Opowiadania

Literat
Tadeusz Borowski opowiadania
klasyka
Tadeusz Borowski opowiadania

Przeczytałam kilka z nich i pomimo braku dużego zainteresowania tamtym czasem mam ogromny szacunek do niego. Ci ludzie naprawdę dużo przeszli.

Nieludzkie warunki w obozach pracy przymusowej. Człowiek, człowiekowi człowiekiem. Nie ma tam miejsca na moralność, na współczucie, inne uczucia. Kazdy walczy o przeżycie, nawet kosztem innych. Śmierć na porządku dziennym.

"Opowiadania" Borowskiego pokazują, do czego jest zdolny człowiek, gdy chodzi o ocalenie własnego życia. Nie potrafię osobiście wyobrazić sobie tego, jak człowiek został poniżony, ochlapany błotem, został traktowany jak zwierzę, jak przedmiot czy narzędzie do pracy. Nie potrafię sobie wyobrazić, co człowiek mógł wtedy czuć, co nim kierowało.

"Opowiadania" przeczytałem już...

Łatwa w odbiorze książka właściwie zaskakująca prostotą, ale przede wszystkim szokująca.

Lubię książki, w których rzeczywistość odwzorowywana jest przez konkretny żargon, typowe powiedzenia itd. Do tego mocne fragmenty, przejmujące opisy śmierci i rzeczywistości w obozach. ,,Proszę państwa do gazu" i ,,U nas w Auschwitz" duzo lepsze niz ,,Pożegnanie z Marią" i ,,Bitwa pod Grunwaldem". Dobrze poczytać coś prawdziwego, bez zbędnej otoczki i koloryzowania...

Tego o naturze ludzkiej w TVN Wam nie powiedzą. Warto przeczytać i nie zrażać się tą całą pompą i martyrologią którą okrasza się opowiadania Borowskiego w szkołach (a przynajmniej tak było jak ja byłem do różnych szkół zmuszany:)). Sam popełniłem ten błąd i dałem się zniechęcić przez różne instytucje edukacyjne (a raczej redukcyjne). Nawet nie wiem czemu później sam...

wstrzasajace,smutne. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Nie raz czytajac tę ksiazke bylam zszokowana.

• Lektury
  • Lektury szkolne