Południca

Okładka książki Południca Maria Rodziewiczówna
Okładka książki Południca
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 15) literatura piękna
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 15)
Edipresse
2013-03-04
1992-01-01
miłość maria rodziewiczówna południca kresy wschodnie

"Południca" Marii Rodziewiczównej to zbiór opowiadań, przypowieści o miłości, przyjaźni, miłości do ziemi, do ojczyzny.
Napisane opowiadania bardzo pięknie i ciekawie, każde ma jakieś przesłanie, prawdę niesie, przekaz mądry.
To zbiór przypowieści znakomitych,świetnych czyta się wspaniale!!!

To zbiór przypowieści znakomitych,świetnych czyta się wspaniale!!!

Pierwszy raz spodobała mi się twórczość tej pisarki. To są niby zwykłe opowiadania, ale bardzo ciekawe, niektóre proste, może nazbyt proste, ale od opowiadania oczekujemy czegoś zupełnie innego niż od książki. Z czystym sumieniem mogę polecić.

1931

Zbiorek opowiadań bardzo nierównych i tematycznie, i warsztatowo, i objętościowo.

Dla czytelnika Rodziewiczówny żaden z wątków nie będzie nieznany. Mimo wszystko jednak można tu znaleźć wdzięk, subtelnie zarysowane ludzkie postaci i to, co wyjątkowe: legendy.

Wracam myślą do urody tamtych stron. Lasy, wody, przestrzeń... Wciąż czekają, choć ich piewcy odeszli.

"Poludnica" to zbior opowiesci-przypowiesci: o milosci, pracy, milosci do ziemi, swej malej ojczyzny, o uczciwosci, ktora zawsze jest/bedzie wynagrodzona.
Rodziewiczowna to tez inny styl pisania, inny jezyk. Mysle, ze chocby dla sentymentu, warto przeczytac.

Książka posiada niezwykły klimat, pokazuje świat już nieistniejący. W opisach dawnych Kresów widać fascynację kulturą i tradycją wsi. Lekarstwem na życiowe rozterki ma być uczciwość i ciężka praca, szczęściem - możliwość obcowania z nieokiełznaną, ale i hojną w swych darach przyrodą. Jest to też niesamowite źródło wiedzy o życiu w wielokulturowym społeczeństwie. Autorka barwnie opisuje zarówno skromną chłopską lepiankę, kresowy dworek, stolarski warsztat w stolicy... Wątki realne przeplatają się z ludowymi wierzeniami i gusłami. Książka pozwala wejrzeć w inną, bajkową epokę. Cóż z tego, że opowiadania są nieco banalne, wyidealizowane, przesadnie romantyczne...

• Maria Rodziewiczówna
  • Rodziewiczówna
  • Polskie
  • XIX wiek
  • ♥♥ Priorytety ♥♥
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam

Maria Rodziewiczówna Południca Zobacz więcej
Maria Rodziewiczówna Południca Zobacz więcej