Inna rozkosz. Świat dominacji i uległości seksualnej

Okładka książki Inna rozkosz. Świat dominacji i uległości seksualnej Gloria G. Brame, William D. Brame, Jon Jacobs
Okładka książki Inna rozkosz. Świat dominacji i uległości seksualnej
Gloria G. BrameWilliam D. Brame Wydawnictwo: Czarna Owca popularnonaukowa
popularnonaukowa
Different loving. The world of sexual dominance and submission
Czarna Owca
2013-04-17
2013-04-17
Krzysztof Wolański
BDSM erotyka seks

To jest cegła, bardzo długa książka i dlatego miałem w trakcie czytania/słuchania mieszane uczucia - są fragmenty, które bardzo mnie znudziły. Były to głównie opisy co na czym polega, ale takie rzeczy to ja akurat wiem :D dlatego było to nudne. No i ta książka została wydana w USA już trochę lat temu, co czasem też można było wyczuć... Ale to tyle jeśli chodzi o wady, poza tymi drobnymi aspektami, to jest nadal bardzo aktualna książka (właściwie nic tam się nie zestarzało) i ogólnie bardzo dobra! A momenty są takie, że... ale o tym zaraz ;)
Myślę, że książka dobrze wyjaśnia zagadnienie, np. już na samym początku pozwoliła mi się zorientować, że to jednak nie moje klimaty :D (pojedyncze elementy, tak, ale całość to nie bardzo),bo mianowicie ludzie opowiadają tam, że często dla nich cała ta otoczka jest bardziej pociągająca/satysfakcjonująca niż stosunek czy orgazm - ciekawe spojrzenie ale "ja tak nie mam" ;) Ale jest naprawdę nieźle opisane i wyjaśnione co dokładnie daje im satysfakcję (np. w chłoście pleców) itp. - wreszcie chyba ich zrozumiałem, a na pewno nigdy nie czytałem lepszego wyjaśnienia.

Niektóre rzeczy były dla mnie bardzo "kosmiczne", np. wspomnienie tatuowania i piercingu jako czegoś seksualnego - ja tam nie widzę w tym żadnego "przechodzenia" i uniesień :P ot coś, co trzeba wytrzymać żeby mieć ładną ozdobę ale ciekawe podejście i cóż, jeśli ktoś ma takie wrażenia, to niech ma sobie na zdrowie ;)

Nie wiedziałem czego się spodziewać po rozdziałach o transpłciowości... ale są dobre! Nawet tutaj książka nie jest mocno postarzała! No może poza:
cyt.: "Doświadczenie orgazmu [po operacji na genitaliach] jest mało prawdopodobne." - ee, nie :D a jeśli jest z tym problem, to znaczy że coś poszło nie tak ;)

I mimo, że to tylko jeden z kilku rozdziałów w książce, to są naprawdę dobre stwierdzenia odnoszące się do transpłciowości:
cyt.: "Miałem możliwość skonfrontować się z efektami pracy innych „terapeutów”, dzięki czemu powziąłem ogólne wrażenie, oparte na statystykach i zgromadzonym doświadczeniu, że przeciwwarunkowanie nie działa, niezależnie od zastosowanej techniki. Jeśli różnych zachowań seksualnych nie sposób pozbyć się na drodze przeciwwarunkowania, trudno zakładać, że pojawiły się one na drodze warunkowania."

cyt.: "Klinicystom nigdy nie udało się wyeliminować w praktyce ani transseksualności, ani pragnienia crossdressingu, co wskazywać może na jakąś biologiczną podstawę tych fenomenów. Koncepcję tę wzmacnia jeszcze fakt, że tego typu zachowania obserwowane były na przestrzeni całej historii i we wszystkich niemal kulturach. Częstsze występowanie transpłciowych osób M/K może być, po części, spowodowane tym, że wszystkie płody rozwijają się pierwotnie jako kobiece, płód męski natomiast powstaje na drodze ich jednoczesnej hormonalnej defeminizacji i maskulinizacji. Można założyć, że w niektórych przypadkach ów proces nie zostaje ukończony w trakcie ciąży, a co za tym idzie, postawić hipotezę, że w mózgu takiej osoby istnieje częściowy kobiecy konstrukt, który aktywowany jest przez czynniki społeczne."

