Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- The Power of Habit
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 2013-04-03
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-04-03
- Data 1. wydania:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 424
- Czas czytania
- 7 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377052730
- Tłumacz:
- Małgorzata Guzowska
- Tagi:
- nawyk psychologia nałóg społeczeństwo neurologia
Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy wiadomości na Facebooku, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów, zawsze ścielimy łóżka lub nie robimy tego nigdy.
Autor udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie, ale także funkcjonowanie społeczeństw, przedsiębiorstw, grup zawodowych, państw... Autor na sprawdzonych przykładach dowodzi, że świadomość, zrozumienie i zmiana nawyków pomagają osiągać wymarzone cele.
Jak jeden człowiek od reklamy namówił Amerykanów do codziennego mycia zębów i dlaczego pasta Pepsodent stała się najpopularniejszą pastą do zębów na świecie?
Jak Lisa, przez wiele lat uzależniona od papierosów i alkoholu, otyła, zadłużona i niezdolna do utrzymania stałej pracy, zmieniła się w wolną od nałogów, zgrabną kobietę sukcesu?
Co sprawia, że Starbucks odnosi światowy sukces?
W jaki sposób Procter & Gamble przekonał klientów, że świeże powietrze wymaga odświeżaczy powietrza?
Dlaczego pływak, Michael Phelps, wygrał wyścig płynąc na oślep?
Badania nad działaniem mechanizmu stojącego za nawykami pomagają firmom w dotarciu do klienta, organizacji odpowiednich kampanii promocyjnych, reorganizacji przedsiębiorstw, usprawnieniu działania placówek zdrowia i wielu innych działaniach. Drobna zmiana, wprowadzona na stałe dzięki wykształceniu nowego nawyku, często prowadzi do lawinowych przekształceń i spektakularnych sukcesów.
Jedna z najlepszych książek roku według The Wall Street Journal i Financial Times
Od ponad 40 tygodni w czołówce listy bestsellerów New York Times
Ponad 1 000 000 sprzedanych egzemplarzy
Tłumaczenie na 31 języków
Przegrywanie meczów przez naszych piłkarzy, mierne wskaźniki ekonomiczne naszych przedsiębiorstw, niski poziom świadczeń naszej służby zdrowia, marne szkolnictwo, niedobra organizacja życia społecznego i ogólne niezadowolenie obywateli ze swego państwa – to też nawyki. Z jednej strony, bo nawykowo źle działają poszczególne struktury, resorty i sektory, a z drugiej strony, bo ludzie nawykowo źle odnoszą się do tych struktur, resortów i sektorów. Zamknięte koło, a raczej – jak podpowiada Charles Duhigg – zamknięta „pętla nawyku”. W myśl wywodów Duhigga sprawa nie jest jednak beznadziejna. Pisze on: „Nawyki – nawet jeżeli już zakorzenią się w naszych umysłach – nie są przeznaczeniem. Możemy wybierać nawyki, jeżeli wiemy, jak to robić.” Czytając tę książkę, zaczyna się podświadomie marzyć. Że tak, jak legendarny Tony Dungy doprowadził bejsbolową drużynę Colts do zwycięstwa w Super Bowl, jakiemuś kreatywnemu trenerowi uda się polską narodową jedenastkę przerobić z nawykowych nieudaczników w nawykowych chempionów. Że zaczniemy uczyć się wyzwalania z pętli naszych niedobrych nawyków na opisanych w książce wzorach: sieci kawiarń Starbucks, aluminiowego potentata Alcoa, czy szpitala w Rhode Island.
(Fragment wstępu dr Ewy Woydyłło)
Pierwszorzędna książka – oparta na dogłębnej analizie, napisana w zabawny sposób i zachowująca właściwe proporcje między intelektualną powagą i praktycznymi radami, jak zmienić złe nawyki.
(The Economist)
Charles Duhigg aplikuje nam niezbędną dawkę socjologii i psychologii, wyjaśniając uroki i pułapki nawyków w oparciu o wiele dziedzin, od marketingu, poprzez zarządzanie, po ruch praw obywatelskich… Siła nawyku jest fascynującą lekturą, a Duhigg umiejętnie osiąga wszystko, czego oczekujemy od reportera Times’a: ze swadą prowadzi nas od sceny do sceny, od odkrycia do odkrycia, od dyscypliny do dyscypliny, przeobrażając pozornie suche zagadnienie w serię pełnych życia opowieści – to interesujące ujęcie tematu, który powinien być ważny dla każdego.
(Newsweek Daily Beast)
Zajmująca książka; dogłębnie bada mechanizm tworzenia i zmiany nawyków.
(New York Times Book Review)
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 6 906
- 6 100
- 1 234
- 479
- 121
- 108
- 83
- 75
- 74
- 51
OPINIE i DYSKUSJE
Analitycznie pomaga zrozumieć istotę nawyków oraz proponuje metody ich modyfikacji.
Analitycznie pomaga zrozumieć istotę nawyków oraz proponuje metody ich modyfikacji.
Pokaż mimo toPolecam bardziej niż "Atomowe nawyki". Dużo przykładów jak małymi krokami zmienić swoje życie. Jednak książka w której najlepiej zaznaczać fragmenty, żeby móc do nich wrócić kilkukrotnie. Nie jestem znawcą ale wydaje mi się, że treści zawarte w książce to podstawa psychologii behawioralnej.
