Ryby śpiewają w Ukajali

Arkady Fiedler Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura podróżnicza
Wydawnictwo Iskry
literatura podróżnicza
1955-01-01

Przepięknie opowiedziana podróż w nieznane

Ciekawie czyta się książki podróżnicze sprzed tylu lat. Gdyby dziś ktoś napisał, że strzelał do kolibrów ze śrutu czy zamykał w klatki i próbował wywieźć dziesiątki dzikich zwierząt, zostałby publicznie zlinczowany. Świat zmienił się tak bardzo, że lekturę potraktowałem jako cenną lekcję historii: zarówno o życiu i kulturze Indian jak i o konkwistadorach.

Na półkach: , , , , , ,

Dobrze pamiętam tę książkę. Postanowiłem przeczytać ją ponownie po jakichś 30-tu latach przerwy. Byłem zdumiony, ile opisanych w niej wydarzeń pozostało nadal w pamięci – ale zadziwiło mnie również to, że sporo szczegółów zupełnie umknęło mi przy poprzedniej lekturze.

„Ryby śpiewają...” to wynik długoletnich marzeń autora o wyprawie w samo serce Amazonii. Ale Fiedler nie...

Fajnie przypomnieć sobie dobrą książkę z dzieciństwa.

Wspaniała książka opowiadająca o świecie, którego już nie spotkamy. Fiedler był niebywałym gawiędziarzem, a jego opowieści nadal czyta się z zapartym tchem. Przeplata historie Brazylii i Peru wraz z historiami osób, które poznał. W kolejnych rozdziałach miesza swoje obserwacje flory i fauny oraz plemion.
Polecam każdemu czytelnikowi - bez względu na zainteresowania i wiek!

2019

Jedna z pierwszych książek podróżniczych, opowiadjąca o prawdziwych zdarzeniach w miejscach bardzo egzotycznych. Tylko tak wtedy można było swobodnie poznawać nowe lądy i narody. Wówczas internetu ze zdjęciami google nie było.

Audiobook czyta Ryszard Nadrowski.

W młodości nie czytałem książek podróżniczych Fiedlera. Czytałem oczywiście "Dywizjon 303" ale to zupełnie inna para kaloszy. Kupiłem tego audiobooka przede wszystkim dlatego, że była promocja.
Ale czasem można zostać bardzo mile zaskoczonym (ostatnie takie zaskoczenie to było kupno za 1 złotych płyty "Rooftop Soundcheck" :-) ). I w tym...

1911

Pan Arkady znów zabiera nas do Ameryki Południowej. Dżungla. Niezwykli mieszkańcy, niezwykła przyroda. Warto przeczytać!!

Byłem w Amazonii nie wstając z kanapy :)

1984

195/2014 (A)