Piekło kobiet

Okładka książki Piekło kobiet Tadeusz Boy-Żeleński
Okładka książki Piekło kobiet
Tadeusz Boy-Żeleński Wydawnictwo: Jirafa Roja nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Jirafa Roja
2013-02-18
2013-02-18
Psychologia koty kobiecość

Autor wybrał sobie wielokrotnie ciężkie tematy dotyczące trudnych kobiecych historii. Książka ta była dla mnie trudna w skończeniu. Odczułam w niej wiele zła, schowana nadzieja lub całkiem zgubiona przez bohaterki bardzo uderzyły w mój naturalny optymizm. Niektóre historie mocniej wchodziły do głowy, porywały do działania i stworzyły ochotę o walkę o inne kobiety. Momentami nie chciałam być świadkiem przeczytanych historii. Odczuwam zmęczenie i złość, że pewne rzeczy się dzieją niezależnie od tego w jakim wieku i cywilizacji żyjemy. Mam nadzieję, że tak książka wielu osobom otworzy oczy i wyjdą jak ja ze swoim komfortowych baniek informacyjnych.

Książka to zbiór esejów i felietonów napisanych 100 lat temu, które są nadal aktualne i to chyba najbardziej przeraża i wstrząsa. Tadeusz Boy-Żeleński dosadnie pisze swoje myśli, dziś wiele jego tekstów wywołałoby głębokie oburzenie. Gdy przeczytałam o tym, że duchownym bardziej się opłacają cztery chrzciny i cztery pogrzeby, dlatego nie są za regulacją ciąż - wiedziałam, że autora cechuje bezkompromisowość. Jest to mocna książka, zrównująca kobiety do zwierząt, bo były i takie, które okres miały ostatnio w wieku 17 lat, a teraz już wiele razy rodziły, poroniły, karmiły i tak w kółko. Eksploatacja kobiet ponad wszystko i zrzucanie na nie całej winy i obowiązków nie jest w porządku. Nigdy nie będzie!
Dużo problemów, które dotyczyły kobiet wtedy, dotyczy ich również współcześnie, ale nie wszystkie, np. dziś już nie ma takiego moralnego gniewu na kobietę rodzącą nieślubne dziecko.
Poza logiczną narracją, lekkim stylem i dosadnością podobało mi się także ukazanie realiów minionych czasów. Niesamowite, że ten tekst jest nadal tak świeży. Lektura obowiązkowa - z czystym sumieniem ją polecam!

Dziękuję Wydawnictwu @wydawnictwosbm za egzemplarz książki do recenzji ❣️

ostra beka w recenzjach XD

ostra beka w recenzjach XD

natrafiłam na tę ksiązke przypadkiem, i dochodze do wniosku, że pomimo uplywu lat wiele kwestii jest niezwykle aktualnych... na pewno wzbudza refleksje

Jak myślisz, czy piekło kobiet zaczęło się kilka lat temu, czy może znacznie wcześniej?
A może to tylko wymysł feministek?

"Piekło kobiet" Tadeusza Boya-Żeleńskiego to lektura obowiązkowa dla każdego, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami.
Esej napisany 100 lat temu jest nadal aktualny i to chyba najbardziej przeraża i wstrząsa. Piekło kobiet trwało i trwa nadal, dopóki będą o ich życiu decydować oderwani od realnego życia eksperci.
Eksperci mężczyźni, którzy sami często mają 1-2 dzieci a głośno krzyczą o rozmnażaniu się.
Jak zwykle cierpią najbiedniejsze, skrzywdzone, zastraszone, bo kobiety "z wyższej" sfery zawsze miały, mają i będą mieć aborcję i inne udogodnienia na najwyższym poziomie bez narażania swojego zdrowia i życia. Kościół nie powinien się mieszać w kwestie se.ksu, ciąży, porodów itd. A państwo tak broni płodów, że zapomina o ich losie jak już są dziećmi. Poza brzuchem matki mogą żyć w nędzy, z ojcem stosującym przemoc, z alkoholikiem, patrzeć jak matka jest katowana.
Albo dogorywać latami, bo są niepełnosprawne a rodziców nie stać na prawidłową opiekę i rehabilitację.
A kiedy chcieli terminować ciążę ze względu na wady i sytuację ekonomiczną, to im zakazano. Wreszcie dzieci osierocone, bo kazano matce do końca podtrzymywać ciążę, co przypłaciła życiem.

Mocna, bezkompromisowa książka, zrównująca kobiety do zwierząt, bo były i takie, które okres miały ostatnio w wieku 17 lat a teraz już 20x rodziły, roniły, karmiły i tak w kółko. Eksploatacja kobiet ponad wszystko i zrzucanie na nie całej winy i obowiązków nie jest fair.
Nigdy nie będzie. Każdy kto podnosi rękę na wolność kobiet do decydowania o swoim ciele i życiu powinien szybko zniknąć ze sceny policznej. Jak widać, nie uczymy się na błędach. Co jest smutne.

A może to tylko wymysł feministek?

Lektura obowiązkowa. Niezależnie od poglądów. Eseje dotyczą sytuacji kobie w Polsce w latach 30tych

„Dziecko uduszone, matka na szubienicy - niech żyje polityka populacyjna!
Piekło - piekło kobiet…” - „etyka chrześcijańska” w skrócie.

