rozwińzwiń

Wyznania starego człowieka

Okładka książki Wyznania starego człowieka Aleksander Hertz
Okładka książki Wyznania starego człowieka
Aleksander Hertz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy publicystyka literacka, eseje
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Język:
polski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1161
1137

Na półkach: , ,

Gorzka, a szczera "spowiedź" wybitnego polskiego socjologa pochodzenia żydowskiego, który jeszcze przed II wojną wyjechał z Polski do USA. Obowiązkowa lektura dla „judeosceptyków” wszelkiej maści…

Wstrząsający jest ewidentny żal, jaki bije ze słów Autora, że antysemici - tak ofiarnie walczący o "odżydzenie" kultury polskiej - osiągnęli w dużej mierze swój cel. Nikt już nigdy bowiem nie obliczy, ilu polskich Żydów - którzy widzieli wartość w polskiej kulturze i już w niej byli zanurzeni - wycofało się z tej opcji, mając przeciw sobie tak skondensowaną nienawiść.

„W tych warunkach trzeba było być świętym, żeby z pokorą cierpieć dla polskości, której mi odmawiano. Albo trzeba było być zupełnie pozbawionym godności. A ja świętym nie byłem i odczuwałem potrzebę zachowania godności. W tych warunkach budziło się poczucie solidarności ze środowiskiem z które porzucili moi pradziadkowie, i z którym moi dziadkowie i rodzice nie chcieli mieć nic wspólnego” – wspomina z goryczą Autor…

I z tego powodu zasadnie uznaje Wielkiego Polaka i Ojca Niepodległości Romana Dmowskiego za szkodnika sprawy polskiej. Wydawałoby się bowiem każdemu racjonalnie, a zwłaszcza "nowocześnie myślącemu Polakowi" , że racją stanu było wszak pozyskanie mniejszości narodowych (a było to 33 proc. społeczeństwa!) dla świeżej jeszcze państwowości. A po 1918 r. Żydzi byli jedyną mniejszością narodową w II RP, która nie miała jakichkolwiek dążeń irredentystycznych i wykazywała generalnie lojalność wobec państwa polskiego.

Ale Romanoff Dmowskij (jak trafnie nazywali go piłsudczycy) wolał szczuć na współobywateli i wypierać z nich polskość, w której atrakcyjność zapewne w gruncie rzeczy sam nie wierzył – jak każdy nacjonalista, przekonany głównie do działań administracyjnych (jak i dzisiejsi władcy Polski) . A dziś ktoś taki ma pomnik w Warszawie. I jeszcze rondo... Mein Liebchen, was willst du mehr?” – mógłby spytać pewien niemiecki Żyd.

Całość wywodów Hertz znamionuje bardzo mądrego człowieka - szkoda, że odepchniętego od polskości.

W temacie Żydzi a Polska pozycja obowiązkowa, choć leciutko się postarzała...

Gorzka, a szczera "spowiedź" wybitnego polskiego socjologa pochodzenia żydowskiego, który jeszcze przed II wojną wyjechał z Polski do USA. Obowiązkowa lektura dla „judeosceptyków” wszelkiej maści…

Wstrząsający jest ewidentny żal, jaki bije ze słów Autora, że antysemici - tak ofiarnie walczący o "odżydzenie" kultury polskiej - osiągnęli w dużej mierze swój cel. Nikt już...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • 2013
    1
  • Ulubione
    1
  • Z polecenia
    1

Cytaty

Więcej
Aleksander Hertz Wyznania starego człowieka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także