Gwiazdozbiór Psa
- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Tytuł oryginału:
- The Dog Stars
- Wydawnictwo:
- Insignis
- Data wydania:
- 2013-04-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-04-17
- Data 1. wydania:
- 2012-08-01
- Liczba stron:
- 368
- Czas czytania
- 6 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363944100
- Tłumacz:
- Olga Siara
- Tagi:
- postapokalipsa postapo literatura amerykańska proza współczesna
- Inne
Hig przeżył epidemię grypy, która wytrzebiła niemal całą ludzką populację. Nie żyją jego żona i przyjaciele, a on sam mieszka w hangarze na małym opuszczonym lotnisku wraz ze swoim psem i jedynym sąsiadem – mizantropem nie rozstającym się z bronią.
W swojej Cessnie 182 z 1956 roku Hig zabezpiecza strefę ochronną lotniska, a od czasu do czasu wymyka się w góry, by łowić ryby i udawać przed samym sobą, że wszystko jest jak dawniej. Ale kiedy w pokładowym radiu natrafia na transmisję z innego lotniska, budzi się tkwiąca w nim głęboko nadzieja, że gdzieś istnieje inne, lepsze życie, podobne do tego, które utracił. Ryzykując wszystko, Hig wyrusza na wyprawę tam, skąd nie będzie już mógł powrócić, nie tankując: kieruje się do źródła zaszumionego sygnału radiowego. To, co go czeka i z czym musi się zmierzyć, jest i lepsze, i gorsze od czegokolwiek, czego mógł się spodziewać.
"Gwiazdozbiór Psa" to porywająca i wzruszająca, w tym samym stopniu błyskotliwie zabawna, co przejmująco smutna opowieść o człowieku, który wiedzie życie w ziejącym pustką i przepełnionym poczuciem straty świecie; opowieść o tym, czym gotów jest zaryzykować, by wbrew wszystkiemu odzyskać kontakt z innymi, miłość i pełnię człowieczeństwa.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Sentymentalna postapokalipsa
„Gwiazdozbiór psa” autorstwa Petera Hellera to obsypany mnóstwem literackich nagród amerykański bestseller, reprezentujący popularny i (jak dowodzi Heller) wciąż niewyczerpany gatunek literatury - postapokalipsę. To, co najczęściej kojarzy się z poatomowymi pustyniami, krwiożerczymi mutantami i tajemnicami podziemnych schronów, autor „Gwiazdozbioru” podaje w zupełnie innej odsłonie - może nie do końca oryginalnej, bo nie jest tu prekursorem, ale z pewnością dla wielu czytelników będzie tym, który odmieni ich sposób patrzenia na literaturę ukazującą świat „po”.
Głównym bohaterem i narratorem opowieści, będącej de facto niejako dosłownym zapisem jego myśli, jest Hig - pilot, wędkarz, myśliwy, tropiciel - żyjący niemal samotnie na opuszczonym lotnisku. Niemal, gdyż dzieli samotność z człowiekiem, którego z pewnym trudem nazywa przyjacielem oraz psem, co do którego to określenie może zostać użyte bez żadnych wątpliwości. Ma też stary samolot, niewielką Cessnę, którym patroluje pas graniczny wokół lotniska. Otaczający go świat dziesięć lat wcześniej ogarnął chaos, większą część ludzkości wykończył zabójczy wirus, zmuszając pozostałych do ciągłej walki o przetrwanie. Lotnisko jest dla Higa domem, którego musi bronić przed bandytami oraz chorującymi ludźmi. Szczęśliwie ma towarzysza, który wyręcza go w dużej części brudnej roboty i sprowadza na ziemię, nie pozwala mu podążać za sentymentami, gasi wyrzuty sumienia i wygania z jego duszy wszelkie skrupuły. Świat po zarazie już nigdy nie będzie taki sam i mierzenie go dawną miarą nie wróży długiego życia. W końcu jednak coś zmusza Higa do porzucenia bezpiecznego domu - poszukiwanie spełnienia, odkrycie czegoś nowego. Nadzieja na lepsze jutro i wygranie z przepełniającą go samotnością.
„Gwiazdozbiór psa” to lektura raczej niewesoła i niełatwa. To opowieść o samotności, poszukiwaniu szczęścia, miłości w czystej, pierwotnej postaci, o skręcających serce tęsknocie i żalu. Z niemal każdego zdania tej opowieści biją specyficzne emocje, które przepełniają Higa, a w końcu popychają go do desperackiego kroku. Sprawiają, że stawia na jedną kartę całe swoje życie, mając nadzieję na znalezienie czegoś, co samemu trudno mu sprecyzować. Życie bohatera wydaje się przykre, ciężkie, niekiedy wręcz żałosne, bohater potrafi budzić u czytelnika skrajnie różne emocje, a jego opowieść bywa miejscami nużąca i chaotyczna. Mimo to powieść Hellera pochłania się szybko, łapczywie, a w ogólnym zarysie historia Higa motywuje, działa budująco i pozwala trochę inaczej spojrzeć na zwykłą, szarą codzienność. Jest to bowiem także opowieść o nadziei, woli walki i dążeniu do szczęścia. To książka o nas samych, którzy nie raz zatracamy się w błahej codzienności, zapominając o własnym szczęściu.