Ale tym co najważniejszego wyniosłem z tej książki... w ogóle mogę chyba powiedzieć, że to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie w życiu dotychczas przeczytałem, to historia mężczyzny, który jest infantylistą (czerpie satysfakcję z bycia traktowanym jak niemowlę),a przy okazji choruje na stwardnienie rozsiane, co sprawia, że często rzeczywiście wymaga opieki (do tego stopnia, że zdarza się iż np. pieluch potrzebuje z powodu choroby). To do jakiego stopnia "odnalazł się" w swojej sytuacji i potrafi czerpać z niej satysfakcję, że w ogóle tak można... jest wow, respekt i super!
cyt.: "Zdarzyło się to [moczenie] kilkakrotnie. Nawet gdy mogłem się bez nich obejść, nosiłem pieluchy. Pomyślałem, że zawsze chciałem to robić, więc w sumie nie przeszkadza mi to za bardzo. To mój sposób powiedzenia: „Nie jest tak źle!”."
- popieram. Chciałbym tak umieć. No ogólnie ta historia dała mi dużo do myślenia i jakośtam zostanie ze mną mam nadzieję na zawsze...

(czytana/słuchana: 16-23.05.2023)
4/5 [8/10]

Bez względu na to czy książka się nadaje dla początkujących amatorów bdsm czy też nie - widzę w innych recenzjach jakby spór w tym temacie - z całą pewnością przeciętnemu heterykowi otwiera głowę na ogrom innych możliwych odczuć związanych z seksem, niż tylko on i ona w pozycji klasycznej lub na pieska. Bardzo ciekawe wywiady w każdym rozdziale, ludzie zdradzają wielką głębię w różnego rodzaju emocjach, są to zwykle ludzie poszukujący swojej drogi i odnoszę wrażenie, że to osoby o wiele wrażliwsze niż przeciętny osobnik naszego gatunku. Zdecydowanie każdy powinien chociaż przekartkować, żeby zobaczyć, że świat nie kończy się na seksie na misjonarza raz w tygodniu po mszy.

Nie zgadzam się z przedmówcami. Przede wszystkim ta książka jest stara. Wersja angielska powstała na początku lat 90. ubiegłego wieku i dla większości osób, których wypowiedzi zostały zacytowane, dojrzewanie do BDSM oznaczało stopniowe wychodzenie z cienia w świecie znacząco odmiennym od tego, w którym żyjemy dzisiaj. Osobną sprawą jest to, że - jako dzieło Amerykanów - skupia się ona właśnie na amerykańskiej scenie, która również znacząco różni się od tego, co miało i ma miejsce w Europie (ta różnica wielokrotnie jest przywoływana w różnych rozdziałach, czasami nawet interlokutorzy wypowiadają się z podziwem na temat tego, co było powszechnie znane i dostępne w Niemczech czy w Anglii, podczas gdy w USA pozostawało całkowicie na marginesie).

Oczywiście ze świecą szukać na polskim rynku takiego uporządkowanego kompendium wiedzy - pod tym względem nie sposób odmówić autorom (oraz wydawcy) poważnego i rzeczowego podejścia do tematu. Nie polecam książki komuś, kto miał okazję dokształcać się w tym temacie - to raczej pozycja dla ciekawych ludzi spoza klimatu. Początkującym poszukującym teoretycznych podstaw do praktycznej strony BDSM nie polecam lektury.

9.5

Będzie krótko: najlepsza i wyczerpująca książka na temat Sceny oraz filozofii i praktyki BD/SM, niezależnie od tego, czy jesteś ciekawy tematu, czy chcesz aktywnie zwiększyć swoją wiedzę i odkrywać kolejne pokłady swojej seksualności. Duże brawa za idealne dobranie osób do rozmów, nie zawsze ze sobą się zgadzających i prowokujących do polemiki. Niski próg wejścia pozwala sięgnąć po nią adeptom.

+ i do ulubionych.

9.5

Prawdziwa biblia ludzkiej seksualności. Tej nieco bardziej wyrafinowanej.

Kupując ją spodziewałem się trochę "poradnika seksualnego", ale okazało się, że to kompletnie co innego. Owszem, pojawiają się opisy konkretnych aktywności, które pewnie można by przenieść do własnej sypialni, ale nie o to w tej książce chodzi. Bardziej przypomina podręcznik akademicki dla studentów seksuologii.
Zaryzykuję też twierdzenie, że książka uczy otwartości. Z tego powodu warto ją przeczytać, nawet jeśli temat Cię nie interesuje. Jestem przekonany, że jeśli masz w miarę otwartą głowę, to Twoje podejście do niektórych ludzi zmieni się na lepsze.

A co do samej książki...

