Piekło kobiet

Okładka książki Piekło kobiet Tadeusz Boy-Żeleński
Okładka książki Piekło kobiet
Tadeusz Boy-Żeleński Wydawnictwo: Jirafa Roja Seria: Biblioteka Myśli Społecznej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
142 str. 2 godz. 22 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Biblioteka Myśli Społecznej
Wydawnictwo:
Jirafa Roja
Data wydania:
2013-02-18
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
142
Czas czytania
2 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362948994
Tagi:
Psychologia koty kobiecość
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
454 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1307
1281

Na półkach:

Smutne jest to, że przeczytałam książkę z 1929 i jest ona bardzo aktualna, a stosunek rządu do aborcji się jeszcze wręcz zaostrzył. Gdyby Boy-Żeleński wiedział co się będzie wyprawiało, czy on by był w ogóle w stanie to pojąć, że zacofanie wywołane głównie kościółkowością postąpi aż tak bardzo? Podwiązanie jajowodów na Słowacji było jedną z najlepszych decyzji mojego życia, względnie mam nad swoją macicą kontrolę. Od 1929 niewiele się zmieniło, na pewno nie w podejściu i w stanie umysłu. Nie chcesz dzieci? Nie uprawiaj seksu. Wróć, jak to nie chcesz dzieci? Ano tak, srak.
Oczywiście, że płód to nie człowiek, a aborcja to nie morderstwo, ale religia zrobi wszystko, żeby ludzi tłamsić i sobie ich podporządkować.

Książka wydawałoby się, że nie będzie lekka, bo dużo tam ustaw, ale nic bardziej mylnego, bardzo dobrze i szybko się to czyta. Tylko na duszy jakoś tak ciężko.

Smutne jest to, że przeczytałam książkę z 1929 i jest ona bardzo aktualna, a stosunek rządu do aborcji się jeszcze wręcz zaostrzył. Gdyby Boy-Żeleński wiedział co się będzie wyprawiało, czy on by był w ogóle w stanie to pojąć, że zacofanie wywołane głównie kościółkowością postąpi aż tak bardzo? Podwiązanie jajowodów na Słowacji było jedną z najlepszych decyzji mojego życia,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
311
2

Na półkach: , , ,


Boy-Żeleński zbazowany???

Podejrzewam, że wszystko, co najistotniejsze, zostało już o tej książce powiedziane. Ja jednak i tak pozwolę sobie powielić refleksję, jak bardzo przeraża myśl, iż od praktycznie stu lat nie przeszliśmy w tym temacie żadnego progresu. Dodatkowo, tak jeszcze przed lekturą, gdy z ciekawości przeglądałam opinie innych użytkowników, od razu rzucały mi się w oczy te głoszące hasła pokroju: "nie wierzę, że w [wstaw datę z 2010s] nadal musimy o to walczyć". Cóż... powiedzieć, że przykro się to czyta, gdy 2023 również nie jest lepszy, to jakby w ogóle się nie odezwać.

Było to moje pierwsze spotkanie z tekstami Boya-publicysty (gdyż do znajomości twórczości nie liczę tłumaczeń "Dziejów Tristana i Izoldy" oraz "Skąpca") lecz zdecydowanie nie będzie ono ostatnim. Przenikliwe i zadziwiająco lekkie pióro Boya-Żeleńskiego od razu przypadło mi do gustu oraz, nie ukrywam, jestem ciekawa felietonów o nieco odmiennej i być może lżejszej tematyce.


A na koniec pozostawię cytat, który wywołał uśmiech na mojej twarzy, tym samym nieco osładzając mało - że tak to ujmę - przyjemne zagadnienia tekstów:

❝ Kochany drogi panie Boyu, jak bardzo smutno i beznadziejnie byłoby żyć na świecie, gdyby pana nie było!!!!!!!!!! ❞


Boy-Żeleński zbazowany???