Jak wspomniałem, „Gwiazdozbiór psa” czyta się szybko i łatwo. Nietypowy podział na krótkie, odrębne akapity, wplecione w treść dialogi i brutalnie zgwałcone zasady interpunkcji i poprawnej pisowni początkowo mogą dziwić i irytować, ale gdy już się do nich przyzwyczaimy, wówczas lektura „Gwiazdozbioru” staje się niezwykle przyjemna. Przekład Olgi Siary wydaje się naturalny i przystępny, praca redakcji stoi na wysokim poziomie. Minimalistyczna, elegancka oprawa graficzna, zgodna z projektem oryginalnego wydania, prezentuje się bardzo przyjemnie.
Polecam „Gwiazdozbiór psa” wszystkim poszukującym lektury skłaniającej do refleksji. Sądzę, że niejedno z Was nie raz zaduma się przy tej historii człowieka, który poświęcił wszystko, by zdobyć cokolwiek. Miłej lektury!
Paweł Kukliński
Oceny
Książka na półkach
- 1 832
- 1 507
- 482
- 81
- 53
- 29
- 25
- 21
- 16
- 16
OPINIE i DYSKUSJE
Prosto w serce. Bardzo dla mnie.
Prosto w serce. Bardzo dla mnie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWięcej niż połowa książki to totalna nuda, kilka razy rzucałam tę książkę, ale w końcu się przemoglam i było ciut lepiej. Ale wciąż bez szalu. Sposób narracji okropnie męczący, do końca książki wkurzał. Nie wiem czym się ludzie zachwycali
Więcej niż połowa książki to totalna nuda, kilka razy rzucałam tę książkę, ale w końcu się przemoglam i było ciut lepiej. Ale wciąż bez szalu. Sposób narracji okropnie męczący, do końca książki wkurzał. Nie wiem czym się ludzie zachwycali
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGenialna powieść podana specyficznym językiem, o którym szybko się zapomina, ale który dodatkowo pogłębia atmosferę. Niby leniwa, ale trzyma w napięciu. Wspaniale opisana samotność na gruzach świata.
Genialna powieść podana specyficznym językiem, o którym szybko się zapomina, ale który dodatkowo pogłębia atmosferę. Niby leniwa, ale trzyma w napięciu. Wspaniale opisana samotność na gruzach świata.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWarto przemęczyć te pierwsze 50 stron i przywyknąć do rwanej narracji. Ona ma sens, dobrze oddaje monotonne i samotne życie głównego bohatera. Nagrodą za to jest druga część książki i zakończenie. Dla mnie wybitna powieść o szukaniu człowieczeństwa i więzi w czasach, gdzie zdawałoby się została tylko brutalna walka o przetrwanie.
Warto przemęczyć te pierwsze 50 stron i przywyknąć do rwanej narracji. Ona ma sens, dobrze oddaje monotonne i samotne życie głównego bohatera. Nagrodą za to jest druga część książki i zakończenie. Dla mnie wybitna powieść o szukaniu człowieczeństwa i więzi w czasach, gdzie zdawałoby się została tylko brutalna walka o przetrwanie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiestety, ale nie mogę przez to przebrnąć. ⅓ książki i zmuszam się, aby czytać.
Kompletnie zero akcji. Nic się nie dzieje i boję się, że już tak zostanie do końca.
Niestety, ale nie mogę przez to przebrnąć. ⅓ książki i zmuszam się, aby czytać.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKompletnie zero akcji. Nic się nie dzieje i boję się, że już tak zostanie do końca.
Dla mnie duże rozczarowanie. Nie rozumiem skąd te zachwyty. Pomysł na fabułę jest całkiem OK, ale to jak to jest napisane woła o pomstę do nieba. Styl tego pisarza przypomina raczej jakiegoś początkującego blogera. Nie ma interpunkcji, nie ma myślników, nie ma przecinków, więc nie wiadomo co jest dialogiem, a co opisem, ani kto do kogo mówi. W większości przypadków można się tego oczywiście domyślić, ale na dłuższą metę jest to denerwujące. Jak bym w taki sposób pisał wypracowania w podstawówce to kiblowałbym z polskiego dobrych kilka lat :) Jeśli ktoś lubi ładnie napisane książki to nie polecam.
Dla mnie duże rozczarowanie. Nie rozumiem skąd te zachwyty. Pomysł na fabułę jest całkiem OK, ale to jak to jest napisane woła o pomstę do nieba. Styl tego pisarza przypomina raczej jakiegoś początkującego blogera. Nie ma interpunkcji, nie ma myślników, nie ma przecinków, więc nie wiadomo co jest dialogiem, a co opisem, ani kto do kogo mówi. W większości przypadków można...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka wciąga sposobem narracji i wypełnia wyobraźnie.
