Biała Bogini

religia
8371791992
Ireneusz Kania
mitologia gnoza Avalon druidzi religia filozofia

Trzeba to powiedzieć jasno: to NIE JEST książka naukowa. Autor sam przyznaje, że ani nie jest mediewistą, ani nie zna walijskiego, a tekst, na którym się opiera, to nierzetelne tłumaczenie, ale to nie przeszkadza mu wycinać wybranych wersów z tego tekstu i składać z nich nowego, zgodnego z jego koncepcją pradawnej bogini (on to nazywa "rekonstrukcją"). "Biała Bogini" broni...

Książka pióra wyznawcy, nie badacza. Z kart bije szczera miłość do Bogini, lecz niestety jeśli chodzi o analizę lingwistyczną (i historyczną czasem też) Graves bazuje raczej na intuicji niż rzetelnej wiedzy. Mimo to porywa, nawet jeśli archeologów, historyków i językoznawców jednocześnie doprowadza do rozpaczy :) Poza tym to niewyczerpane źródło inspiracji dla pisarza....

Wymagająca i trudna książka, nieszczególnie zachęcająca do dalszego czytelniczego wysiłku. Dość sucha i chaotyczna. Nie przebrnęłam mimo kilku podejść i sporego zainteresowania tematem. Liczyłam na opowieść o żeńskim bóstwie w kulturze celtyckiej napisaną pięknym językiem autora "Ja, Klaudiusz". Może kiedyś spróbuję ponownie. Na razie nie dałam rady.

Przeczytałem tę książkę dawno temu. Jest ona istną kopalnią wiedzy dla ludzi zainteresowanych historią kultury i literaturą. Wiele dowiedziałem się z niej o kulturze i literaturze średniowiecznej i dlatego uważam, że powinno się ją przeczytać. Interesuję się mitologiami świata i legendami różnych kultur, a ta książka jest świetnym przewodnikiem po tej tematyce.

Książka świetna. Wymaga czasem buszowania po słownikach, encyklopediach i leksykonach, by nadrobić luki w wiedzy (mój umysł miałki wszystkiego nie ogarniał niestety).

Dziwna książka. Niby traktat lingwistyczny, niby historyczny, niby filozoficzny, niby religioznawczy. Ale tak naprawdę jest chyba większy niż suma tych wszystkich rzeczy. Napisany pod wpływem wizji mistycznych, które miał autor po zażyciu peyotlu, tekst objawiony przez tytułową Białą Boginię.

Kultowe wlaściwie (zwłaszcza wśród neopogan typu Wicca) dzieło autora "Ja, Klaudiusz" nie jest zwykłą książką religioznawczą, ale można nazwać ją manifestem autora, który był nie tylko badaczem kwestii tytułowej Bogini, ale twierdził, że objawiła mu się ona we własnej osobie. Owa Bogini jest według autora istniejącą we wszystkich religiach (nawet, jak się okazuje, w...

• Chcę w prezencie
  • Literatura angielska