Początek to ogólny rys historyczny i trochę teorii. Parę razy pojawia się kluczowe "bezpiecznie, świadomie i konsensualnie" - od razu wiemy, że chodzi o zabawy świadomych dorosłych. Tu poznamy terminologię, trochę "liźniemy" tematyki, dzięki czemu resztę można czytać wybiórczo - każdy rozdział jest osobną całością, a po wstępie będziemy wiedzieli czego się spodziewać.
W tej części najbardziej czuć, że to stara książka (CompuServe okres świetności miał 30-40 lat temu). Mi to jednak nie przeszkadza - nie o to w tej książce chodzi. Sedno sprawy pozostaje niezmienne od wieków.

Wszystkie kolejne rozdziały są zbudowane w podobny sposób:
- trochę teorii i historii
- kim są ludzie, którzy to lubią
- dlaczego to lubią
- dłuższe wywiady z entuzjastami tematu

Dzięki takiemu układowi już na wstępie, dowiemy się, że to nie są żadne "nowoczesne zboczenia" i podobnie ludzie bawili się setki lat temu. Czasem pojawiają się jakieś zabawne (dziś) wyjaśnienia takich skłonności. Wreszcie dowiadujemy się, że dziś to nie jest domena dziwaków, ale zwykle normalnych ludzi:

"Jestem osobą bardzo zadbaną, wykształconą i na dobrym stanowisku. Obrazy D/s, B&D, S/M, chłosty czy wiązania w mediach głównego nurtu przedstawiają zazwyczaj zwolenników BDSM jako naćpanych zabójców, prostytutki lub dewiantów. Myślę, że właśnie dlatego większość zwolenników BDSM się nie wychyla. Wyobraź sobie swojego lekarza otwarcie przyznającego się
do skłonności sadystycznych, jak wyprowadza swą partnerkę masochistkę na spacer na smyczy."

Początkowo pomyślałem, że parę rozdziałów ominę. Ostatecznie przeczytałem całość, a niektóre rozdziały, których nie planowałem czytać, okazały się jednymi z najciekawszych. Ot choćby ciekawostka na temat zamiłowań przywódcy Trzeciej Rzeszy, albo o porannych rytuałach na dworze "Króla Słońce" - nie dowiedziałbym się o tym, gdybym omijał rozdziały.

Podsumowując: bardzo polecam. Każdemu dorosłemu.

Prawdziwa biblia ludzkiej seksualności. Tej nieco bardziej wyrafinowanej.

"Inna rozkosz" to książka, która może odsłonić wiele tajemnic. Sięgnęłam po nią, gdyż interesował mnie głównie jeden rodzaj sadomasochistycznych praktyk. Znalazłam tu większość z tego, co spodziewałam się znaleźć.
Główne przesłanie to w skrócie: kochaj i rób wszystko, czego pragniesz, pod warunkiem, że nikomu nie dzieje się krzywda.
Jest bardzo ważna książka, która łamie tabu. Opowiada o trochę innej, trochę bardziej pierwotnej rozkoszy, obalając mit, że BDSM to znęcanie się i cierpienie.
"Inna rozkosz" to książka z misją: przekonuje ona, ze "perwersyjny" erotyzm jest wbrew pozorom zupełnie naturalny, i nigdy nie powinniśmy takich pragnień tłumić, gdyż TŁUMIONA NATURA I TAK PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ "WYLEZIE"...

Dla wielu czytelników wszystko to może być jednak bardzo odkrywcze. Książka napisana jest bez cienia pruderii, a równocześnie taktownie, kulturalnie i lekko....

To jest książka, która może naprawdę zmienić obraz BDSM, a zarazem bardzo wiele nauczyć waniliowych kochanków. BDSM, jaki znamy z „9 i 5 tygodnia”, „50 twarzy Greya” czy powieści Sade’a niewiele ma wspólnego z prawdziwym BDSM. Albo inaczej – ma tyle, ile gwałciciel ma wspólnego z typowym heteroseksualistą. Nic dziwnego, że kojarzy się ze źle rozumianym sadyzmem i cierpieniem. Winna jest nie tylko popkultura, ale również język. W polskim i angielskim nie ma bowiem rozróżnienia pomiędzy łamiącym prawo sadystą, który czerpie przyjemność z cierpienia ofiary, a sadystą seksualnym, który poszukuje miłosnego spełnienia z chętnymi i wyrażającymi zgodę partnerami. Sadysta pytający o zgodę partnera? Tak, bowiem celem zdecydowanej większości zwolenników S/M, tak jak zwykłych waniliowych kochanków, jest przyjemność a nie cierpienie.

