Zmiłuj się

2010-04-07
Wiktoria Melech
Morderstwo śledztwo zabójca kryminał

Główną wartością dodaną tej książki są jej bohaterowie czyli
doświadczony emerytowany policjant ormiańskiego pochodzenia dodatkowo jak sam o sobie mówi rasista i homofob oraz jego młodszy kolega ze służby notabene dawny narkoman. Ogólnie mamy tutaj w całej okazałości przedstawiony multi-kulti Paryża: Chilijczyk niemieckiego pochodzenia i jego kochanek z Mauritiusa itp. Sama fabuła też nawet niezła i potrafi zainteresować.

Główną wartością dodaną tej książki są jej bohaterowie czyli

Bardzo dobry kryminał. Trzy czwarte książki nawet rewelacyjne - na poziomie Purpurowych rzek, niestety zakończenie jest już typową, mało prawdopodobną sensacją tak jak w większości książek autora.

Jakiś czas temu wypatrzyłem tę książkę w antykwariacie.
Lubię autora i książkę kupiłem.

Grange potrafi pisać tak, aby trzymać czytelnika w nieustannym napięciu.
Niekiedy, co prawda, balansuje na bardzo cienkiej linie oddzielającej thriller od szmirowatego horroru, ale w sumie zawsze udaje mu się wyjść z twarzą w przedstawianej fabule.

Jakie zło może zalęgnąć się w ludzkim umyśle ?
Czy to aby na pewno ludzki umysł ?
Do czego mogą prowadzić wynaturzone, chore pomysły panowania nad światem ?
I wykorzystywanie do tego dzieci ?

Akcja powieści toczy się we Francji, ale swoim zasięgiem obejmuje również Algierię, Kamerun, Chile i nazistowskie Niemcy.
Tylko czy przymiotnik 'nazistowskie' jest tutaj na miejscu ?
Pozostawiam to pytanie pod rozwagę czytelników.

Jak zawsze świetny język, barwne opisy, doskonałe charakterystyki głównych bohaterów dramatu, brak dłużyzn, to wszystko sprawia, że lektura książki przynosi autentyczną satysfakcję.

Polecam !!

8/10.

Jakiś czas temu wypatrzyłem tę książkę w antykwariacie.
Lubię autora i książkę kupiłem.

Grange potrafi pisać tak, aby trzymać czytelnika w nieustannym napięciu.

Jakie zło może zalęgnąć się w ludzkim...

Powieść dość ciekawa mimo kilku dosyć dziwnych uproszczeń i niedorzeczności w pracy policji.
Wplątane wiele wątków historycznych poplątanych z okultyzmem buduje fajny klimat.
Na duży minus jak zwykle u Granga bywa nie tyle samo zakończenie co jego sposób.
Gdyby autor oszczędził kolejnego zabili go i uciekł byłaby to powieść bardzo dobra.

"Zmiłuj się", to powieść o szaleństwie. Absurdalnej pasji. Ta powieść to niewyobrażalne zło.

Rozbudowana fabuła. Wciągająca maksymalnie. Już tak czytałem - o cyklu traktującym o seryjnym mordercy z dżungli w Zairze. O człowieku gwoździu.

Dwoje bohaterów, których da się lubić.
Grange lubuje się w kontrastach i granicach kulturowych. Międzypokoleniowych. Dwoje ludzi z misją, smagani przez paluchy demonów przeszłości. Złych i dobrych wspomnień.

Twórca zła niepojętego - okrutny. Całe życie idący ślepo, prowadzony przez zabójczą ideę i niebiańskie głosy Miserere.

Momentami naprawdę przerażająca. Jak horror.
Jedna z najlepszych.

Dwoje bohaterów, których da się lubić.

książka ciągle trzymająca w napięciu, brak przedłużonych wątków, mimo, ze przeplata sie ich całe multum.
świetnie opisane śledztwo dwóch policjantów, którzy aktualnie nie są w czynnej służbie.

jedynym minusem jest ciągle mylenie skręta z papierosem ;) (raczej wina po stronie tłumacza)

Świetna. Szybko się czyta. Jedna z lepszych tego autora.

Świetna. Szybko się czyta. Jedna z lepszych tego autora.

Najbardziej przerażającą rzeczą na świecie, jest fakt iż nie do końca rozwinięte umysły, sparaliżowane przez niemoc nauczenia się subiektywnego patrzenia na świat - dostają się w łapska tych, którzy się tego nauczyli.

Porażająca pod każdym względem. Kartki cuchnące metalicznym zapachem. Zasłyszane gdzieniegdzie krzyki potępionych, niewinnych ludzi. Nie mających żadnej nadziei. Pasja, wyprana ze wszelakich emocji. Determinacja, prowadząca do katastrofy - schowana gdzieś za drzwiami splątana kojącym i przyprawiającym o gęsią skórkę anielskim głosem Miserere.

Obowiązkowa.

Bardzo dobry kryminał. Długo się do tej książki zabierałam, jakoś mi "nie szła". Dwóch policjantów z bardzo poplątanym
życiorysem rozwiązuje zagadkę tajemniczych, brutalnych morderstw, sięgającą czasów dyktatury Pinochetta, a nawet obozów koncentracyjnych.

Wciągająca od pierwszej strony. Kolejne spotkanie autorem i niesamowite emocje gwarantowane.

• Jean-Christophe Grange
  • Kryminał