybko, łapczywie, a w ogólnym zarysie historia Higa motywuje, działa budująco i pozwala trochę inaczej spojrzeć na zwykłą, szarą codzienność. Jest to bowiem także opowieść o nadziei, woli walki i dążeniu do szczęścia. To książka o nas samych, którzy nie raz zatracamy się w błahej codzienności, zapominając o własnym szczęściu.
Jak wspomniałem, „Gwiazdozbiór psa” czyta się szybko i łatwo. Nietypowy podział na krótkie, odrębne akapity, wplecione w treść dialogi i brutalnie zgwałcone zasady interpunkcji i poprawnej pisowni początkowo mogą dziwić i irytować, ale gdy już się do nich przyzwyczaimy, wówczas lektura „Gwiazdozbioru” staje się niezwykle przyjemna. Przekład Olgi Siary wydaje się naturalny i przystępny, praca redakcji stoi na wysokim poziomie. Minimalistyczna, elegancka oprawa graficzna, zgodna z projektem oryginalnego wydania, prezentuje się bardzo przyjemnie.
Polecam „Gwiazdozbiór psa” wszystkim poszukującym lektury skłaniającej do refleksji. Sądzę, że niejedno z Was nie raz zaduma się przy tej historii człowieka, który poświęcił wszystko, by zdobyć cokolwiek. Miłej lektury!
Paweł Kukliński
Oceny
Książka na półkach
- 1 751
- 1 400
- 471
- 79
- 49
- 29
- 25
- 18
- 18
- 16
OPINIE i DYSKUSJE
Dobrze spędzony czas
Dobrze spędzony czas
Pokaż mimo toBy cieszyć się opowiedzianą przez Petera historią, wystarczy tylko zaakceptować ten rwany, nieregularny styl. A potem już można wsiąknąć w historię.
By cieszyć się opowiedzianą przez Petera historią, wystarczy tylko zaakceptować ten rwany, nieregularny styl. A potem już można wsiąknąć w historię.
Pokaż mimo toW mojej lokalnej bibliotece od jakiegoś czasu jest kiermasz książki. I to tam trafiłem na "Gwiazdozbiór psa". Zachęcony okładką, tytułem i listą patronów kupiłem tę książkę, właściwie nowiutką, za 4 zł :)
Jeśli chodzi o opinię nie będę się rozpisywał. Fabuła jest mało ciekawa. Nie jest to opowieść akcji w stylu post-apo. Jest to raczej poetycka introspekcja pełna przemyśleń, wewnętrznych rozterek i... niestety nieudanej poezji.
W dodatku styl pisania. Zaburzona interpunkcja (świadomie!),tak jakby trudność mechanicznego czytania miała być dowodem na to, że książka jest wymagająca. Bo nie jest. I za to odejmuję dwie gwiazdki. Już raz się z tym spotkałem - przy czytaniu "Miliona małych kawałków" - i nie cierpię tego typu "zabiegów" literackich.
Mimo to "Gwiazdozbiór psa" dość mocno angażuje, ale trzeba mieć nastrój. Na spokojnie, powolutku, dać się unieść słowom i czytać jak poezję.
W mojej lokalnej bibliotece od jakiegoś czasu jest kiermasz książki. I to tam trafiłem na "Gwiazdozbiór psa". Zachęcony okładką, tytułem i listą patronów kupiłem tę książkę, właściwie nowiutką, za 4 zł :)
więcej Pokaż mimo toJeśli chodzi o opinię nie będę się rozpisywał. Fabuła jest mało ciekawa. Nie jest to opowieść akcji w stylu post-apo. Jest to raczej poetycka introspekcja pełna...
Piękna - przez opisy i ukazanie przemyśleń głównego bohatera.
Piękna - mimo, charakterystycznego sposobu prowadzenia narracji, może nie tak charakterystycznego jak "Mechaniczna pomarańcza", ale nietuzinkowo na pewno.
Piękna - przez klimat i tempo nierównomierne.
