Moralność pani Dulskiej

Gabriela Zapolska Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Cykl: Pani Dulska (tom 1) literatura piękna
Wydawnictwo Łódzkie
Pani Dulska (tom 1)
literatura piękna
1973-01-01

Wydaje mi się, że co jakiś czas warto sięgać po niegdysiejsze lektury szkolne, których nie przeczytaliśmy, bo na przykład od początku byliśmy do nich zrażeni. Na mojej liście takich lektur, pomimo małych gabarytów była „Moralność Pani Dulskiej”. Nie jest to książka wybitna, wywołująca skrajne emocje podczas lektury, ale można wyciągnąć z niej ważny wniosek – nie lekceważ...

Bardzo lekki i ciekawy dramat - nic więcej powiedzieć nie mogę. Po prostu było to dobre i komfortowe, ciepłe do czytania (chociaż nie w kontekście tematyki).

Genialna książka obnażająca smutną prawdę pozornie idealnych rodzin.

Meh, ale trzeba było przeczytać. No i jak byliśmy w teatrze na tym chyba w 2019 to było dużo ciekawiej niż w książce!

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Ciekawa klasyka o nieźle zarysowanych postaciach i jeszcze lepiej zarysowanej akcji. Nieco tylko wiecej mogłoby być osadzenia akcji w otaczajacym świecie

O "Moralności ...." od strony fabuły nie ma co pisać, gdyż na trwałe wpisała się ona w zakres klasyki literatury polskiej z jej niezwykle wyrazistą postacią Pani Dulskiej i pozostawionym na przeciwległym biegunie - bezpłciowym Panem Dulskim. To co po latach nie traci na aktualności to wciąż obecna w niektórych kręgach zaściankowość i myślenie na zasadzie "co ludzie...

Łatwa i przyjemna lektura. Zadziwiające jest, że w czasach szkolnych nie chciało się sięgać po tego typu tytuły!

Szczerze powiedziawszy - z rodzimego podwórka dużo lepiej czytało mi się "Zemstę" lub chociażby "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry. Co nie znaczy, że "Moralność pani Dulskiej" to sztuka niegodna uwagi. Bo tak nie jest - zabrakło mi w tym pierwiastka artyzmu, czegoś co sprawi że będę bardzo ucieszony i będę przeżywał tą książkę tuż po jej przeczytaniu. Gabriela Zapolska za...

Triumf Dulszczyzny tylko pozorny. Skomplikowane ale spokojne życie mieszczańskie. Przenikliwa obserwatorka życia codziennego Gabriela Zapolska daje literacki popis.

Bardzo przyjemna książka. Może nie bawiła mnie zbytnio ale fabuła i ukazany świat są na prawdę ciekawe. Książka warta poznania

11 308
    1 461