P.Rosiak swata mamę

Okładka książki P.Rosiak swata mamę Barbara Catchpole
Okładka książki P.Rosiak swata mamę
Barbara Catchpole Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: P.Rosiak literatura dziecięca
52 str. 52 min.
literatura dziecięca
P.Rosiak
Zielona Sowa
2013-01-01
2013-01-01
52 min.
powieść dziecięca angielska

Osobiście wolę grubsze książki.

Osobiście wolę grubsze książki.

Nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa ukazała się seria wspaniałych książeczek dla dzieci i młodzieży Barbary Catchpole "P.Rosiak". Co w niej takiego niezwykłego, ktoś zapyta. Nie tylko zabawna, ale napisana w formie pamiętnika prowadzonego przez "szalonego" nastolatka, jakim jest Piotr Rosiak. Zresztą zobaczcie i przeczytajcie sami :)
Zapraszam na całą recenzję na:

Zapraszam na całą recenzję...

Śmieszna książka w sumie bez głębszych refleksji- taka na chwilę, dla oderwania się od świata ;)

„P.Rosiak swata mamę” jest to książka idealna dla trochę młodszych czytelników. Cały utwór został wzbogacony czarno-białymi ilustracjami dzięki czemu lektura staje się przyjemniejsza.
Pomysły jakie przychodzą do głowy głównemu bohaterowi i jego koledze oraz sposób ich przedstawienia jest zabawy i bardzo przyjemny.
Druk jest duży i wyraźny a okładka przyciąga uwagę.
Polecam tę książeczkę kilkuletnim czytelnikom, którzy maja ochotę poznać przygody zwariowanego Prosiaka.

Druk jest duży i wyraźny a okładka przyciąga uwagę.
Polecam...

1964

P.Rosiak wraz ze swoim przyjacielem Leonem zakładają mamie głównego bohatera konto na stronie randkowej Cmoku-Cmoku, przeznaczonej dla "spragnionych miłych chwil i przyjaźni". Chłopcy dochodzą do wniosku, że to pomoże mamie P.Rosiaka, która czuje się samotna. Zapraszają do domu dwóch kandydatów - Milionera i Samotnego Pana, co oczywiście odbywa się bez wiedzy rodzicielki P.Rosiaka. Ich przybycie uświadamia głównego bohatera, iż ludzie ZAWSZE KŁAMIĄ. Jednak podstęp chłopców przynosi niespodziewane szczęście, za co domownicy powinni być wdzięczni dobrodusznemu P.Rosiakowi.

Piotr Rosiak jest rudowłosym chłopcem, charakteryzującym się odstającymi uszami oraz głową przepełnioną pomysłami, które nie zawsze należą do najrozważniejszych. Jak wielu chłopców w jego wieku, przejmuje się wszystkim, zarówno tym, co dotyczy go, a także sprawami, które zupełnie nie powinny zaprzątać mu głowy. Tytułowy bohater zawsze ma dobre intencje, jednak często okazuje się, że to za mało. Jego pomysły rzadko zdobywają aprobatę członków rodziny, szkolnych kolegów i nauczycieli, a także pani dyrektor.

Seria P.Rosiak zawiera, jak na razie, sześć krótkich opowiadań o perypetiach dwunastoletniego, dość krnąbrnego chłopca. Książeczki są idealne dla dzieci w wieku około 9-12 lat, chociaż jestem pewna, że spodobają się także tym starszym, a także młodszym. Pragnę jedynie zaznaczyć, że w przypadku mniejszych dzieci warto byłoby, aby to starsza osoba czytała kilkulatkowi albo przynajmniej była obecna podczas tej czynności, gdyż młodsze dzieciaki mogą traktować treść danej pozycji zbyt dosłownie. Starszaki nie powinny mieć trudności z wyłapaniem pewnej dozy ironii czy sporej dawki żartu w danej opowieści, ale młodszym warto o tym napomknąć.