Musi coś być na rzeczy skoro byłem gotowy wrócić do lektury w każdej chwili, wprost nie mogłem się doczekać jak włączę czytnik znowu. To rzadko zdarza się. Jedyny minus to jej długość. Za krótka.
Takie same, piorunujące wrażenie zrobiła na mnie "Droga".
"Gwiazdozbiór psa" - taki niepozorny, taki autor mi nieznany. Takie zaskoczenie. Taka uczta czytelnicza. 10/10.
Piękna - przez opisy i ukazanie przemyśleń głównego bohatera.
więcej Pokaż mimo toPiękna - mimo, charakterystycznego sposobu prowadzenia narracji, może nie tak charakterystycznego jak "Mechaniczna pomarańcza", ale nietuzinkowo na pewno.
Piękna - przez klimat i tempo nierównomierne.
Musi coś być na rzeczy skoro byłem gotowy wrócić do lektury w każdej chwili, wprost nie mogłem się doczekać jak...
Brutalna, prosta, szorstka, smutna, pisana dziwnym stylem - cudowna !!!
Przez to wszystko wywarła na mnie o wiele większe wrażenie niż znana wszystkim miłośnikom postapo „Droga”.
Jasper i Hig na długo pozostaną w mojej pamięci 👍
Teraz odnajdę swój gwiazdozbiór psa ….
Brutalna, prosta, szorstka, smutna, pisana dziwnym stylem - cudowna !!!
Pokaż mimo toPrzez to wszystko wywarła na mnie o wiele większe wrażenie niż znana wszystkim miłośnikom postapo „Droga”.
Jasper i Hig na długo pozostaną w mojej pamięci 👍
Teraz odnajdę swój gwiazdozbiór psa ….
Rzecz przyzwoita, najwyżej. Kojarzy się z "Drogą" McCarthy’ego. Niemniej nie ten poziom. Zdecydowanie zaburzył autor równowagę między "dzianiem się" a psychologizowaniem. Przy kolejnej niewiele wnoszącej retrospekcji głównego bohatera, ma się ochotę zakrzyknąć "skończ mędzić ty miękka p***o". McCarthy prostymi środkami osiągnął przytłaczający wręcz ciężar emocjonalny, tu jest najwyżej znudzenie. Zresztą relacje pomiędzy poszczególnymi postaciami są średnio wiarygodne. Lepiej by było jakby autor poszedł w czysty surwiwalizm/prepperyzm, z dodatkową atrakcją jaką jest wątek awionistyczny. Wyszło by dobre czytadło postapo. W sumie wyłącznie dla fanów klimatów postapokaliptycznych.
Rzecz przyzwoita, najwyżej. Kojarzy się z "Drogą" McCarthy’ego. Niemniej nie ten poziom. Zdecydowanie zaburzył autor równowagę między "dzianiem się" a psychologizowaniem. Przy kolejnej niewiele wnoszącej retrospekcji głównego bohatera, ma się ochotę zakrzyknąć "skończ mędzić ty miękka p***o". McCarthy prostymi środkami osiągnął przytłaczający wręcz ciężar emocjonalny, tu...
więcej Pokaż mimo toPiekna historia o nadzieji, szukaniu szczescia oraz walce z przeciwnosciami. Cokolwiek to znaczy...
Piekna historia o nadzieji, szukaniu szczescia oraz walce z przeciwnosciami. Cokolwiek to znaczy...
Pokaż mimo toKsiążka lekka, trochę nudna ale ogólnie przyjemna. Pierwsza połowa zawiera tylko jeden ciekawszy fragment, ile można czytać o codziennym życiu na stepach w świecie postapo. Druga część juz trochę lepsza, mimo wszystko cała książka jest prowadzona jakby nie było żadnej, większej myśli przewodniej.
Książka lekka, trochę nudna ale ogólnie przyjemna. Pierwsza połowa zawiera tylko jeden ciekawszy fragment, ile można czytać o codziennym życiu na stepach w świecie postapo. Druga część juz trochę lepsza, mimo wszystko cała książka jest prowadzona jakby nie było żadnej, większej myśli przewodniej.
