Okładka książki Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie Charles Duhigg
Charles Duhigg Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Power of Habit
Wydawnictwo Naukowe PWN
2013-04-03
2013-04-03
2012-01-01
Małgorzata Guzowska
nawyk psychologia nałóg społeczeństwo neurologia

Książka w oparciu o publikacje naukowe i prawdzie historie przedstawia jak to co nieświadome kieruje naszym zachowaniem. Są też praktyczne porady jak to kontrolować i zmieniać na własną korzyść.

Nawet nie wiem kiedy przeczytałam tę książkę.
Autor świetnie opisuje nawyki (i ich skutki) na różnych przykładach. Warto wracać do tej lektury.

Nawet nie wiem kiedy przeczytałam tę książkę.

Jedna z popularniejszych pozycji, schemat mocno wszedł w kulturę, warta przeczytania

Mam alergię na poradniki i na wszelkie publikacje, które trącą tanim coachingiem. Edit. Nie tylko tym tanim 😉 Cóż zatem mogło się stać, że w moim koszyku wylądowała książka o jakże „odstraszającym” tytule – „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”?! Chwilowe zamroczenie, utrata zmysłów, a może przegrany zakład? Nic z tych rzeczy. Siedzicie? To był całkiem świadomy wybór. Zwyciężył fakt, że jest to publikacja popularnonaukowa wydana przez PWN, a do tego blurb zgrabnie mnie przyciągnął opinią, iż to „pierwszorzędna książka – oparta na dogłębnej analizie, napisana w zabawny sposób i zachowująca właściwe proporcie między intelektualną powagą i praktycznymi radami, jak zmienić złe nawyki”. Uległam!

Charles Duhigg dosyć szybko wciągnął mnie w swoje naukowe rozważania, czyniąc ze mnie dosyć zaangażowaną czytelniczkę. Nie będę jednak ukrywać, że nie wszystkie obserwacje autora były dla mnie jakimś zaskoczeniem, czy czymś nowym - albo jestem już bardzo stara, albo na tyle doświadczona, że już co nieco w tym temacie udało się wcześniej dowiedzieć. Jakkolwiek by tego nie interpretować, to warto przypomnieć sobie, że większość czynności jakie w swoim życiu wykonujemy, jest klasyfikowana jako czynności nawykowe. Takie, które robimy automatycznie. Nie zastanawiamy się nad nimi, nie analizujemy, nie mamy nawet świadomości, że są naszym nawykiem. Duhigg sporo miejsca poświecił na analizę naszych nawyków – skąd się biorą, jak są budowane i dlaczego, jak na nas wpływają oraz czym skutkują. Dosyć skrupulatnie, ale jednocześnie bez naukowego zadęcia, wprowadza nas w fascynujący świat ludzkich nawyków. Pokazuje mechanizmy, jakim się codziennie podajemy. A czyni to w o tyle ciekawy sposób, że na tzw. żywych przykładach. Odpowiada na pytania: Co sprawia, że Starbucks odnosi światowy sukces? Dlaczego Michael Phelps, wygrał wyścig płynąc na oślep? Jak pewna kobieta, kiedyś uzależniona od papierosów i alkoholu, otyła, zadłużona i niezdolna do utrzymania stałej pracy, zmieniła się w wolną od nałogów, zgrabną kobietę sukcesu?

Pamiętajcie, że nawyki mają potężną moc. Większą niż sok z gumijagód, bo nie przestają działać po chwili. „Nawykujcie” się więc z głową, a najlepiej uprzednio z wiedzą z książki „Siła nawyku”.

Po przeczytaniu skłania do głębszej refleksji nad swoimi nawykami, nad którymi, jak autor w książce wskazuje, w 90% się nie zastanawiamy.

"Wcale nie jest taka dobra, są inne znacznie lepsze książki na ten temat" - usłyszałam kiedyś o tej pozycji. I teraz wiem czemu - bo to nie jest poradnik, tylko książka popularnonaukowa. I bardzo dobrze, gdyż poradników nie cierpię! Ale jeśli ktoś spodziewał się konkretnych recept na zmianę, czy wyrobienie jakichś nawyków to tu ich nie znajdzie - autor pisze o tym bardzo ogólnie. Natomiast ciekawie omawia samo zagadnienie, pętlę nawyku oraz to, jak te nawyki funkcjonują w różnych sferach naszego życia. Np. nawyki zakupowe. Pętla nawyku to coś, co obecnie jest też powszechnie wykorzystywane w mediach społecznościowych. Wszystko to Duhigg opisuje na przykładach konkretnych osób, czy firm. Lekko obniża wartość tej pozycji fakt, że w niektórych aspektach się zdezaktualizowała, za błyskawicznym postępem technologicznym. Np. ten rozdział, gdzie mowa jest o zbieraniu danych statystycznych by tworzyć profile klienta i reklamę pozycjonowaną - w obliczu dzisiejszej potężnej inwigilacji, stosowanej przez Big Techy, metody opisane przez Duhingga wydają się dziecinną zabawką.

Książkę przeczytałam z polecenia koleżanki lekarki. W ciekawy sposób rozkłada na części pierwsze ludzkie nawyki. Co nami kieruje, co wykonujemy i czego spodziewamy się jako efektu. Dzięki temu, że poznajemy jak nawyki działają, dostajemy przepis na zmianę.

Fragmenty o wdrażaniu nawyków wśród pracowników w celu usprawnienia działania biznesów również bardzo interesujące ;)

Książka buduje w nas wiarę, że nawyki faktycznie można zmienić. Autor przekazuje metody, które w tym pomogą....

Bardzo amerykańska pozycja, po przebrnięciu pierwszych 20-30 stron można się do tego jednak przyzwyczaić.
Bardzo ciekawe przykłady, wiele treści zapada w pamięć. Dobrze udokumentowany reserach. Warto przeczytać!

Najlepsza książka o nawykach jaką czytałem.

Pierwsze czytanie poszło "gładko", ale nic nie zmieniło, bo nie mogło zmienić. Załadowało mi jedynie podświadomość, ale bez wdrożenia nic się zmienić nie mogło.

Po pewnym czasie do niej wróciłem. Przeczytałem drugi raz i porozmawiałem z nią z innymi osobami, aby utrwalić wiedzę zawartą w książce.

Ostatnim etapem będzie zrobienie notatek, ale na razie nie ma nawyku, który chciałbym zmienić, który mi bardzo uwiera. A jeśli się pojawi, to wiem jak w teorii się z nim rozprawić :) W praktyce pewnie też sobie poradzę.

Do arcydzieła brakuje mi części dotyczącej praktycznego wdrożenia. Chyba za mało case studies (studia przypadku) z różnych dziedzin życia, aby "poczuć" jak dokonać zmian.

Najlepsza książka o nawykach jaką czytałem.

Ostatnim etapem będzie...

Jako "niedzielny czytelnik" spodziewałem się więcej po tej pozycji. Dużo lania wody, w zasadzie od połowy dopiero książkę czytało się zauważalnie lepiej, mimo wszystko nie dowiedziałem się z książki nic ponad to co i tak już wiedziałem.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty

Charles Duhigg Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie Zobacz więcej