Najwspanialsze miasta w dziejach świata

Okładka książki Najwspanialsze miasta w dziejach świata John Julius Norwich
Okładka książki Najwspanialsze miasta w dziejach świata
John Julius Norwich Wydawnictwo: Bosz historia
historia
The great cities in history
Bosz
2009-01-01
2009-01-01
Wojciech Gadowski, Małgorzata Konik
John Julius Norwich Najwspanialsze miasta w dziejach świata fotografia

Od babilońskich zigguratów po nowojorskie drapacze chmur, książka zabiera czytelników przez wszystkie kontynenty oraz epoki. Pełnowymiarowe zdjęcia oraz manuskrypty sprzed setek lat przenoszą czytelników w opisane miejsca. Twórcy nie rozpisują się w suchych faktach, ale ukazują jak opisane ośrodki miejskie odcisnęły ślad na kartach historii. Niestety w pracy jako całość wielu autorów dominują ośrodki europejski (wraz z Bliskim Wschodem) przez co w pracy poświęcone innym kontynentom mniej miejsca. Zamiast tego w książce można było opisać afrykańskie miasta z bogatymi dziejami i legendami jak Aksum (Etiopia),Fez (Maroko) czy Wielkie Zimbabwe (Zimbabwe) lub bogate miasta Azji (Buchara, Bangkok,Nankin). Zastanawiający jest brak opisania kolonialnych miast hiszpańskich: Lima; Hawana; Santiago; Manila, portugalskich: Rio de Janeiro (symbol Brazylii !),holenderskich (Batawa/Dżakarta),które łączyły elementy kultury łacińskiej z lokalną/orientalną. Pomimo tego w kompozycji poświęcono równomiernie 2-3 strony każdemu z miast przez co tekst wystarczająco pozwala zgłębić dzieje wielkich miast.

• PODRÓŻE MAŁE I DUŻE
  • XHś
  • HISTORIA
  • Popularnonukowa
  • Poznać Świat

Dodaj cytat z książki Najwspanialsze miasta w dziejach świata