Wiele się zmieniło od czasu wydania tych esejów. Jednak w sprawie dostępu do aborcji jest coraz gorzej. Miejmy nadzieję, że w końcu się to zmieni, bo po protestach w 2020 roku „jesteśmy w przededniu nowej epoki. Trzeba, by każdy czynił, co w jego mocy, aby przyśpieszyć jej nadejście.”

„Dziecko uduszone, matka na szubienicy - niech żyje polityka populacyjna!
Piekło - piekło kobiet…” - „etyka chrześcijańska” w skrócie.

Książka poruszająca 2 istotne kwestie takie jak problem z rozwodami kościelnymi oraz odbieranie praw kobietom, do decydowania o własnym ciele.

Pokazuje bez owijania w bawełnę postawę mafi kościelnej, dla której tylko czysty zysk finansowy się liczy, bo w płodach widzą już kasę za pogrzeb czy inne ceremonie, jeśli płód jeszcze jakichś dożyje.

A jako, że historia lubi się powtarzać... trzy lata temu znów widzieliśmy to samo czyli "kilku panów w sile wieku rozstrzygnęło o losach milionów kobiet i poszli, zadowoleni z siebie, na kolację."

Mamy też przedstawione jak sprawa wygląda wśród lekarzy, którzy podzieleni są z reguły na nic nie widzących kretynów oraz mniej licznych, którzy byli świadkami w jakich warunkach takie niechciane dzieci później będą (lub nie) żyły, przeważnie bardzo krótko i umrą bardzo szybko, a ich matki często umrą jeszcze szybciej.

Zapełnianie cmentarzy, to niewątpliwy skutek ustaw narzucających kobietom swoje ŚREDNIOWIECZNE MYŚLENIE.

Książka też nawiązuje do problemów z antykoncepcją. Niesamowite, że po tylu latach nadal mamy takich "lekarzy", którzy jej nie przepisują. Po co tacy kretyni w ogóle idą na studia medyczne? I mordują później kobiety odmawiając im pomocy w przypadku ciąży. #anijednejwiecej

Dla zainterestowanych tematem zdecydowanie polecam pozycję Katarzyny Wężyk -Aborcja jest oraz Piekło Kobiet PL Darii Górki.

A jako, że historia lubi się...

Smutne jest to, że przeczytałam książkę z 1929 i jest ona bardzo aktualna, a stosunek rządu do aborcji się jeszcze wręcz zaostrzył. Gdyby Boy-Żeleński wiedział co się będzie wyprawiało, czy on by był w ogóle w stanie to pojąć, że zacofanie wywołane głównie kościółkowością postąpi aż tak bardzo? Podwiązanie jajowodów na Słowacji było jedną z najlepszych decyzji mojego życia, względnie mam nad swoją macicą kontrolę. Od 1929 niewiele się zmieniło, na pewno nie w podejściu i w stanie umysłu. Nie chcesz dzieci? Nie uprawiaj seksu. Wróć, jak to nie chcesz dzieci? Ano tak, srak.
Oczywiście, że płód to nie człowiek, a aborcja to nie morderstwo, ale religia zrobi wszystko, żeby ludzi tłamsić i sobie ich podporządkować.

Książka wydawałoby się, że nie będzie lekka, bo dużo tam ustaw, ale nic bardziej mylnego, bardzo dobrze i szybko się to czyta. Tylko na duszy jakoś tak ciężko.

Boy-Żeleński zbazowany???

Podejrzewam, że wszystko, co najistotniejsze, zostało już o tej książce powiedziane. Ja jednak i tak pozwolę sobie powielić refleksję, jak bardzo przeraża myśl, iż od praktycznie stu lat nie przeszliśmy w tym temacie żadnego progresu. Dodatkowo, tak jeszcze przed lekturą, gdy z ciekawości przeglądałam opinie innych użytkowników, od razu rzucały mi się w oczy te głoszące hasła pokroju: "nie wierzę, że w [wstaw datę z 2010s] nadal musimy o to walczyć". Cóż... powiedzieć, że przykro się to czyta, gdy 2023 również nie jest lepszy, to jakby w ogóle się nie odezwać.

Było to moje pierwsze spotkanie z tekstami Boya-publicysty (gdyż do znajomości twórczości nie liczę tłumaczeń "Dziejów Tristana i Izoldy" oraz "Skąpca") lecz zdecydowanie nie będzie ono ostatnim. Przenikliwe i zadziwiająco lekkie pióro Boya-Żeleńskiego od razu przypadło mi do gustu oraz, nie ukrywam, jestem ciekawa felietonów o nieco odmiennej i być może lżejszej tematyce.

A na koniec pozostawię cytat, który wywołał uśmiech na mojej twarzy, tym samym nieco osładzając mało - że tak to ujmę - przyjemne zagadnienia tekstów:

❝ Kochany drogi panie Boyu, jak bardzo smutno i beznadziejnie byłoby żyć na świecie, gdyby pana nie było!!!!!!!!!! ❞

Boy-Żeleński zbazowany???

• Feminizm