Kapłani pierwszych wieków

Okładka książki Kapłani pierwszych wieków
Luigi Padovese Wydawnictwo: Wydawnictwo M Seria: Mała biblioteka Ojców Kościoła religia
religia
Mała biblioteka Ojców Kościoła
I sacerdoti dei primi secoli. Testimonianze dei Padri sui ministeri ordinati
Wydawnictwo M
2011-01-01
2011-01-01
Jacek Partyka
ojcowie kościoła historia religia kapłaństwo

Rozmawiałem kiedyś ze Świadkami Jehowy. Ich ulubionym tematem jest zazwyczaj duchowieństwo katolickie, mimo, że „nie chcą mieć z nim nic wspólnego”. Obok żalów i pretensji „jacy to księża są niedobrzy”, twierdzą, że kapłaństwo nie ma podstaw biblijnych i apostolskich. Uważają, że prawdziwy kościół nie może być hierarchiczny, bo jest niezgodny z nauczaniem Chrystusa. Sami nie posiadają kapłanów i stronią od kapłaństwa na każdym kroku.

Książka - "Kapłani pierszych wieków" - Luigi Padovese wydana przez wydawnictwo M wyraźnie pokazuje wczesnochrześcijańskie źródła potwierdzające istnienie kapłaństwa w czasach apostolskich jak i bezpośrednio po nich. Urzędy biskupa czy diakona są ściśle związane z posługą samego Chrystusa. Książka mówi o zadaniach, obowiązkach jakie mieli pierwsi duszpasterze. Wskazuje na rolę jaką odgrywali oni we wspólnocie wierzących pierwszych wieków chrześcijaństwa.

„Wybierzcie zatem sobie biskupów i diakonów godnych Pana, ludzi cichych, spokojnych, bezinteresownych, wiarygodnych i wypróbowanych. Oni bowiem pełnią u was także posługę proroków i nauczycieli. Nie gardźcie więc nimi, gdyż należy im się wśród was to samo poważanie co prorokom i nauczycielom”."
( str 22- cytowane „Didache” I/II w. po Chr.)

Książka stanowi doskonałą, patrystyczną pozycję. Moim zdaniem powinna być obowiązkową lekturą dla tych co interesują się zarówno historią Kościoła jak i współczesnym duszpasterstwem. Przydatna może być także apologetom w rozmowach ze wszystkimi, którzy negują sukcesję apostolską i biblijne podłoże kapłaństwa katolickiego.

Dodaj cytat z książki Kapłani pierwszych wieków