Szesnaste lato Hanki

Okładka książki Szesnaste lato Hanki Janina Barbara Górkiewiczowa
Okładka książki Szesnaste lato Hanki
Janina Barbara Górkiewiczowa Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Nasza Księgarnia
1974-01-01
1974-01-01

Jestem ciekawa, czy gdzieś na świecie jest jakaś szesnastolatka, której ta książka mogłaby się podobać. Trudno mi sobie to wyobrazić.
Czytając tę książkę nie mogłam zrozumieć, o co chodziło autorce. Wydawało mi się, że po prostu chciała coś napisać, nie miała pomysłu, jednak napisała, w efekcie czego powstała ta lekko irytująca powieść. Zakończenie jest tak smutne, że aż przerażające.

Hanka ma szesnaście lat i mieszka na wsi. Rodzice wysłali ją do do szkoły z internatem, gdzie radzi sobie z nauką, ale jest przytłoczona kontrastem pomiędzy warunkami życia na wsi i w mieście. Dziewczyna fantazjuje więc na temat swojego domu, pracy ojca, warunków, w jakich żyją. Te fantazje imponują koleżankom, ale sytuacja komplikuje się, kiedy na wakacje razem z Hanką do domu jedzie jej koleżanka Danusia, sierota z domu dziecka...
To lato okaże się przełomowe dla Hanki, jej rodziny, ale odciśnie się również mocno na życiu Danusi. Będzie radośnie, serdecznie, po prostu wakacyjnie, los przyniesie również smutek i żałobę.
Jak zawsze u pani Górkiewiczowej jest w książce wieś, tym razem końca lat 60-tych XX wieku, we wspomnieniach dorosłych pobrzmiewają echa II wojny światowej, pojawia się pierwszy "pekoń", czyli autobus PKS - wielka fascynacja hanczynej babci a w życiu dziewcząt - pierwsze sympatie.
Ciepła, wzruszająca opowieść o życiu zwyczajnych ludzi i małej ojczyżnie, którą po raz kolejny Autorka utrwaliła w książce, a o której tak pisała w wierszu:
„Ten dom wpisałam w Polski dzieje
-W dni pełne słońca, w dni pochmurne,
Tu – ma Golgota, tu –Betlejem.
Tu urodziłam się, tu umrę”.

• Dawno temu....
  • Literatura młodzieżowa