Polecam bardziej niż "Atomowe nawyki". Dużo przykładów jak małymi krokami zmienić swoje życie. Jednak książka w której najlepiej zaznaczać fragmenty, żeby móc do nich wrócić kilkukrotnie. Nie jestem znawcą ale wydaje mi się, że treści zawarte w książce to podstawa psychologii behawioralnej.
Pokaż mimo toŚwietna książka pomagająca zrozumieć proces działania nawyków. Uważam, że warto po nią sięgnąć nie tylko ze względu głównego wątku, lecz również z powodu bardzo ciekawych historii, które mają nam pomóc zrozumieć tematykę
Świetna książka pomagająca zrozumieć proces działania nawyków. Uważam, że warto po nią sięgnąć nie tylko ze względu głównego wątku, lecz również z powodu bardzo ciekawych historii, które mają nam pomóc zrozumieć tematykę
Pokaż mimo toDobre
Dobre
Pokaż mimo toKsiążkę należy potraktować jako lekkie w formie i przyjemne dla oka wprowadzenie do teorii kształtowania się i zmiany nawyków. Dziwią mnie negatywne komentarze, które sugerują, że piszący je spodziewali się książki-poradnika, która w nieco ponad 400 stronach powie im jak żyć. Chyba nie ma takich książek ;)
Książkę należy potraktować jako lekkie w formie i przyjemne dla oka wprowadzenie do teorii kształtowania się i zmiany nawyków. Dziwią mnie negatywne komentarze, które sugerują, że piszący je spodziewali się książki-poradnika, która w nieco ponad 400 stronach powie im jak żyć. Chyba nie ma takich książek ;)
Pokaż mimo toZ naukowego punktu widzenia, ta książka jest niewiele warta - zawiera informacje, które są oczywiste dla większości ludzi, nie podaje też rozbudowanych wskazówek jak zmienić nawyki (w tej kwestii tę książkę można streścić do dwóch rad: sprecyzuj co wyzwala nawyk, a następnie zamień zły nawyk na dobry dając sobie za to jakąś nagrodę),schematy przykładów są powtarzane wielokrotnie w większości rozdziałów; jedynie wyjaśnienie, w której części mózgu siedzą nawyki i dlaczego tam było dla mnie wartościową ciekawostką naukową. Natomiast ta książka jest interesująca dlatego, że autor ma dar opowiadania ciekawych i wciągających historii - to nic, że są bardzo podkoloryzowane, a czasem wyssane z palca - czyta się je bardzo przyjemnie. Zatem: jako książka, z której można się czegoś nauczyć - raczej nie, ale jako rozrywkowe opowieści napisane lekkim piórem - tak.
Z naukowego punktu widzenia, ta książka jest niewiele warta - zawiera informacje, które są oczywiste dla większości ludzi, nie podaje też rozbudowanych wskazówek jak zmienić nawyki (w tej kwestii tę książkę można streścić do dwóch rad: sprecyzuj co wyzwala nawyk, a następnie zamień zły nawyk na dobry dając sobie za to jakąś nagrodę),schematy przykładów są powtarzane...
więcej Pokaż mimo toDobra książka, która nie jest poradnikiem, obiecującym złote góry, tylko rzeczowym wytłumaczeniem mechanizmów, jakimi rządzą się nawyki, z doskonałymi przykładami. Mam wrażenie, że im dalej w las, tym mniej do mnie trafiała, ale początek naprawdę interesujący. No i pigułka na koniec jest świetnym pomysłem.
Dobra książka, która nie jest poradnikiem, obiecującym złote góry, tylko rzeczowym wytłumaczeniem mechanizmów, jakimi rządzą się nawyki, z doskonałymi przykładami. Mam wrażenie, że im dalej w las, tym mniej do mnie trafiała, ale początek naprawdę interesujący. No i pigułka na koniec jest świetnym pomysłem.
Pokaż mimo toŚwietna książka. Opisuje sposób kształtowania się nawyków od strony neurologicznej, psychologiczne skutki wypracowania nawyków jednostki oraz socjologiczne nawyki grup społecznych. Wszystko poparte szczegółowo opisanymi przykładami.
Warta przeczytania.
Świetna książka. Opisuje sposób kształtowania się nawyków od strony neurologicznej, psychologiczne skutki wypracowania nawyków jednostki oraz socjologiczne nawyki grup społecznych. Wszystko poparte szczegółowo opisanymi przykładami.
Pokaż mimo toWarta przeczytania.
Brak wskazówek i analiz nawyków. Same historie niesamowicie nudne, nie wnoszące nic konkretnego.
Brak wskazówek i analiz nawyków. Same historie niesamowicie nudne, nie wnoszące nic konkretnego.
Pokaż mimo toNie spodziewałem się, że wyciągnę z tej książki tak dużo- i to rzeczy, o które nigdy bym nie posądzał, że są związane z nawykami! Fajna lektura, choć momentami była dla mnie toporna. Mimo to, warto przeczytać!
Nie spodziewałem się, że wyciągnę z tej książki tak dużo- i to rzeczy, o które nigdy bym nie posądzał, że są związane z nawykami! Fajna lektura, choć momentami była dla mnie toporna. Mimo to, warto przeczytać!
Pokaż mimo to