SOG. Tajne wojny amerykańskich sił specjalnego przeznaczenia w Wietnamie

Okładka książki SOG. Tajne wojny amerykańskich sił specjalnego przeznaczenia w Wietnamie John L. Plaster
John L. Plaster Wydawnictwo: Bellona Seria: Jednostki Elitarne Świata militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Jednostki Elitarne Świata
SOG. The Secret Wars of America's Commandos in Vietnam
Bellona
1998-01-01
1998-01-01
Józef Kozłowski
jednostka wojskowa wojsko

Pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych działaniami "za liniami wroga" lub wojną w Wietnamie.
Ocenę zaniża brak map - wątpię bym był jedynym czytelnikiem, który ma nikłe pojęcie o geografii fizycznej wschodniej Azji.

Ciekawie opisana historia działań SOG w Wietnamie, czyli jednostek działających za linią wroga. Książkę całkiem dobrze się czyta, opisuje ona szczegółowo przebieg wielu akcji i misji. Jedna z niewielu pozycji z tego okresu w języku polskim. Szkoda, że książka nie ma ilustracji i jakiejś mapki. Według mnie aż prosi się o nowe, bogatsze wydanie. Polecam każdemu miłośnikowi działań jednostek specjalnych.

John L .Plaster . Człowiek legenda ... Książka kapitalna . Szkoda że bez ilustracji i map . Książka czyta się doskonale . To chyba najlepsza książka z tej serii. Plaster był żołnierzem sił specjalnych- wiec wie o czym pisze...
Polecam bo to przednia lektura i kawał historii....
Poza tym zajrzyjcie na strone Plastera (www oczywiście )Są tam odnośniki do ciekawych książek w .pdf

Polecam bo to przednia lektura i kawał historii....
Poza tym zajrzyjcie na strone Plastera (www oczywiście )Są tam odnośniki do...

Pozyja Johna L. Plastera to książka jedyna w swoim rodzaju.
Opisuje ona całą działalność od powstania do rozwiązania tajnej amerykańskiej jednostki MACV SOG z czasów wojny w Wietnamie.

Plaster jako jeden z pierwszych żołnierzy MACV SOG posiada niesamowitą wiedzą na temat misji amerykańskich sił specjalnych w Wietnamie, co tym bardziej ucieszy czytelnika. Jest to chyba jedyna tak obszernie i rzetelnie napisana pozycja odnośnie MACV SOG, która ukazała się w naszym ojczystym języku.

Jedynie czego mi brakowało w polskim wydaniu, to zdjęć które są w oryginalnym wydaniu.
Poza tym małym mankamentem, pozyja jest bardzo ciekawa!

Jako, że okres wojny Wietnamskiej to zarówno chrzest bojowy ST-1 i ST-2 (Seal Team 1 i 2. Na początku wojny w Wietnamie istniały tylko dwa zespoły fok. W szeregach MACV SOG służyli również SEAL's),początek działalności MACV SOG, jest to także duża działalność wywiadowcza i działania SAD (Special Activities Division - jednostka CIA odpowiedzialna za operacje specjalne).

Nie pamiętam już, czy odnośnie SAD Plaster coś wspomina, nie mniej jednak, książka jest świetna.

Polecam!

Pozyja Johna L. Plastera to książka jedyna w swoim rodzaju.

Wstrząsające historie amerykańskich komandosów stojących na pierwszej linii ognia.Autor sam służył w tych jednostkach, więc zna historię z autopsji.
Żołnierze wielokrotnie wysyłani byli do akcji w których kilku lub kilkunastu komandosów walczyło z setką lub większą ilością przeciwników, a powrót do bazy graniczył z cudem. Ich schwytanie oznaczało przeważnie śmierć po długotrwałych torturach.
Okrucieństwo wojny, osobiste tragedie żołnierzy, cierpienie, życie z dnia na dzień, ignorancja przełożonych to chleb powszedni walczących.
Polecam książkę wszystkim interesującym się Siłami Specjalnymi, wojną w Wietnamie jak i miłośnikom historii współczesnej.

• Wietnam
  • Nie interesuje mnie
  • MIlitaria
  • MACV SOG
  • Nie ma na goodreads.com
  • Siły Specjalne
  • Dokumentalne Historyczne

Dodaj cytat z książki SOG. Tajne wojny amerykańskich sił specjalnego przeznaczenia w Wietnamie