Książki z tej serii czyta się szybko i przyjemnie. Atutem są liczne ilustracje, które w jasny sposób obrazują treść opowieści. Każda część przygód P.Rosiaka zawiera 52 strony, zatem nawet dzieci są w stanie przeczytać całą książkę za jednym zamachem, nie męcząc się i nie nudząc. Z pewnością dzieciom spodobają się karty, które znajdują się w każdej książeczce - po skompletowaniu ich można spędzić mile czas, grając w karty z członkami rodziny bądź kolegami.

Polecam tę serię nie tylko chłopcom, ale także dziewczynkom - starszym dzieciom, jak również młodszym. Naprawdę jest to lektura godna uwagi, przy której można spędzić miłe chwile. Wiek głównego bohatera pozwala dzieciakom na utożsamienie się z P.Rosiakiem, któremu daleko do idealnego chłopca. Mimo to, bohater jest rozbrajającym, życzliwym i niezwykle pogodnym chłopcem, którego da się lubić. Dajcie mu szansę, a na pewno nie pożałujecie! :)

Dziś chciałabym zaproponować Wam porządną dawkę dobrego humoru! Przed chwilką skończyłam czytać tę książeczkę i wciąż buzia mi się śmieje. Trzeba przyznać, że jej autorka ma niesamowity talent do odnajdywania w codziennym życiu komicznych sytuacji oraz do spoglądania na życie okiem niesfornego nastolatka, któremu pomysły chyba nigdy się nie kończą :)

Prosiak - tak nazywają wszyscy dookoła głównego bohatera opowiadania - to chłopiec, który jeszcze nie rozumie wielu rzeczy. Na przykład tego, dlaczego babcia rozmawia z urną dziadka. Albo dlaczego jego przyjaciel Leon nigdy nie wyrabia się, by skorzystać z łazienki przed swoimi siedmioma siostrami. A już zupełnie nie potrafi zrozumieć dlaczego jego mama jest smutna, gdy Prosiak chce pojechać do swojego taty do Hiszpanii i ukradkiem płacze nad jego listem do chłopca. Hm... tak czy inaczej ta ostatnia kwestia dręczy go najbardziej i postanawia temu zaradzić.

Nasz bohater pragnie by jego mama znów była szczęśliwa i znów zaczęła o siebie dbać. Według niego jego mama ma bardzo bogate wnętrze i gdyby nieco nad sobą popracowała z pewnością znalazłaby sobie nie jednego adoratora. Problem jednak w tym, że ona wcale go nie szukała, a Prosiak z przyjemnością przygarną by jakiegoś bezdzietnego, bogatego ojczyma, który kupowałby mu wszystko o co poprosi. Trzeba zatem działać! I to szybko. A dzięki pomocy Leona wszystko układa się idealnie! Oczywiście co chłopcy wymyślili musicie dowiedzieć się już sami ;)
Ta książeczka jak już wcześniej wspomniałam jest baaardzo zabawna. Co drugi zdanie buzia coraz bardziej rozszerzała mi się w szczerym uśmiechu, a niekiedy nawet wybuchałam gromkim śmiechem. Styl pisania oraz sposób przedstawienia tych wszystkich sytuacji szalenie mi się podoba i najchętniej z przyjemnością przeczytałabym za jednym zamachem cała serię przygód Prosiaka. Ubaw po pachy!
A do tego wydanie książki z pewnością przypadnie do gustu każdemu nastolatkowi. Bowiem ta lektura jest dość cienka, a opowiadanie nie zbyt długie. A przy tym wygląda troszkę jak pamiętnik pisany w zeszycie w linię okraszony licznymi wesołymi ilustracjami jego autora. Zatem zarówno grafika jak i tekst raczej nie przypomina nam lektury do przeczytania, lecz notatnik lub jakiś brudnopis, w którym chłopiec zapisuje swoje myśli i przeżycia. Ciekawy, oryginalny pomysł. Bardzo mi się podoba :)

Jestem pewna, że przygody P. Rosiaka spodobają się dzieciakom i nie jeden kilku bądź nastolatek będzie miał kolekcję ów książeczek na swojej półce. Ja czytałam tą z przyjemnością i chętnie sięgnę po kolejną :) Polecam :)

Prosiak - tak...

• Polecam
  • Zielona Sowa
  • Moje

Dodaj cytat z książki P.Rosiak swata mamę