Podejrzewam, że wszystko, co najistotniejsze, zostało już o tej książce powiedziane. Ja jednak i tak pozwolę sobie powielić refleksję, jak bardzo przeraża myśl, iż od praktycznie stu lat nie przeszliśmy w tym temacie żadnego progresu. Dodatkowo, tak jeszcze przed lekturą, gdy z ciekawości przeglądałam opinie innych użytkowników, od razu rzucały...

więcej Pokaż mimo to

avatar
29
29

Na półkach:

Trzeźwe i spokojne spojrzenie na trudną sprawę, aktualne współcześnie zarówno dla autora jak i czytelnika. Warto przeczytać ze zrozumieniem i bez emocji, żeby poszerzyć swój horyzont i zaktualizować światopogląd.

Trzeźwe i spokojne spojrzenie na trudną sprawę, aktualne współcześnie zarówno dla autora jak i czytelnika. Warto przeczytać ze zrozumieniem i bez emocji, żeby poszerzyć swój horyzont i zaktualizować światopogląd.

Pokaż mimo to

avatar
419
257

Na półkach: , , ,

Książka niemal stuletnia, a dalej niezwykle żywa. Tadeusz Boy-Żeleński nie bierze jeńców i dosadnie pisze swoje myśli. Dziś wiele jego tekstów wywołałoby głębokie oburzenie u co niektórych. Gdy przeczytałam o tym, że klerowi bardziej się opłacają cztery chrzciny i cztery pogrzeby, dlatego nie są za regulacją ciąż - wiedziałam, że autor cechuje się bezkompromisowością. A to dopiero początek zbioru esejów. Wiele problemów, które dotyczyły kobiet wtedy, dotyczy ich również współcześnie, ale nie wszystkie, np. dziś już nie ma takiego moralnego gniewu na kobietę rodzącą nieślubne dziecko. Poza logiczną narracją, lekkim stylem i dosadnością podobało mi się także ukazanie realiów dwudziestolecia międzywojennego, które jest moją ulubioną epoką. Definitywnie jest to pozycja, która wyprzedziła swoje czasy i z czystym sumieniem ją polecam.

Książka niemal stuletnia, a dalej niezwykle żywa. Tadeusz Boy-Żeleński nie bierze jeńców i dosadnie pisze swoje myśli. Dziś wiele jego tekstów wywołałoby głębokie oburzenie u co niektórych. Gdy przeczytałam o tym, że klerowi bardziej się opłacają cztery chrzciny i cztery pogrzeby, dlatego nie są za regulacją ciąż - wiedziałam, że autor cechuje się bezkompromisowością. A to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
221
149

Na półkach:

Bardzo podoba mi się poczucie humoru, język i zaangażowanie pana Boya w sprawy społeczne i problemy kobiet. Trochę z uśmiechem, a trochę ze zdziwieniem czyta się o kontrowersji jaką wzbudza antykoncepcja jako wiedza tajemna, gorsząca czy niedostępna dla wszystkich. Jeśli o to chodzi w ciągu 100 lat zrobiliśmy jako społeczeństwo duży progres. Antykoncepcja, pakiety socjalne, publikacje, ulotki, opieka zdrowotna - OK.

Jednak temat przerywania ciąży wciąż aktualny, kontrowersyjny, niezrozumiały. Sto lat temu Boy-Żeleński w swej pracy, obserwacjach i korespondencji w prosty, jasny sposób bez poprawności politycznej, mówi jak jest (dziś tego mi brakuje). (...) "ciąża - to nie jest dopust boży, któremu godzi się z uległoscią, ale czynnik życiowy, który człowiek powinien opanować". Poglądy rządzących dziś omawiane są jako staroświecie zabobony XVIII wieku. Do tego kler, któremu nie zależy na szczęściu dzieci, a czerpaniu zysków z chrztów i pogrzebów tych dzieci. Dlatego tak zażarcie walczą, aby kobieta inkubator wydawała je na świat za wszelką cenę.

" Z punktu prawo-lekarskiego błędem jest traktować przerwanie ciąży jako zabójstwo, zabójstwo odnosi się do życia ludzkiego jakim płód od chwili poczęcia jeszcze niewątpliwie nie jest".
Otwórzcie oczy :) przeczytajcie książeczkę, naprawde warto.