Jak cessna głównego bohatera, zabiera nas w niezwykłą podróż.
Świat post-apokaliptyczny bez zombi ale i prawie bez ludzi ….
Życie wokół umarło. Zniknęli najbliżsi, Ci dalsi i nieznani.
Kres cywilizacji.
Książka wciąga sposobem narracji i wypełnia wyobraźnie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJak cessna głównego bohatera, zabiera nas w niezwykłą podróż.
Świat post-apokaliptyczny bez zombi ale i prawie bez ludzi ….
Życie wokół umarło. Zniknęli najbliżsi, Ci dalsi i nieznani.
Kres cywilizacji.
Książka porównywana nawet na okładce do „Drogi” McCarthiego. Oczywiście głównie w celu marketingowym, bo tematyka jest pokrewna.
Tutaj tez mamy świat po katastrofie, która zdziesiątkowała ludzkość, jednak była to epidemia grupy. Nasz główny bohater zamieszkuje teren lotniska, ma tylko jednego gburowatego towarzysza-weterana, psa i wciąż sprawny samolot, którym patroluje okolice.
Motyw przetrwania oraz emocje i relację są tutaj dominującym punktem. Nie jest to jednak coś, co mnie porwało, nie jest to akcyjniak, więc nie należy się nastawiać na bardzo dużo akcji, ale są momenty.
Książka porównywana nawet na okładce do „Drogi” McCarthiego. Oczywiście głównie w celu marketingowym, bo tematyka jest pokrewna.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTutaj tez mamy świat po katastrofie, która zdziesiątkowała ludzkość, jednak była to epidemia grupy. Nasz główny bohater zamieszkuje teren lotniska, ma tylko jednego gburowatego towarzysza-weterana, psa i wciąż sprawny samolot, którym patroluje...
Gdybym mogła to zaznaczylam połowę tej książki jako ulubione cytaty. 10/10 dla mnie. Jest pięknie napisana, opisy, każde zdanie i słowa na pozór takie proste docieraja do najgłębszych zakamarkow wnętrza. Autor przypomina nam jak piekna jest natura. Emocje podczas czytania są nie do przecenienia. Wspaniała lektura. Skłania do myślenia i głębokiej refleksji, czasem śmieszy, czasem smuci, chociaz gdy smuci to az rozdziera serce. Ale zawsze zadziwia w najlepszy sposób. W jeden chwili mozesz nie lubic bohatera, a w nastepnej modlisz sie , aby mu sie nic nie stalo i zaciskasz zeby w decydujacych scenach. Świetna analiza ludzkiej psychiki. Koncowka trzyma w napieciu do końca, az zwariowac mozna momentami. Tak mi sie spodobała, że na pewno do niej wrócę kiedyś znowu.
Gdybym mogła to zaznaczylam połowę tej książki jako ulubione cytaty. 10/10 dla mnie. Jest pięknie napisana, opisy, każde zdanie i słowa na pozór takie proste docieraja do najgłębszych zakamarkow wnętrza. Autor przypomina nam jak piekna jest natura. Emocje podczas czytania są nie do przecenienia. Wspaniała lektura. Skłania do myślenia i głębokiej refleksji, czasem śmieszy,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPorównanie do "Drogi" zawarte na okładce jest nie na miejscu. To tak, jakby zestawiać ze sobą Zagłębie Sosnowiec i Real Madryt. Podobieństwa oczywiście są, ale podstawową różnicę stanowi jakość. Prezentowana wizja postapokalipsy jest mało wiarygodna. Wynika to z przedstawienia jej z perspektywy osoby, która ma idealne warunki do przetrwania. Razem z towarzyszem perfekcyjnie bronią się przed wrogami, bez trudu potrafią też zapewnić sobie pożywienie. Wszystko przychodzi im z łatwością. Trudno w tej sytuacji poczuć klimat końca świata. W przywołanym już dziele Cormaca McCarthy'ego wylewa się on z każdej strony. Tym co w miarę się udało jest natomiast ukazanie zmagań głównego bohatera z samotnością. W toku lektury widać, jak coraz bardziej ma dosyć ścisłej dyscypliny koniecznej do przeżycia. Powoduje to zanikanie racjonalizmu w jego decyzjach. Mimo, że nie jest to jakieś wybitne studium psychologiczne, zaliczam tem element do plusów książki. Ogólnie jednak jestem nią rozczarowany. Na podstawie opisu i ocen użytkowników liczyłem na literaturę o wyższej jakości.
Porównanie do "Drogi" zawarte na okładce jest nie na miejscu. To tak, jakby zestawiać ze sobą Zagłębie Sosnowiec i Real Madryt. Podobieństwa oczywiście są, ale podstawową różnicę stanowi jakość. Prezentowana wizja postapokalipsy jest mało wiarygodna. Wynika to z przedstawienia jej z perspektywy osoby, która ma idealne warunki do przetrwania. Razem z towarzyszem perfekcyjnie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to