Pokaż mimo toZnakomita post apokaliptyczna powieść. Jest tu wszystko czego oczekuję od tego typu opowieści – dobrze nakreślony, brutalny świat, w którym przeżyją tylko najsilniejsi. Ale u niektórych w tym świecie też jest potrzeba czegoś więcej, jakiegoś piękna, delikatności, form sztuki. Żeby wciąż pozostać człowiekiem potrzebują tych rzeczy. Mamy tu też pięknie nakreśloną wzruszającą relację przyjaźni pomiędzy człowiekiem a jego psem. Obywa się to bez tanich chwytów pod publiczkę. Czuć tu prawdziwe emocje.
Autor nie szczędzi nam drastycznych scen, ale też nie topi wszystkiego w beznadziei. Daje nam szczyptę nadziei. A raczej nie nam tylko bohaterom tej książki. Nadzieję na lepsze i jaśniejsze jutro.
Znakomita post apokaliptyczna powieść. Jest tu wszystko czego oczekuję od tego typu opowieści – dobrze nakreślony, brutalny świat, w którym przeżyją tylko najsilniejsi. Ale u niektórych w tym świecie też jest potrzeba czegoś więcej, jakiegoś piękna, delikatności, form sztuki. Żeby wciąż pozostać człowiekiem potrzebują tych rzeczy. Mamy tu też pięknie nakreśloną wzruszającą...
więcej Pokaż mimo toLektura nie była idealna, ale finalnie dostrzegam zdecydowanie więcej pozytywów i doceniam opowiedzianą historię. Przede wszystkim porusza ona moim zdaniem najważniejszy element w postapo - poprzez ukazanie postapokaliptycznej rzeczywistości podkreślenie znaczenia rzeczy ważnych, teraz, w dobie życia ,,cywilizowanego", na które w codziennym pędzie zazwyczaj nie zwraca się uwagi. Współgra z tym kapitalny nastrój tęsknoty/pogrążenia we wspomnieniach, a także bogata sfera psychologiczna głównego bohatera. Budząca czasem irytację, czasem współczucie i serdeczność - jak w prawdziwym życiu.
To wszystko wybija ,,Gwiazdozbiór psa" ponad przeciętność i ponad zarzuty o papugowanie ,,Drogi" McCarthy'ego.
Choć fabuła toczy się raczej niespiesznie (wiele miejsca zajmują refleksje czy obrazy przyrody),to zdarza się kilka momentów dynamicznej akcji, które przykuwają uwagę i jednocześnie przypominają, że w świecie po apokalipsie dominuje brutalność i bezwzględność. I tutaj jednak pojawia się polemika nt. granic ,,gry o przetrwanie", pytania o moralność itp.
No można wytknąć też i kilka niedoskonałości: trochę dziwny sposób narracji z częstymi urywanymi myślami i swobodnym podejściem do interpunkcji (potencjalne wyjaśnienie można znaleźć w fabule) czy zbyt skrótową ostatnią część książki, lecz nie są to według mnie jakieś duże wady.
OCENA: 8/10. Pół żartem, pól serio gdybym łowił ryby lub latał jednopłatowcem, to bez mrugnięcia okiem dałbym dychę. ;-) Ponieważ jednak czasem patrzę w nocne niebo i łączę białe punkciki w umowne konstelacje, a w dodatku lubię postapo, wystawiam 8 i zachowuję historię Higa i jego psa w pamięci. Polecam bardzo bardzo.
Lektura nie była idealna, ale finalnie dostrzegam zdecydowanie więcej pozytywów i doceniam opowiedzianą historię. Przede wszystkim porusza ona moim zdaniem najważniejszy element w postapo - poprzez ukazanie postapokaliptycznej rzeczywistości podkreślenie znaczenia rzeczy ważnych, teraz, w dobie życia ,,cywilizowanego", na które w codziennym pędzie zazwyczaj nie zwraca się...
więcej Pokaż mimo to