Bardzo podoba mi się poczucie humoru, język i zaangażowanie pana Boya w sprawy społeczne i problemy kobiet. Trochę z uśmiechem, a trochę ze zdziwieniem czyta się o kontrowersji jaką wzbudza antykoncepcja jako wiedza tajemna, gorsząca czy niedostępna dla wszystkich. Jeśli o to chodzi w ciągu 100 lat zrobiliśmy jako społeczeństwo duży progres. Antykoncepcja, pakiety socjalne,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
313
117

Na półkach:

Napisane prawie sto lat temu felietony nadal aktualne w społeczeństwie. Mimo, że autor zaznacza swoje zdanie w kwestii karania kobiet za przerwanie ciąży to pokazuje też inne zaopatrzenie na te sprawy, bardzo obiektywnie. "Kobiety zabija paragraf" tak pisze autor, a rozwiązanie teho problemu jest jedno i to bardzo proste: pozwolić Kobietom decydować o sobie i to tylko kobiet powinny wypowoadać się na tematy związane z kobietami.

Napisane prawie sto lat temu felietony nadal aktualne w społeczeństwie. Mimo, że autor zaznacza swoje zdanie w kwestii karania kobiet za przerwanie ciąży to pokazuje też inne zaopatrzenie na te sprawy, bardzo obiektywnie. "Kobiety zabija paragraf" tak pisze autor, a rozwiązanie teho problemu jest jedno i to bardzo proste: pozwolić Kobietom decydować o sobie i to tylko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
190

Na półkach:

Wysłuchane
Aborcja 100 lat temu - te same argumenty za i przeciw, zmieniło się społeczeństwo, ale dylematy ciągle te same. Myślę, że warto wysłuchać lub przeczytać.

Wysłuchane
Aborcja 100 lat temu - te same argumenty za i przeciw, zmieniło się społeczeństwo, ale dylematy ciągle te same. Myślę, że warto wysłuchać lub przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
1216
1034

Na półkach: ,

„Piekło kobiet” to zbiór felietonów, które ukazały się sto lat temu. Tadeusz Boy-Żeleński opisuje, argumentuje, przedstawia głos kobiet i ukazuje obłudę niektórych środowisk. Przerażające, a jednocześnie bardzo smutne jest to, że pomimo prorokowanych przez Żeleńskiego zmian, przez tak wiele lat zupełnie nic się w naszym świecie nie zmieniło.

„Piekło kobiet” to zbiór felietonów, które ukazały się sto lat temu. Tadeusz Boy-Żeleński opisuje, argumentuje, przedstawia głos kobiet i ukazuje obłudę niektórych środowisk. Przerażające, a jednocześnie bardzo smutne jest to, że pomimo prorokowanych przez Żeleńskiego zmian, przez tak wiele lat zupełnie nic się w naszym świecie nie zmieniło.

Pokaż mimo to

avatar
932
11

Na półkach: , ,

Felietony dotyczą lat dwudziestych ubiegłego wieku ale są tak na czasie, że w pewnych momentach zastanawiałam się czy aby na pewno autor nie pisze o czasach współczesnych.

Felietony dotyczą lat dwudziestych ubiegłego wieku ale są tak na czasie, że w pewnych momentach zastanawiałam się czy aby na pewno autor nie pisze o czasach współczesnych.

Pokaż mimo to

avatar
1102
314

Na półkach: , , , , , , ,

Pewne sprawy zawsze będą na czasie. Cofamy się o wiek, albo stoimy w miejscu. A Anja Orthodox liderka Closterkeller, napisała w piosence "W moim kraju", że <to tu polityka wysysa mózg>, w latach 90'.

Pewne sprawy zawsze będą na czasie. Cofamy się o wiek, albo stoimy w miejscu. A Anja Orthodox liderka Closterkeller, napisała w piosence "W moim kraju", że <to tu polityka wysysa mózg>, w latach 90'.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  698
 • Przeczytane
  606
 • Posiadam
  53
 • 2021
  17
 • Ulubione
  16
 • Feminizm
  15
 • Audiobook
  13
 • Teraz czytam
  13
 • 2022
  12
 • 2018
  9

Cytaty

Więcej
Tadeusz Boy-Żeleński Piekło kobiet Zobacz więcej
Tadeusz Boy-Żeleński Piekło kobiet Zobacz więcej
Tadeusz Boy-Żeleński Piekło kobiet Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także