Książka w przejrzysty sposób ukazuje czytelnikowi genezę BDSM, począwszy od pierwszych wspominek w literaturze starożytnej, poprzez Kamasutrę aż do czasów wiktoriańskich, kiedy to w literaturze coraz częściej pojawiały się elementy wiązania i biczowania (tzw. wiktoriańska pornografia) oraz coraz szerszych i częstszych badań psychologów i psychiatrów nad zagadnieniami ludzkiej seksualności.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2013/05/gloria-g-brame-william-d-brame-jon.html

"Inna rozkosz. Świat dominacji i uległości seksualnej" to książka pokazująca specyficzną i poniekąd inną i kontrowersyjną stronę ludzkiej seksualności. Pozycja ta gromadzi w sobie liczne informacje o dość specyficznej strefie seksualnej, jaką jest BDSM. Książka ta wprowadza w tajemniczy i mroczny świat sadomasochistyczny. Gdzie między uległością, a dominacją widnieje zaledwie cienka granica.

Dzięki pozycji Jona Jacobsa, William D. Brame'a oraz Glori G. Brame dowiemy się choćby o historii BDSM, czy licznych wywiadach traktujących o tematyce sadomasochistycznej. Nie zabraknie również rozdziałów z opisami praktyk i technik dominacji oraz uległości. Pierwsza na polskim rynku książka, która podchodzi do tego zagadnienia w tak otwarty i rzeczowy sposób. Autorzy pokazują, że w wielu osobach tkwi potrzeba spełniania najskrytszych, nawet miejscami mrocznych i dziwnych fantazji. Objaśniają, na czym polega kontrakt D&P oraz jakiego rodzaju techniki mogą wykorzystywać osoby chcące spróbować odmiany w swoim życiu erotycznym. Intensywna stymulacja, kary cielesne, klapsy, chłosta czy wiązanie są powszechnymi zachowaniami i technikami w BDSM. Taki styl życia wiąże się częstokroć z indywidualizacją własnego ciała, jak choćby: piercingiem, tatuażami czy skaryfikacją. Publikacja ta, to nie tylko zbiór licznych praktyk, lecz przede wszystkim unaocznienie, że D&P jest stylem życia i specyficznym światopoglądem na wiele kwestii społeczno-kulturowych.

Autorzy publikacji pokazują wywiady z miłośnikami tego rodzaju praktyk i podkreślają, że norma w seksie tak na prawdę nie istnieje. Uzmysławiają, że tak na prawdę liczy się to, czy na daną technikę jest obopólna zgoda. Takie kwestie jak fetyszyzm, "złoty deszcz" czy przebieranki wymagają dużego zaufania do partnera w miłosnych igraszkach. Osoba uległa musi mieć pewność, że dominujący partner umie posługiwać się różnymi akcesoriami. W książce są one obszernie opisane i wymienione. Publikacja jest napisana językiem barwnym i ciekawym, co sprawia, że lekturę kończy się w dość szybkim tempie. Okładka została wykonana interesująco i ze smakiem, przez co można spokojnie umieścić ją na swojej półce. Seksuolodzy, psychologowie oraz terapeuci coraz częściej mówią o tym, że w seksie liczy się przede wszystkim to, aby partnerzy się miedzy sobą komunikowali i byli siebie na wzajem pewni. Norma w akcie seksualnym niezależy od pozycji, czasu czy miejsca lecz od tego, aby oboje partnerów znalazło zaspokojenie swoich potrzeb za wzajemnym porozumieniem.

"Inna rozkosz. Świat dominacji i uległości seksualnej" dla wielu osób może wydać się książką co najmniej kontrowersyjną. Poruszana w tej publikacji choćby, liczba członków aktu seksualnego, która nie musi ograniczyć się do dwóch osób od razu budzi skrajne emocje. Członkowie zaliczający się do D&P wywodzą się z przeróżnych grup społecznych oraz zawodowych. Co dodatkowo pokazuje szerokość tego zjawiska. Wywiady zamieszczone w tej książce są bardzo ciekawie przeprowadzone i pokazują tematykę BDSM z ludzkiej, szerszej strony. Warto przeczytać tą pozycję choćby ze względu na poznanie odmiennych zachowań i poszerzyć własny światopogląd. Polecam.

Z wielką ciekawością przeczytałem tą cegłę o świecie BDSM. W sumie nie wszystkie rozdziały mnie równo interesowały, ale mogłem poznać tematykę od fachowców a nie że ktoś coś powiedział.

• Seksuologia
  • Erotyka